Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Miesiączka - obfite krwawienie, plamienie śródcykliczne

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 14.06.2023 14:11
Miesiączka - obfite krwawienie, plamienie śródcykliczne
Miesiączka - obfite krwawienie, plamienie śródcykliczne (istock)

Miesiączka – choć jest naturalnym procesem i dowodem na prawidłowe funkcjonowanie organizmu - to najmniej przyjemny czas w miesiącu. Dodatkowo, często jest źródłem wątpliwości, czy układ hormonalny funkcjonuje tak jak powinien. Większość kobiet ma bolesne menstruacje, obfite krwawienie i podejrzane plamienie. Silne bóle w podbrzuszu pojawiają się tuż przed miesiączką albo na samym początku krwawienia. Często towarzyszą im bóle głowy, nudności i wymioty, zaparcia i biegunka.

spis treści

1. Obfite krwawienie przy miesiączce

Miesiączka trwająca 3 dni i wyglądająca bardziej jak plamienie niż krwawienie? To szczęście niewielu kobiet. Większość, niestety, musi borykać się z miesiączką 6-7 dni, a obfitość krwawienia nie jest zawsze taka sama. Gdy krwi jest za dużo – tak, że należy zmieniać ochronę (podpaski czy tampony) co 1,5-2 godziny w każdym cyklu - warto zgłosić się do lekarza. Obfita miesiączka może być objawem poważniejszych zmian, np. obecności polipa w narządzie rodnym czy nawet nowotworu. Jeśli zdarza się od czasu do czasu, może być efektem burzy hormonów. Podczas miesiączki nie należy się zbytnio przemęczać, kąpać w gorącej wodzie i pić napojów zawierających kofeinę i alkohol.

Aby ograniczyć krwawienie, należy zrezygnować z używek, picia kawy i herbaty. Należy wystrzegać się gorących kąpieli. Jeżeli obfite krwawienia występują często, należy koniecznie iść do ginekologa, który sprawdzi, co jest przyczyną krwawienia. Warto pić napar z pokrzywy, jeść czerwone mięso, ryby, żółtka jaj, wątróbkę; dobre na kobiece problemy są także: pełnoziarnisty chleb oraz grube kasze, sałata - ponieważ zawierają dużo żelaza.

2. Plamienie śródcykliczne

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Bóle menstruacyjne nie są niczym niezwykłym w przebiegu cyklu miesiączkowego. Wynikają z pracy hormonów, które powodują skurcze macicy i naczyń znajdujących się wokół nich. Często bolesna miesiączka ma też swoje źródło w ułożeniu macicy (przodo- lub tyłozgięcie) oraz stosowanej metodzie antykoncepcji (spirala). Warto jednak obserwować swoje ciało, notować inne dolegliwości podczas miesiączki i interweniować, gdy bóle się nasilają z cyklu na cykl. Mogą bowiem świadczyć o zapaleniu przydatków, endometriozie lub mięśniakach macicy.

Podejrzane plamienie pojawia się w środku cyklu i jest sygnałem owulacji. Jeśli jednak plamienie międzymiesiączkowe wygląda podejrzanie (ma przykry zapach i nietypową barwę), należy udać się do lekarza w celu rozpoznania bądź wykluczenia nadżerki, grzybicy pochwy, stanów zapalnych szyjki macicy, a także poważniejszych chorób – endometriozy, mięśniaków i polipów macicy oraz nowotworu. Czasami skąpe plamienie może pojawić się na wczesnym etapie ciąży, jako plamienie implantacyjne, a także w okresie owulacji, kiedy następuje spadek poziomu estrogenów, błona śluzowa lekko się złuszcza. Wtedy może pojawić się plamienie, czasem towarzyszy temu ból owulacyjny. Nie zawsze powodem braku miesiączki jest ciąża. Cykle mogą być krótsze lub dłuższe niż zwykle, gdy kobieta jest przemęczona i zestresowana, prowadzi nieregularny tryb życia, odżywia się nieprawidłowo, przyjmowała antybiotyki lub inne leki wpływające na cykl, a także przy okazji zmian klimatu lub miejsca pobytu. Niekiedy przyczyną rozregulowania cyklu są choroby i kobiece dolegliwości, np. endometrioza, zespół policystycznych jajników czy kłopoty z tarczycą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze