Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Otyłość brzuszna – przyczyny, leczenie, dieta, ćwiczenia

Avatar placeholder
26.01.2023 15:42
Tłuszcz w otyłości brzusznej gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych
Tłuszcz w otyłości brzusznej gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych (123rf.com)

Otyłość brzuszna znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jest to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim zdrowotny. Tłuszcz, który skupia się na brzuchu, jest znacznie bardziej niebezpieczny niż np. ten na udach.

spis treści

1. Przyczyny otyłości brzusznej

Otyłość brzuszna określana jest jako otyłość centralna, trzewna lub otyłością typu jabłko. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i niesie ze sobą ryzyko wielu chorób. To, że posiadamy lekko wystający brzuszek, nie oznacza od razu, że mamy otyłość brzuszną. Aby stwierdzić jej występowanie, obwód pasa u kobiet musi przekraczać 88 cm, a u mężczyzn 94 cm.

Głównej przyczyny otyłości brzusznej można się doszukiwać w hormonach. Są one odpowiedzialne za odkładanie się tłuszczu na biodrach, pośladkach oraz udach u kobiet i na brzuchu u mężczyzn. Kobiety z otyłością brzuszną mają najczęściej problem po okresie menopauzy, kiedy to produkcja żeńskich hormonów spada. Czasem zdarza się, że za pojawienie się otyłości brzusznej odpowiedzialne są niektóre leki.

2. Leczenie otyłości brzusznej

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jak efektywnie poradzić sobie z otyłością brzuszną? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, aby ograniczyć niezdrowe i wysokokaloryczne produkty. Musimy mieć świadomość, że nawet zjadanie 100 kalorii więcej przez dłuższy czas może doprowadzić do wzrostu wagi i pojawienia się nieestetycznych fałdek w okolicy brzucha. Aby skutecznie schudnąć z brzucha, należy połączyć odpowiednie dobrane ćwiczenia z dietą.

3. Dieta na otyłość brzuszną

Dieta przy otyłości brzusznej powinna być bogata w białe mięso, razowe pieczywo i dużo ryb, które są źródłem cennych kwasów omega-3 i omega-6. Nie tylko poprawiają odporność, ale również obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Pamiętać należy także, aby pić dużo wody, która pomaga oczyścić organizm z toksyn. Należy jeść dużo warzyw i owoców. Pamiętajmy o tym, by nie najadać się do syta – jedzmy częściej a mniej.

4. Niebezpieczeństwa związane z otyłością

Tłuszcz w otyłości brzusznej gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych. Otłuszczenie narządów wewnętrznych pogarsza ich pracę i doprowadza do wielu chorób. Nadmiar kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu produkcji insuliny oraz substancji zapalnych i enzymów, które przyczyniają się do pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Przy otyłości brzusznej często występuje cukrzyca typu 2, miażdżyca oraz choroby układu krążenia.

Zobacz także:

5. Najlepsze ćwiczenia odchudzające

Początkowo zaleca się ćwiczyć nie częściej niż 3 razy w tygodniu po 40 minut. Stopniowo możemy zwiększać częstotliwość ćwiczeń i ćwiczyć 4 razy w tygodniu po godzinie. Warto zacząć od spacerów, ćwiczeń aerobowych, pływania a później wdrożyć w nasz plan treningowy treningi siłowe. Zbędne kilogramy i nadmiar tkani tłuszczowej utrudniają codzienne życie, a także doprowadzają do wielu chorób. Warto więc podjąć próbę walki z otyłością brzuszną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Otyłość prosta
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze