Trwa ładowanie...

Monitorowanie owulacji

Ultrasonografia (USG) jest najdokładniejszą metodą monitorowania owulacji, czyli potwierdzenia, że komórka jajowa w danym cyklu została uwolniona z pęcherzyka jajnikowego, a także wyznaczania najbardziej prawdopodobnego terminu jajeczkowania. Takie monitorowanie prowadzone jest u kobiety głównie w przypadku trudności z zajściem w ciążę i służy ono nie tylko stwierdzeniu, czy przyczyną takiego stanu jest brak owulacji, ale także poprzez ustalenie dnia jej wystąpienia, ma ono za zadanie ułatwienie poczęcia dziecka.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badanie to wykonuje się przy użyciu ultrasonograficznej głowicy dopochwowej, jest ono przeprowadzane w odpowiednich dniach, zwykle kilkakrotnie w danym cyklu. W trakcie monitorowania obserwuje się, czy dominujący pęcherzyk jajnikowy wzrasta prawidłowo, a także ustala, kiedy najprawdopodobniej pęknie, uwalniając gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Jednocześnie obserwuje się również przemiany endometrium, czyli błony śluzowej wypełniającej jamę macicy. W ustalonym na podstawie monitoringu cyklu terminie owulacji zaleca się parze zwiększenie intensywności współżycia w celu zwiększenia prawdopodobieństwa ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.