Przejdź na WP

Otyłość brzuszna – przyczyny, leczenie, dieta, ćwiczenia

Otyłość brzuszna znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jest to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim zdrowotny. Tłuszcz, który skupia się na brzuchu, jest znacznie bardziej niebezpieczny niż np. ten na udach.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Otyłość brzuszna – przyczyny

Otyłość brzuszna określana jest jako otyłość centralna, trzewna lub otyłością typu jabłko. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i niesie ze sobą ryzyko wielu chorób. To, że posiadamy lekko wystający brzuszek, nie oznacza od razu, że mamy otyłość brzuszną. Aby stwierdzić jej występowanie, obwód pasa u kobiet musi przekraczać 88 cm, a u mężczyzn 94 cm. Głównej przyczyny otyłości brzusznej można się doszukiwać w hormonach. Są one odpowiedzialne za odkładanie się tłuszczu na biodrach, pośladkach oraz udach u kobiet i na brzuchu u mężczyzn. Kobiety z otyłością brzuszną mają najczęściej problem po okresie menopauzy, kiedy to produkcja żeńskich hormonów spada. Czasem zdarza się, że za pojawienie się otyłości brzusznej odpowiedzialne są niektóre leki.

2. Otyłość brzuszna – leczenie

Jak efektywnie poradzić sobie z otyłością brzuszną? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, aby ograniczyć niezdrowe i wysokokaloryczne produkty. Musimy mieć świadomość, że nawet zjadanie 100 kalorii więcej przez dłuższy czas może doprowadzić do wzrostu wagi i pojawienia się nieestetycznych fałdek w okolicy brzucha. Aby skutecznie schudnąć z brzucha, należy połączyć odpowiednie dobrane ćwiczenia z dietą.

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę
Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę [7 zdjęć]

Czy istnieje takie jedzenie, które pomaga zrzucić nadwagę? Tak, istnieje! Zobacz, które produkty pozwolą...

zobacz galerię

3. Otyłość brzuszna – dieta

Dieta przy otyłości brzusznej powinna być bogata w białe mięso, razowe pieczywo i dużo ryb, które są źródłem cennych kwasów omega-3 i omega-6. Nie tylko poprawiają odporność, ale również obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Pamiętać należy także, aby pić dużo wody, która pomaga oczyścić organizm z toksyn. Należy jeść dużo warzyw i owoców. Pamiętajmy o tym, by nie najadać się do syta – jedzmy częściej a mniej.

4. Otyłość brzuszna – jakie niebezpieczeństwo ze sobą niesie?

Tłuszcz w otyłości brzusznej gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych. Otłuszczenie narządów wewnętrznych pogarsza ich pracę i doprowadza do wielu chorób. Nadmiar kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu produkcji insuliny oraz substancji zapalnych i enzymów, które przyczyniają się do pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Przy otyłości brzusznej często występuje cukrzyca typu 2, miażdżyca oraz choroby układu krążenia.

Tłuszcz w otyłości brzusznej gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych
Tłuszcz w otyłości brzusznej gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych (123rf.com)

Zobacz także:

5. Otyłość brzuszna – ćwiczenia

Początkowo zaleca się ćwiczyć nie częściej niż 3 razy w tygodniu po 40 minut. Stopniowo możemy zwiększać częstotliwość ćwiczeń i ćwiczyć 4 razy w tygodniu po godzinie. Warto zacząć od spacerów, ćwiczeń aerobowych, pływania a później wdrożyć w nasz plan treningowy treningi siłowe. Zbędne kilogramy i nadmiar tkani tłuszczowej utrudniają codzienne życie, a także doprowadzają do wielu chorób. Warto więc podjąć próbę walki z otyłością brzuszną.

Następny artykuł: Modelowanie brzucha

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy