Dni płodne – kalkulator dni płodnych

Prawdopodobieństwo zapłodnienia

 1. Dni płodne
 2. Owulacja
 3. 1. dzień miesiączki (znikome)

Wiedza na temat dni płodnych i niepłodnych odgrywa ważną rolę przy staraniach o dziecko bądź pozwala uchronić się przed nieplanowaną ciążą, dlatego kalkulator dni płodnych jest przydatną pomocą. Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj w wieku dwunastu-piętnastu lat i wtedy zaczyna się płodność. W tym okresie przydtane jest korzystanie z kalkulatora dni płodnych. Zdolność do poczęcia dziecka u kobiety kończy się z wejściem w okres menopauzy, czyli mniej więcej około 50. roku życia. W każdym cyklu miesiączkowym kobiety dni płodne obejmują krótki czas, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika.

Polecane wideo:

Kalkulator dni płodnych - cykl menstruacyjny

Najłatwiej zauważalnym przejawem cykliczności przemian w organizmie kobiety jest miesiączka, czyli menstruacja. Występuje ona najczęściej co 28 dni. Są jednak kobiety, które mają cykle miesiączkowe dłuższe lub krótsze, a nawet u tej samej kobiety odstępy między miesiączkami mogą się zmieniać z różnych przyczyn, co utrudni korzystanie z kalkulatora dni płdnych. Miesiączka wcale nie jest najważniejszym zjawiskiem w cyklu. W zasadzie stanowi ona ostatnią fazę przemian w organizmie kobiety. Ponieważ jednak najłatwiej ją zaobserwować, tradycyjnie pierwszy dzień miesiączki przyjmowany jest za pierwszy dzień cyklu i to on stanowi podstawę wyznaczania płodności w kalkulatorze dni płodnych.

Co dzieje się dalej? W jednym z jajników zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Tworzy się ona wewnątrz tzw. pęcherzyka Graffa, który zaczyna być widoczny na powierzchni jajnika jako wybrzuszenie. Dojrzewanie takiego pęcherzyka trwa około jednego tygodnia, lecz może ulec przyspieszeniu lub (o wiele częściej) zahamowaniu, np. pod wpływem stresu, infekcji czy zmian klimatu. Takie zahamowanie spowoduje wydłużenie się cyklu i zmniejszy skuteczność kalkulatora dni płodnych. Gdy pęcherzyk dojrzewa, jajnik zwiększa wytwarzanie hormonów zwanych estrogenami.

Dojrzały pęcherzyk Graffa pęka, uwalniając komórkę jajową, która zostaje wychwycona przez lejkowato rozszerzony koniec jajowodu. To zjawisko nazywa się jajeczkowaniem lub owulacją i możemy sprawdzić jego datę w kalkulatorze dni płodnych. Jest to najważniejszy, kulminacyjny moment cyklu i okres największej płodności kobiety. Uwolnione jajeczko przesuwane jest wzdłuż jajowodu w kierunku macicy. Jego żywot jest bardzo krótki – jeśli w ciągu doby nie zostanie zapłodnione, obumiera. Jajeczkowanie kończy pierwszą fazę cyklu zwaną fazą przedowulacyjną, którą możemy sprawdzić w kalkulatorze dni płodnych. Po jajeczkowaniu rozpoczyna się faza poowulacyjna.

Rola estrogenów i progesteronu w organizmie kobiety

W pierwszej fazie cyklu miesięcznego kobiety działają estrogeny. Powodują one odbudowywanie się błony śluzowej macicy. Pobudzają również gruczoły znajdujące się w szyjce macicy do produkcji specjalnego śluzu, który odżywia plemniki i umożliwia im sprawne poruszanie się w drogach rodnych kobiety. Jest to tzw. śluz płodny, który pojawia się w dniach wyznaczonych w kalkulatorze dni płodnych. Dzięki niemu plemniki mogą żyć w organizmie kobiety nawet do pięciu-siedmiu dni po stosunku płciowym. Gdy w drogach rodnych kobiety brak śluzu płodnego, zapłodnienie nie jest możliwe. Te dni w kalkulatorze dni płodnych są oznaczone, jako dni niepłodne.

Z resztek pękniętego pęcherzyka Graffa w drugiej fazie cyklu w jajniku tworzy się ciałko żółte, które zaczyna produkować progesteron. Ciałko żółte istnieje około dwóch tygodni, po czym zanika. Progesteron hamuje wydzielanie śluzu płodnego, powoduje również dalsze pogrubianie błony śluzowej macicy i gromadzenie w niej substancji odżywczych na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Progesteron blokuje też dojrzewanie następnych pęcherzyków Graffa, co oznacza, że kolejne jajeczkowanie w danym cyklu jest niemożliwe. Powoduje wzrost temperatury ciała kobiety o kilka „kresek”. Z tego powodu w danym cyklu kalkulator dni płodnych wyznaczy jedynie jeden okres płodny.

Jeśli do zapłodnienia nie doszło, wszystkie przygotowania organizmu kobiety na przyjęcie zarodka są niepotrzebne. Ciałko żółte zanika po dziesięciu-szesnastu dniach od jajeczkowania, co powoduje spadek poziomu progesteronu we krwi. Skutkuje to spadkiem temperatury ciała i złuszczaniem się błony śluzowej macicy – jej szczątki są wydalane z krwią, pochodzącą z pękniętych naczynek krwionośnych. Miesiączka zatem to jakby „wielkie sprzątanie” pod koniec cyklu. W kalkulatorze dni płodnych ten okres oznaczony jest jako niepłodny. Po jej zakończeniu wszystko zaczyna się od początku, a w kalkulatorze dni płodnych znajdziemy informację o przewidywanej dacie kolejnej miesiączki.

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza...

Fazy cyklu miesiączkowego kobiety

Jak już wiadomo, pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego, a zarazem pierwszy dzień w kalkulatorze dni płodnych, następuje wraz z pojawieniem się krwawienia miesięcznego, a ostatni w przeddzień kolejnego krwawienia. Można go podzielić na trzy fazy.

 • Faza niepłodności względnej. Jest to inaczej tzw. niepłodność przedowulacyjna względna. Dlaczego względna? Otóż jej długość jest zmienna i zależy od czasu dojrzewania pęcherzyka Graffa. W przypadku krótkiego cyklu menstruacyjnego, komórka jajowa zaczyna się rozwijać tak szybko, że dni płodne mogą się pojawić nawet pod koniec miesiączki. W takiej sytuacji, możliwe jest zajście w ciążę po stosunku płciowym odbytym w trakcie menstruacji. W przypadku normalnego cyklu, trwającego ok. 28 dni, miesiączka jest czasem niepłodnym dla kobiety. W kalkulatorze dni płodnych faza ta oznaczona jest jako niepłodna.
 • Faza płodności. Jest to czas, kiedy następuje owulacja, a więc kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu. Komórka jajowa żyje około doby i do poczęcia może dojść w ciągu tych dwudziestu czterech godzin. Jednak plemniki żyją w drogach rodnych kobiety w obecności śluzu przeciętnie trzy-siedem dni, dlatego pięć dni przed uwolnieniem się komórki jajowej należy traktować za czas płodny oraz trzy-cztery dni po owulacji także są okresem płodnym. W kalkulatorze dni płodnych jest to faza oznaczona jako płodna.
 • Faza niepłodności bezwzględnej. Trwa zazwyczaj czternaście dni, od chwili obumarcia komórki jajowej do miesiączki. Jest to faza stała, widoczna też w kalkulatorze dni płodnych.. Dzień owulacji, a więc szczyt płodności kobiety, otrzymuje się, odejmując od daty przewidywanej miesiączki czternaście dni. Jeśli zatem krwawienie miesięczne ma się zacząć 25 września, to znaczy, że 11 września kobieta powinna mieć owulację. Biorąc pod uwagę żywotność plemników w drogach rodnych kobiety, pięć dni przed 11 września oraz trzy-cztery dni po tej dacie należy się powstrzymać od stosunków płciowych, jeśli nie planuje się dziecka. Ta faza również oznaczona jest w kalkulatorze dni płodnych.

Odliczanie czternastu dni od przewidywanej daty wystąpienia miesiączki w celu ustalenia dnia jajeczkowania nigdy nie daje stuprocentowej pewności, podobnie jak kalkulator dni płodnych.. Dnia wystąpienia miesiączki nigdy nie można przewidzieć z pełną dokładnością. W wyniku intensywnego stresu, chorób, stosowania antybiotyków, zmiany klimatu oraz braku snu krwawienie może pojawić się w terminie innym, niż planowany. Jednak w przypadku, gdy metodę obliczeniową, taką jak kalkulator dni płodnych, uzupełnimy o pomiary temperatury oraz obserwację śluzu, można określić dni płodne z dużo większą dokładnością.

Obserwacja śluzu i mierzenie temperatury

Przeważnie podczas cyklu miesiączkowego szyjka macicy zablokowana jest przez gęsty śluz. Wraz z dojrzewaniem komórki jajowej, pojawia się mętny i lepiący śluz, który następnie staje się przejrzysty i ciągnący. Stopniowo zwiększa się też jego ilość. Od momentu wystąpienia śluzu do pojawienia się śluzu płodnego mija najczęściej 6 dni. Śluz płodny przypomina surowe białko, a gdy okres jego występowania dobiega końcowi, następuje jajeczkowanie, w kalkulatorze dni płodnych oznaczone jako faza płodna. Za okres płodny cyklu, wyznaczany również w kalkulatorze dni płodnych, uważa się kilka dni przed owulacją. Można zatem powiedzieć, że gdy jest ślisko i mokro, to występują dni płodne, a gdy jest sucho – dni niepłodne, wyznaczone również w kalkulatorze dni płodnych.

Temperaturę ciała najlepiej jest mierzyć codziennie o ustalonej godzinie – tuż po przebudzeniu jeszcze leżąc w łóżku i na czczo. W przypadku, gdy kobieta pracuje w nocy, pomiaru powinna dokonać po ok. trzech godzinach snu. Tuż po jajeczkowaniu temperatura wzrasta o co najmniej dwie kreski, a spada wraz z zakończeniem się cyklu. W sytuacji prowadzenia nieregularnego trybu życia, pewniejszym sposobem będzie jednak kalkulator dni płodnych. Jajeczkowanie związane jest także z wystąpieniem dodatkowych symptomów, takich jak nadwrażliwość piersi i brodawek, dolegliwości bólowe po jednej stronie brzucha (ból owulacyjny) oraz ślady krwi w śluzie (plamienie owulacyjne). Warto pamiętać, że płodność partnerów jest wspólna i wspólna jest też odpowiedzialność za poczęcie dziecka, jeśli ono nastąpi.

Joanna Krocz, około miesiąca temu

Bibliografia

 • Frank P., Freundl G., Raith E., Naturalne metody planowania rodziny, Springer i PWN, Warszawa 1997, ISBN 9788386637164
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Dni płodne objawy

Komentarze (24)
~Agatka
~Agatka 3 dni temu

Robiłam pomiary temp.,obserwowałam śluz i tak nie mogłam 'trafić'na dni płodne. Dopiero po roku starań zaczełam robić Testy owulacyjne LH - strumieniowe , no i się udało po 3 miesiącach zobaczyłam na teście 2 kreski!

Odpowiedz
~jagódka
~jagódka ponad rok temu

według mnie każda kobieta powinna znać swój organizm i umieć wyliczyć dni płodnie i dni niepłodne, Dni niepłodne nie jest tak znowu ciężko wyliczyć, pod warunkiem, że ma się regularne cykle, a nawet jak się nie ma regularnych to są metody mierzenia temperatury, czy obserwacji śluzu, opisane tutaj http://www.biomedical.pl/ciaza/dni-nieplodne-71.html które pozwalają precyzyjnie to ustalić :)

Odpowiedz
~magda
~magda ponad rok temu

@~kaska_86: zastanów się czy to Napewno ten na całe życie, może trzeba zmienić partnera... ja z poprzednim facetem przez 5 lat starałam się o dziecko, a gdy się rozstaliśmy i rozpoczęłam nowy związek to po 3 misia cach się zateczylismy a miesiąc później się okazało ze będziemy mieli dziecko. Obecnie mamy półtorej rocznego synka:-) Pozdrawiam

Odpowiedz
~Malutka
~Malutka ponad rok temu

Dni płodne można też wyznaczyć np. przy pomocy testera owulacyjnego. Bardzo fajne są takie wielokrotnego użytku, na ślinę np. tester afrodyta. Wystarczy kilka kropli śliny i wiadomo, czy są dni płodne czy nie.

Odpowiedz
~Justa
~Justa ponad rok temu

@~dagmara: Miałam bardzo nieregularne miesiączki, 5 w skali roku, nigdy nie wiedziałam kiedy są dni płodne i a kiedy nie. Lekarze też twierdzili że jest ok. Nie wiem, czy Jesteś osobą wierzącą, ale polecam modlitwę do Św Rity- działa cuda (mi się udało) - znajdziesz na internecie. Życzę powodzenia!!!!

Odpowiedz
pajonta
pajonta ponad rok temu

@~dagmara: Witam,ja również miałam problem z nieregularnymi miesiączkami,problem z ustaleniem owulacji i oczywiście gdyby się owulacja pojawiła też problem bo męża brak bo w delegacji.Mój ginekolog zaproponował coś fajnego.Już nie pamiętam dokładnie jakie leki to były,ale polegało to na obserwacji usg,przez ustalone dni przychodziłam do lekarza na usg wspomagana jakimiś tabletkami,gdy pojawiła się komórka jajowa ,lekarz sprawdzał kiedy jest odpowiedni moment by pęcherzyk był dojrzały.W piątek przyjechał mąż i do zapłodnienia miało wlasnie dojść wtedy,dostałam zastrzyk i we wtorek poszłam na usg,szczęśliwa mina lekarz mówi udało się.Tym samym sposobem czyli ustawionym cyklem poczeliśmy również drugie dziecko.Tylko dobry lekarz potrawi nap[rawde pomóc. Może to napisałam chaotycznie,ale niepamietam nazw leków czy hormonów wtedy przyjmowanych ponieważ 1 dziecko urodziłam 17 lat temu.

Odpowiedz
~justyna ;
~justyna ; ponad rok temu

@~dagmara: Witam. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale myślę że powinnaś przebadać się u innego lekarza, znaleźć kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy i chce pomagać kobietom. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest często bardzo krzywdzące dla organizmu kobiety, w ekstremalnych przypadkach prowadzi nawet do niepłodności, czy poważnych chorób. Tego jednak nie usłyszysz od żadnego lekarza, czy nie przeczytasz tego na stronach, które reklamują te produkty. Antykoncepcja to jeden z największych jak nie największy biznes na świecie. Wiele lekarzy ma podpisane kontrakty z koncernami farmaceutycznymi, aby promować antykoncepcję. Pamiętam jak jakiś czas temu poszłam do ginekologa zwyczajnie na kontrolę, miałam bardzo intensywne krwawienie i bolące miesiączki, a ten genialny lekarz przepisał mi na zmniejszenie tego problemu tabletki antykoncepcyjne, nie wiem w ogóle w jakim celu... Więc radzę znaleźć kogoś komu zależy na pomocy kobietom, a także przebadać się na obecność pasożytów (istnieją takie, które w zaawansowanym stadium uniemożliwiają zajście w ciąże) Pozdrawiam : )

Odpowiedz
~Kangi
~Kangi ponad rok temu

@~kaska_86: Idź lepiej do lekarza, który zna i stosuje metody npr w leczeniu, takiego, który skończył choćby studia podyplomowe z nanoprotechnologii. Jest taka lista lekarzy w internecie. On ci pomorze wychwycić w miarę dokładnie najbardziej odpowiedni moment na zapłodnienie. Czytałam o kobiecie, która też miała wszystko ok, owulowała regularnie ale nie mogła zajść w ciążę. Okazało się, że miała śluz płodny, czyli taki, który przepuści plemniki dalej zaledwie kilka godzin w ciągu dnia i nie mogła w ten moment trafić. I taki właśnie lekarz to zdiagnozować i pomógł jej wychwycić właściwy moment. Powodzenia

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji
Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

z poprzedzających sześciu jest wyższa o co najmniej dwie kreski, a pierwsza wyższa wystąpiła po zaniku śluzu płodnego. Kolorem pomarańczowym na wykresie oznaczono miesiączkę, zielonym - fazę folikularną, a kremowym - lutealną.

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Testy owulacyjne

pod rząd, aby mieć większą pewność co do momentu owulacji. Pasek testowy zanurza się w moczu pobranym wcześniej do pojemniczka. Jak obliczyć dni płodne (...) na mocz. W opakowaniu testu znajduje się instrukcja obsługi,...

Cykl miesiączkowy

Bóle owulacyjne

porze. Kiedy zauważymy wzrost temperatury o 0,5 stopni, wówczas można mówić o jajeczkowaniu. Kobieta w tym czasie jest najbardziej płodna i jest możliwe zapłodnienie.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Oblicz termin porodu - kalkulator terminu porodu

Oblicz termin porodu - kalkulator terminu porodu

z kalkulatora terminu porou? Przeczytaj poniższy artykuł. ## Kalkulator terminu porodu - reguła Neagelego Ciąża trwa przeciętnie 266 dni - 40 tygodni (...) w terminie wyznaczonym przez lekarza...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Zajście w ciążę

Zajście w ciążę

Zanim podejmiesz próby zajścia w ciążę, koniecznie zrób wszelkie niezbędne badania. Ponadto spytaj lekarza, jakie witaminy powinnaś przyjmować. Z pewnością zaleci ci łykanie tabletek z kwasem foliowym, który zmniejsza ryzyko poważnych wad wrodzonych...

Planowanie ciąży

Przygotowanie do ciąży (prezentacja edukacyjna)

Przygotowanie do ciąży (prezentacja edukacyjna)

zaplanować współżycie w czasie największego prawdopodobieństwa poczęcia dziecka. Dni płodne W większości przypadków kobiety mają dni płodne tuż (...) ? U większości kobiet cykl...

Cykl miesiączkowy

Naturalne metody unikania ciąży

Naturalne metody unikania ciąży polegają przede wszystkim na obserwowaniu swojego cyklu miesięcznego i wyznaczaniu dni płodnych na podstawie (...) tych obserwacji. Aby były skuteczne, konieczne jest także powstrzymanie...

Decyzja o rodzicielstwie

Mity dotyczące płodności obalone!

Mity dotyczące płodności obalone!

w łóżku, by plemniki mogły dotrzeć do swojego miejsca przeznaczenia.Seks należy uprawiać jedynie w dni płodne Czas przeżycia plemników w pochwie wynosi (...) oraz średnią długość ich trwania. Najmniejsze szanse na zajście...