Otłuszczenie organizmu – problem większości populacji

Z otłuszczeniem organizmu zmaga się już 5,5 miliarda osób. To ponad 75 proc. populacji. Cierpią nie tylko osoby z nadwagą czy otyłością, ale także sportowcy. Czy stan zbyt dużej ilości komórek tłuszczowych łatwo zdiagnozować? I czy powinniśmy się go obawiać?

Otłuszczenie organizmu

Otłuszczenie to stan, w którym organizm zmaga się ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Nie występuje on jednak tylko u osób otyłych. Może na nią cierpieć nawet osoba z niedowagą, a nawet z zaburzeniami odżywiania – anoreksją czy bulimią. To nie wszystko. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej pojawia się także u sportowców.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Otłuszczenie może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy, różnego rodzaju chorób przewlekłych, udarów, demencji, a nawet zawałów. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie jest więc bardzo niebezpieczna – nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Choroba ta nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ nie daje oczywistych objawów. Otłuszczenie widoczne jest tylko podczas badań, które skanują organizm w poszukiwaniu nieprawidłowości.

Sekretne sposoby walki z nadwagą

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz tempo zrzucania kilogramów. Zaczynamy!

Badania Maffetone'a

Z badań kierowanych przez doktora Philipa Maffetone'a wynika, że na otłuszczenie organizmu cierpi aż 5,5 miliarda ludzi. Oznacza to, że zdrowe jest tylko... 14 proc. populacji. Wyniki analiz opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Frontiers in Public Health”.

Maffetone tłumaczy, że otłuszczenie u osoby z prawidłową masą ciała przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Stan zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej działa więc równie negatywnie jak otyłość brzuszna.

Lekarz w swoich badaniach zajął się również stanem niedotłuszczenia, które dotyczy ok. 10 proc. populacji. Maffetone zaalarmował, że nie jest to tylko i wyłącznie problem ludzi głodujących. Dodał, że obecnie z otyłością i nadwagą zmaga się prawie połowa ludzi na całym świecie. Z naprogramowymi kilogramami można walczyć. Z otłuszczeniem nie jest jednak tak łatwo.

Profilaktyka

Obecnie nie ma gotowego leku na otłuszczenie organizmu. I właśnie dlatego ważna jest tutaj profilaktyka. Ograniczenie niezdrowych tłuszczów nasyconych, rezygnacja z żywności przetworzonej czy aktywność fizyczna to podstawa. Warto również ograniczyć spożywanie cukrów prostych zawartych głównie w słodyczach i napojach.

 

- Otłuszczenie to głównie otyłość wisceralna. A wisceralna tkanka tłuszczowa, czyli zgromadzona wokół narządów wewnętrznych, jest o wiele groźniejsza od tej pod skórą. Jest to spowodowane jej aktywnością metaboliczną, co prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak: insulinooporność, hiperinsulinomia, cukrzyca typu II, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze oraz zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Na jej niekorzystne działanie narażone są szczególnie osoby z otyłością typu „jabłko” (kobiety powyżej 80 cm w talii, mężczyźni powyżej 94 cm), a także kobiety w okresie pomenopauzalnym, u których zostaje zahamowana produkcja hormonów płciowych, co przyczynia się do większego gromadzenia tkanki tłuszczowej - mówi dla WP abcZdrowie Kamila Zabłocka, dietetyk.

I dodaje: - Do celów diagnostycznych otyłości wisceralnej wykorzystuje się wskaźnik WHR, który jest ilorazem obwodu talii do obwodu bioder. Jeśli wynik przekracza 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn, wtedy należy skonsultować się z dietetykiem, który zaleci odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną

 

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 6 miesięcy temu

Otyłość

Komentarze (14)
~Tomek
~Tomek 8 miesięcy temu

Każdy człowiek choruje ,nie ważne kim jest ,Jemy szybko ,często w biegu ,W nocy i zle pracuje nasz organizm .ale ja nie polecam napojow słodkich pic ciężkich sosow .Jesc owsianki jajka na rzadko,Zupki warzywne ,mieso gotowane ,Po prostu w jedzeniu ma być woda owoc ,mieso ,mleko ..pieczywo biale ,maslo oraz ruch.

Odpowiedz
~Znawca
~Znawca 8 miesięcy temu

Tzn,ten artykuł jest czesciowo prawda. Można być otluszczonym nawet pomimo wizualnej " chudosci ". Tluszcz gromadzi sie wokul narzadow serca watroby nerek I w żylach. Szczególnie łatwo sie otluscic przy szybkim gwaltownym odchudzaniu. Przestajesz jeść I organizm najpierw spala glikogen z miesni a potem tluszcz. Moze być tak że watroba nie radzi sobie z nadmiarem spalanego tluszczu I otluszcza sie I buduje kamienie w woreczku żolciowym. Sposobem na to jest zazywanie suplementu choliny I picie wieczorem odrobiny octu jablkowego.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Otyłość
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Otyłość
Otyłość

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO)

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO) Odtwórz wideo

Jemy zbyt wiele tłuszczu i mięs, unikamy warzyw. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i częste sięganie po przekąski to prosta droga do otyłości. Ta z kolei bardzo często prowadzi do chorób krążenia, które są główną przyczyną śmierci Polaków, cukrzycy i...

Otyłość

Nadwaga może sprzyjać zdrowiu

Nadwaga może sprzyjać zdrowiu

nadwagę, a ponad 30 - otyłość. Zespołowi Flegal udało się ustalić, że najniższa śmiertelność występowała wśród osób z nadwagą i lekko otyłych

Otyłość

Skutki otyłości

Otyłość jest obecnie problemem na skalę światową. Otyli są zarówno młodzi, jak i starsi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni (...) i nie jest to jedynie problem natury estetycznej. Otyłość to cała masa zagrożeń dla zdrowia....

Otyłość

Otyłość skutkiem problemów emocjonalnych

Otyłość jest często nie tylko następstwem nadmiernej konsumpcji żywności i niewielkiej aktywności fizycznej, lecz także problemów z wyrażaniem (...) przed problemami i zamiast je rozwiązywać, będzie je zajadać, tworząc kolejny problem...

Otyłość

Za otyłość odpowiada... mózg

tak jest. Okazuje się, że za otyłość w bardzo dużym stopniu odpowiada nasz mózg. Pod wpływem tłustej diety zachodzą w nim zmiany, które czynią naszą walkę (...) ciepiących na nadwagę i otyłość. Przyczyny otyłości Australijscy...

Otyłość

Epidemia otyłości to nie mit

Epidemia otyłości to nie mit

będzie mieć BMI powyżej 30, co oznacza otyłość. Autorzy badań oczekują, że dane zmuszą przedstawicieli rządów do podjęcia działań i walki z epidemią (...) . z nich ma nadwagę lub otyłość. Czym grozi otyłość?...

Otyłość

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Czy tylko nadmierne jedzenie? Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla zdrowia (...) pamiętać, iż otyłość w wielu przypadkach nie jest jedynie bezpośrednim...