BMI dzieci – wzór, zalety, wady

Twój współczynnik BMI wynosi

Wskaźnik BMI (z angielskiego Body Mass Index) to współczynnik, który pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Wskaźnik BMI dzieci nie mierzy zawartości tłuszczu w organizmie, jednak skutecznie pozwala stwierdzić, czy nie grozi nam otyłość, nadwaga lub niedowaga.

1. BMI dzieci – wzór

Jak obliczyć BMI dzieci? Obliczanie BMI dzieci jest niezwykle proste, musisz zastosować tylko prosty wzór BMI dzieci. BMI dzieci dla mężczyzny wylicza się tak samo jak dla kobiety.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Jak zatem obliczyć BMI dzieci? – wystarczy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu, np.:

Jeśli masz 165 cm wzrostu, pomnóż 1,65 x 1,65 = 2,7225

Następnie swoją wagę, np. 60 kg, podziel przez wynik, który otrzymałaś: 60 / 2,7225.

Tak uzyskasz swoją wartość wskaźnika BMI = 22,03.

Międzynarodowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych wskazuje na:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę),
  • 17–18,5 – niedowagę,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłową,
  • 25,0–30,0 – nadwagę,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).

BMI dzieci obliczane jest w ten sam sposób, co u dorosłych, lecz potem porównywane ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej. Zamiast wyznaczania przedziałów wskazujących na otyłość, nadwagę i niedowagę, wskaźnik BMI dzieci pozwala na porównanie wyników współczynnika danej płci i danego wieku. Badania w Wielkiej Brytanii pokazują na przykład, iż dziewczynki w wieku 12-16 lat mają o wiele wyższy wskaźnik BMI dzieci niż chłopcy z tego samego przedziału wiekowego.

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,...

zobacz galerię

2. BMI dzieci – zalety

Ogromną zaletą, która charakteryzuje wskaźnik BMI dzieci, jest fakt, iż możemy go łatwo obliczyć. Badania dowodzą, iż wskaźnik BMI 18,5–25 cechuje osoby, które najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem i które mają najmniejszą zachorowalność na choroby związane z naszą dietą, takie jak cukrzyca typu 2 lub miażdżyca. Tym samym, współczynniki odbiegające od normy są dla nas cenną wskazówką, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Może nam grozić niedowaga, nadwaga lub otyłość, a z nimi towarzyszące im groźne choroby.

3. BMI dzieci – wady

Przelicznik wagi i wzrostu nie jest zawsze gwarancją na to, że mamy prawidłową masę ciała. Może nam grozić otyłość ukryta, która jest najczęściej diagnozowana wśród osób mało aktywnych fizycznie. Skuteczniejsze w tym przypadku będzie badanie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Także podwyższony wskaźnik BMI dzieci nie musi oznaczać, że mamy nadwagę. Osoby z dużą masą mięśniową, jak na przykład sportowcy i kulturyści, będą miały wysoki wskaźnik BMI dzieci, lecz mogą być w jak najlepszej formie zdrowotnej. Naukowcy zastanawiają się również nad wprowadzeniem klasyfikacji wyników kalkulatora BMI w zależności od warunków geograficznych i kulturowych.

Rozwiąż nasze testy i sprawdź:

Światowa Organizacja Zdrowia często stosuje kalkulator BMI dzieci do obliczania procentu osób cierpiących na otyłość lub nadwagę, szczególnie w krajach zachodnich, gdzie otyłość jest główną chorobą cywilizacyjną.

Wiesz już, jak obliczyć BMI dzieci. Wynik, który otrzymasz dzięki zastosowaniu kalkulatora BMI dzieci, może zasugerować, że twój organizm narażony jest na choroby związane z dietą. Jednocześnie ten przelicznik wagi do wzrostu może być dobrą motywacją do wprowadzenia zmian do twojego sposobu odżywiania i trybu życia.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Operacja wyłączenia żołądkowego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy