Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Monitoring owulacji (monitorowanie owulacji) - jak sprawdzić kiedy owulacja?

Avatar placeholder
14.06.2023 14:09
Monitorowanie owulacji polega na kilkukrotnym wykonywaniu USG w czasie cyklu menstruacyjnego.
Monitorowanie owulacji polega na kilkukrotnym wykonywaniu USG w czasie cyklu menstruacyjnego. (adobestock)

Monitoring owulacji polega na kilkukrotnym wykonaniu badania USG w trakcie cyklu menstruacyjnego, dzięki czemu lekarz jest w stanie sprawdzić kiedy występuje owulacja i czy przebieg cyklu jest prawidłowy. Monitorowanie owulacji zalecane jest w szczególności kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę pomimo regularnych starań. Jak sprawdzić, czy była owulacja? Czy monitoring owulacji pomaga zajść w ciążę?

spis treści

1. Na czym polega monitoring owulacji?

Monitoring cyklu owulacyjnego to dokładne obserwowanie zmian dotyczących jajników. Badanie wykonuje się w ściśle określonych dniach cyklu kobiety, by lekarz mógł stwierdzić, czy jajniki pracują prawidłowo i czy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, czyli owulacji, koniecznej do zajścia w ciążę.

Monitorowanie owulacji obejmuje obserwację procesu dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, a także zmian obejmujących strukturę i grubość endometrium (błony śluzowej macicy).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Cena monitorowania owulacji jest dość wysoka, ponieważ zawiera koszt wizyt lekarskich (150-200 zł) oraz wykonywania badania USG (120-150 zł). Badanie pomimo dużych kosztów jest wykonywane przez wiele kobiet, które nie mogą zajść w ciążę, w wielu przypadkach monitoring cyklu (owulacji na USG) pośrednio zwiększa szansę na naturalne poczęcie.

2. Monitoring owulacji - badanie USG

Monitorowanie cyklu polega na wykonywaniu USG dopochwowego za pomocą specjalnej głowicy, na którą zakłada się prezerwatywę i pokrywa specjalnym żelem.

Metoda badania owulacji nie jest przypadkowa, ponieważ USG wykonywane przez powłoki brzuszne byłoby zdecydowanie mniej dokładne. Dodatkowo USG transwaginalne nie wiąże się z żadnymi dolegliwości bólowymi ani dyskomfortem, można powtarzać je też wielokrotnie w ciągu miesiąca, by ocenić przebieg cyklu owulacyjnego.

3. Jak przygotować się do monitoringu cyklu owulacyjnego?

Sprawdzenie owulacji u ginekologa nie wymaga specjalnego przygotowania, poza umówieniem się na wizytę we wcześniej określonym terminie i opróżnieniem pęcherza moczowego tuż przed wykonaniem badania USG.

Warto zadbać o wygodne, łatwe do zdjęcia ubranie, na przykład spódnicę lub luźne spodnie. Obserwacja cyklu nie zajmuje wiele czasu, USG trwa około 10 minut, a lekarz jest w stanie na bieżąco ocenić moment kobiecego cyklu i stwierdzić, czy wszystko jest w porządku (np. potwierdzić, że obecnie trwa plamienie owulacyjne lub faza lutealna).

Możliwe jest również wydrukowanie obrazu z USG, dodatkowo ginekolog bardzo często udziela rad w kontekście najlepszego momentu na odbycie stosunku seksualnego, by zwiększyć szanse na powiększenie rodziny. Natomiast w przypadku par borykających się z problemem niepłodności wskazać termin punkcji, inseminacji czy transferu zarodka.

4. Kiedy zgłosić się na monitoring owulacji?

Pierwsza wizyta u ginekologa w celu ustalenia przebiegu monitoringu cyklu kobiety może odbyć się w dowolnym momencie. Wówczas lekarz wykonuje badanie USG w celu oceny położenia i budowy jajników oraz zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego.

Niezwykle istotne jest również przeprowadzenie wywiadu lekarskiego w celu poznania średniej długości cyklu menstruacyjnego i odczuwanych dolegliwości w czasie miesiączki oraz terminu spodziewanej owulacji.

5. Jak wyznaczyć dzień, w którym najlepiej wykonać monitoring?

Jak sprawdzić owulację? Wyznaczaniem dnia monitoringu cyklu u kobiet zajmuje się lekarz, dostosowując terminy badań indywidualnie do pacjentki i jej długości cyklu.

Zazwyczaj w przypadku cyklów regularnych (28 +/- 2 dni) owulacja występuje między 12. dniem cyklu a 14. dniem cyklu, a więc USG owulacji wykonuje się od 10. dnia cyklu co 1-2 dni, każdorazowo sprawdzając liczbę pęcherzyków, ich średnicę oraz kondycję błony śluzowej macicy.

W przypadku cyklów nieregularnych trudno początkowo przewidzieć termin owulacji wówczas badanie może być wykonywane w różne dni, np. 2. dzień cyklu, 5. dzień cyklu, 12. dzień cyklu, 17. dzień cyklu, 20. dzień cyklu, 21. dzień cyklu. Terminy USG ustala lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjentki i dane uzyskane w trakcie wywiadu lekarskiego.

6. Monitorowanie cyklu owulacyjnego - wskazania do badania

Monitoring owulacji to badanie zalecane dla kobiet, którym zależy na powiększeniu rodziny, a regularne współżycie bez zabezpieczenia nie przynosi oczekiwanych efektów. Badanie należy wykonać po roku bezskutecznych starań lub na wskazanie lekarza prowadzącego.

Monitoring cyklu zleca się również pacjentkom w trakcie stymulacji jajeczkowania, czyli procesu, który ma na celu uzyskanie większej liczby komórek jajowych niż w trakcie naturalnego cyklu.

7. Monitorowanie owulacji - wyniki badań

Monitorowanie owulacji daje odpowiedź jak wygląda cykl miesiączkowy u konkretnej kobiety i czy przebiega on w pełni prawidłowo. Na podstawie danych z USG można stworzyć swoisty kalendarz cyklu miesiączkowego z oznaczeniem terminu owulacji z bardzo dużą dokładnością.

Lekarz w trakcie badania może zobaczyć jak wygląda owulacja w danym miesiącu i czy warunki w macicy sprzyjają zapłodnieniu. Bardzo często kobieta kierowana jest na badanie owulacji z krwi, w celu sprawdzenia stężenia określonych hormonów (przede wszystkim progesteronu).

Dla wielu par monitoring owulacji to szansa na naturalne poczęcie często bez dodatku leków lub po wdrożeniu preparatów przepisanych przez ginekologa.

Obraz pęcherzyków daje również informacje o stanie zdrowia, na przykład brak jajeczkowania może być pomocny w zdiagnozowaniu zespołu policystycznych jajników, chorób przysadki i podwzgórza i wielu zaburzeń hormonalnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze