Hitaxa - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Hitaxa to lek przeciwalergiczny dostępny wyłącznie na receptę. Występuje w dwóch postaciach: roztworu doustnego i tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Jakie są wskazania do stosowania leku Hitaxa i możliwe skutki uboczne?
1. Co to jest Hitaxa?
Hitaxa to lek przeciwalergiczny wydawany na receptę. Występuje w kilku postaciach, różniących się zawartością substancji czynnej:
- Hitaxa roztwór doustny 0,5 mg/ml (60 lub 150 ml),
- Hitaxa tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 2,5 mg (10 lub 30 sztuk),
- Hitaxa tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 5 mg (10 lub 30 sztuk).
Bez recepty dostępny jest preparat Hitaxa Fast 5 mg oraz Hitaxa Fast Junior 2,5 mg.
2. Skład leku Hitaxa
1 ml leku Hitaxa w formie roztworu doustnego zawiera następujące składniki: 0,5 mg desloratadyny, sodu cytrynian, sukraloza, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol ciekły, glikol propylenowy, hypromeloza, aromat Tutti Frutti oraz woda oczyszczona.
1 tabletka Hitaxa zawiera 2,5 mg lub 5 mg desloratadyny oraz następujące składniki: poliakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, aromat Tutti Frutti, płynny (zawiera również glikol propylenowy), aspartam (E 951), celuloza mikrokrystaliczna, mannitol oraz potasu wodorotlenek.
3. Działanie leku Hitaxa
Hitaxa bez względu na formę zawiera identyczną substancję czynną - desloratadynę. Wykazuje ona właściwości przeciwalergiczne, poprzez zmniejszenie aktywności obwodowych receptorów histaminy.
Lek redukuje objawy związane z alergicznym nieżytem nosa. Zmniejsza kichanie, katar, świąd nosa i podniebienia oraz pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
Lek Hitaxa stosowany jest również do leczenia pokrzywki, ze względu na działanie zmniejszające swędzenie skóry i widoczność zmian na ciele. Działanie leku utrzymuje się cały dzień, dzięki czemu pozwala na normalne funkcjonowanie.
Warto pamiętać, że substancja czynny Hitaxy nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego, w związku z czym nie ma właściwości uspokajających i nie wywołuje nadmiernej senności.
4. Wskazania do stosowania leku Hitaxa
Lek Hitaxa jest wskazany do leczenia pokrzywki oraz objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej, takich jak katar, kichanie, swędzenie podniebienia, zaczerwienie i łzawienie oczu.
Preparat w formie roztworu doustnego może być stosowany przez dzieci po ukończeniu 1. roku życia, młodzież i osoby dorosłe. Natomiast lek Hitaxa w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej jest odpowiedni dla osób powyżej 6. roku życia (dawka 2,5 mg) lub 12. roku życia (dawka 5 mg).
5. Przeciwwskazania do zastosowania leku Hitaxa
Lek Hitaxa nie powinien być stosowany przez osoby nadwrażliwe na desloratadynę, loratadynę lub którykolwiek z pozostałych składników. Warto mieć na uwadze, że tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej są słodzone aspartamem i mannitolem. Z tego względu mogą nie być odpowiednie dla pacjentów z fenyloketonurią.
Z kolei Hitaxa w postaci roztworu doustnego zawiera sorbitol, który nie powinien być stosowany przez osoby z dziedziczną nietolerancją fruktozy, problemami ze wchłanianiem glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
6. Dawkowanie leku Hitaxa
Dawkowanie leku Hitaxa powinno być ustalone przez lekarza wypisującego receptę. W przypadku preparatów dostępnych bez recepty należy kierować się ulotką dołączoną do opakowania.
Dawkowanie jest zależne od wieku i waha się od 1,25 do 5 mg dziennie. Zazwyczaj dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia przyjmują jednorazowo 5 ml, a dzieci od 6. roku życia - 2,5 mg raz na dobę.
Lek Hitaxa można przyjmować niezależnie od posiłków. Roztwór doustny należy popić wodą, natomiast tabletki rozpuszczające się samoistnie w jamie ustnej nie wymagają popijania.
7. Możliwe skutki uboczne
- trudności w oddychaniu,
- świszczący oddech,
- swędzenie,
- pokrzywka i obrzęk,
- kołatanie serca,
- szybkie bicie serca,
- bóle brzucha,
- nudności i wymioty,
- roztrój żołądka,
- biegunka,
- zawroty głowy.
- nietypowe zachowanie,
- zmiany w sposobie bicie serca,
- nadwrażliwość na światło,
- zwiększenie masy ciała,
- zwiększony apetyt.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.