Trwa ładowanie...

Kalkulatory - kalkulator BMI, kalkulator dni płodnych, kalkulator ciąży i porodu

Avatar placeholder
30.03.2021 22:56
Kalkulatory to przydatne narzędzia, które mogą pomóc nam w poznaniu prawidłowej wagi ciała, przewidywanej daty dni płodnych lub daty porodu
Kalkulatory to przydatne narzędzia, które mogą pomóc nam w poznaniu prawidłowej wagi ciała, przewidywanej daty dni płodnych lub daty porodu (123rf.com)

Kalkulatory to przydatne narzędzia, które mogą pomóc nam w poznaniu prawidłowej wagi ciała, przewidywanej daty dni płodnych lub daty porodu. Korzystanie z nich jest proste i wymaga jedynie uzupełnienia kilku podstawowych informacji. Na ich bazie dowiemy się, czy grozi nam nadwaga, kiedy możemy zacząć starać się o dziecko lub w jakim dniu prawdopodobnie doszło do poczęcia.

spis treści

1. Kalkulatory – kalkulator BMI

BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik pozwalający na obliczenie prawidłowej masy ciała w stosunku do naszego wzrostu. Obliczanie BMI jest bardzo proste. Wystarczy, że skorzystamy z uniwersalnego wzoru:

BMI = masa ciała (kg)/ wzrost (cm)²

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

W zależności do tego, jaki wynik otrzymamy, możemy określić to, czy nasza waga jest prawidłowa. Musimy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI daje nam jedynie orientacyjną informację na temat tego, czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu. Nie są w nim brane pod uwagę takie informacje, jak na przykład ilość tkanki tłuszczowej czy wody.

Wskaźniki BMI dla osób dorosłych wyglądają następująco:

  • poniżej 18,5 – niedowaga
  • 18,5 – 25, 0 – waga prawidłowa
  • 25,0 – 30,0 – nadwaga
  • 30,0 – 35,0 – otyłość I stopnia
  • 35,0 – 40,0 – otyłość II stopnia
  • powyżej 40,0 – skrajna otyłość.

2. Kalkulatory – kalkulator dni płodnych

Cykl owulacyjny kobiety rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki. Jego długość może być jednak różna i zależy od indywidualnych predyspozycji konkretnej osoby. Najczęściej około 5 dnia cyklu dojrzewa pęcherzyk Graafa, w którym znajduje się komórka jajowa. Mniej więcej w połowie cyklu dochodzi do jego pęknięcia, a uwolniona komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Moment ten to owulacja, w trakcie której może dojść do poczęcia dziecka.

Dni niepłodne w trakcie cyklu owulacyjnego to te, które następują po momencie obumarcia komórki jajowej, która nie została zapłodniona. Trwają one do zakończenia cyklu miesięcznego, a więc do kolejnego krwawienia. Jako niepłodność względną uznaje się natomiast dni od rozpoczęcia miesiączki do dnia owulacji. Biorąc pod uwagę fakt, że plemniki mogą przeżyć w jajowodzie do pięciu dni, okres ten nie jest w pełni niepłodny.

Kalkulator dni płodnych pozwala na obliczenie, w jakich dniach cyklu kobieta jest płodna, kiedy pojawia się owulacja oraz które dni cyklu będą bezpłodne. Wszystkie informacje bazują na dacie ostatniej miesiączki oraz średnim czasie trwania cyklu. Kalkulator owulacji pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić zarówno płodne, jak i niepłodne dni, jednak będzie mniej skuteczny u kobiet mających nieregularne cykle owulacyjne.

3. Kalkulatory – kalkulator ciąży i porodu

Jedynie 10 procent ciężarnych rodzi w terminie wyznaczonym przez lekarza. Uznaje się, że prawidłowo rozwijająca się ciąża może zakończyć się pomiędzy 38 a 42 tygodniem i jest to zupełnie normalna sytuacja. Nie zmienia to jednak faktu, że każda przyszła mama chciałaby poznać przybliżony czas porodu.

Kalkulator ciąży i porodu pozwala na oszacowanie, w jakim tygodniu lub miesiącu ciąży aktualnie się znajdujemy, co ułatwia sprawdzenie kiedy może dojść do rozwiązania. Na podstawie szacowanego dnia porodu możemy również wyznaczyć prawdopodobną datę poczęcia. Musimy jednak pamiętać, że najpewniejsze informacje na temat ciąży i porodu uzyskamy u ginekologa, mającego dostęp do takich danych, jak waga i wymiary płodu.

Kalkulatory to przydatne narzędzia, pomocne w szczególności kobietom planującym poczęcie lub będącym w ciąży. Informacje na temat dni płodnych lub szacowanej daty porodu można uzyskać w szybki i bezproblemowy sposób. Równie istotne jest monitorowanie prawidłowej wagi ciała i sprawdzenie, czy nie grozi nam nadwaga, otyłość lub niedowaga.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze