Trwa ładowanie...

Cirrus – skład, działanie, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Cirrus to lek stosowany w zwalczaniu objawów alergii. Udrażnia nos, łagodzi uczucie zatkanego nosa, pomaga leczyć zapalenie błony śluzowej nosa. Substancjami czynnymi są: pseudoefedryna i cetyryzyna. Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest Cirrus?

Cirrus to lek przeznaczony do leczenia objawów sezonowego oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu i występuje w dwóch wariantach: Cirrus Duo, 6 tabletek, wydawany bez recepty, Cirrus, 14 tabletek, dostępny wyłącznie na receptę. Nie jest refundowany.

2. Skład i działanie tabletek na katar Cirrus

Preparat jest połączeniem leku przeciwhistaminowego z sympatykomimetykiem. Zawiera 2 substancje czynne: dichlorowodorek cetyryzyny o natychmiastowym uwalnianiu oraz chlorowodorek pseudoefedryny o przedłużonym uwalnianiu. Jedna tabletka zawiera 5 mg dichlorowodorku cetyryzyny (Cetirizini dihydrochloridum) oraz 120 mg chlorowodorku pseudoefedryny (Pseudoephedrini hydrochloridum).

Jak działa Cirrus?

Zawarta w nim cetyryzyna ma działanie przeciwalergiczne. Pseudoefedryna, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa, działa obkurczająco na naczynia krwionośne. Dzięki temu Cirrus szybko i skutecznie łagodzi objawy związane z całorocznym i sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Cirrus lek cieszy się dobrymi opiniami osób, które go stosowały. Jego cena (powyżej 10 zł za 6 tabletek) nie jest najniższa, ale według pacjentów skuteczność leku pozwala ją zaakceptować.

3. Wskazania i dawkowanie Cirrus

Tabletki Cirrus stosowane są w leczeniu objawów sezonowego oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Wskazaniami do stosowania leku jest: kichanie, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, * świąd spojówek. Preparat należy zażywać w sytuacji, gdy oprócz działania przeciwalergicznego wskazane jest zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Zalecane dawkowanie Cirrus wynosi 1 tabletka 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Tabletki należy połykać, popijając wodą, najlepiej w trakcie posiłków lub pomiędzy nimi. Nie można ich rozdrabniać ani gryźć, a zażywać w całości. Lek należy stosować wyłącznie podczas występowania dokuczliwych objawów. Warto pamiętać, że preparat może wpływać na wyniki badań alergicznych, stad zaleca się jego odstawienie minimum 3 dni przed planowanymi skórnymi testami alergicznymi.

4. Przeciwwskazania

Tabletki na katar Cirrus nie mogą być zażywane przez wszystkich, w każdej sytuacji. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, a także wiek i stan zdrowia.

Leku nie stosuje się u dzieci poniżej 12. roku życia, a także wówczas, gdy rozpoznano: ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewyrównaną nadczynność tarczycy, jaskrę i podwyższone ciśnienie śródgałkowe, ciężką postać choroby niedokrwiennej serca, ciężką niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia rytmu serca, obecność guza chromochłonnego rdzenia nadnerczy, udar mózgu (w wywiadzie), a także zwiększone ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego mózgu.

Nie należy stosować Cirrus u dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Ograniczenie to wynika z zawartości pseudoefedryny i braku dostępności badań o bezpieczeństwie i skuteczności w tej grupie wiekowej.

5. Środki ostrożności i skutki uboczne

Zażywając Cirrus należy zachować środki ostrożności. Nie zaleca się stosowania leku Cirrus w ciąży. Tabletek nie należy również przyjmować podczas karmienia piersią. Zarówno cetyryzyna, jak i pseudoefedryna przenikają do mleka kobiecego i organizmu dziecka.

Leku nie należy zażywać go dłużej niż 2-3 tygodnie. W przypadku nasilenie objawów lub ich nieustąpienia po 5 dniach, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno przekraczać zalecanej dobowej ilości preparatu, ponieważ cetyryzyna przyjmowana w wyższych dawkach może wywierać wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku, gdy pacjent zapomni o zażyciu tabletki, nie powinien jej uzupełniać przez stosowanie dawki podwójnej.

Stosowaniu leku Cirrus można towarzyszyć działania niepożądane. To: bezsenność, senność, nerwowość, zawroty i bóle głowy pochodzenia błędnikowego, tachykardia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty. Z uwagi na powyższe, w przypadku wystąpienia objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Szczegółowe informacje na temat przeciwwskazań, środków ostrożności i działań niepożądanych, a także interakcji z lekami zawiera dołączona do Cirrus ulotka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.