Trwa ładowanie...

Otłuszczenie organizmu – problem większości populacji

 Magdalena Bury
14.03.2017 08:03
Otłuszczenie organizmu jest niebezpieczne, podobnie jak otyłość brzuszna
Otłuszczenie organizmu jest niebezpieczne, podobnie jak otyłość brzuszna (123rf)

Z otłuszczeniem organizmu zmaga się już 5,5 miliarda osób. To ponad 75 proc. populacji. Cierpią nie tylko osoby z nadwagą czy otyłością, ale także sportowcy. Czy stan zbyt dużej ilości komórek tłuszczowych łatwo zdiagnozować? I czy powinniśmy się go obawiać?

1. Otłuszczenie organizmu

Otłuszczenie to stan, w którym organizm zmaga się ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Nie występuje on jednak tylko u osób otyłych. Może na nią cierpieć nawet osoba z niedowagą, a nawet z zaburzeniami odżywiania – anoreksją czy bulimią. To nie wszystko. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej pojawia się także u sportowców.

Otłuszczenie organizmu nie jest łatwe do zdiagnozowania
Otłuszczenie organizmu nie jest łatwe do zdiagnozowania (123rf)

Otłuszczenie może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy, różnego rodzaju chorób przewlekłych, udarów, demencji, a nawet zawałów. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie jest więc bardzo niebezpieczna – nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Choroba ta nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ nie daje oczywistych objawów. Otłuszczenie widoczne jest tylko podczas badań, które skanują organizm w poszukiwaniu nieprawidłowości.

2. Badania Maffetone'a

Z badań kierowanych przez doktora Philipa Maffetone'a wynika, że na otłuszczenie organizmu cierpi aż 5,5 miliarda ludzi. Oznacza to, że zdrowe jest tylko... 14 proc. populacji. Wyniki analiz opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Frontiers in Public Health”.

Maffetone tłumaczy, że otłuszczenie u osoby z prawidłową masą ciała przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Stan zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej działa więc równie negatywnie jak otyłość brzuszna.

Lekarz w swoich badaniach zajął się również stanem niedotłuszczenia, które dotyczy ok. 10 proc. populacji. Maffetone zaalarmował, że nie jest to tylko i wyłącznie problem ludzi głodujących. Dodał, że obecnie z otyłością i nadwagą zmaga się prawie połowa ludzi na całym świecie. Z naprogramowymi kilogramami można walczyć. Z otłuszczeniem nie jest jednak tak łatwo.

Przeczytaj koniecznie

3. Profilaktyka

Obecnie nie ma gotowego leku na otłuszczenie organizmu. I właśnie dlatego ważna jest tutaj profilaktyka. Ograniczenie niezdrowych tłuszczów nasyconych, rezygnacja z żywności przetworzonej czy aktywność fizyczna to podstawa. Warto również ograniczyć spożywanie cukrów prostych zawartych głównie w słodyczach i napojach.

 

- Otłuszczenie to głównie otyłość wisceralna. A wisceralna tkanka tłuszczowa, czyli zgromadzona wokół narządów wewnętrznych, jest o wiele groźniejsza od tej pod skórą. Jest to spowodowane jej aktywnością metaboliczną, co prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak: insulinooporność, hiperinsulinomia, cukrzyca typu II, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze oraz zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Na jej niekorzystne działanie narażone są szczególnie osoby z otyłością typu „jabłko” (kobiety powyżej 80 cm w talii, mężczyźni powyżej 94 cm), a także kobiety w okresie pomenopauzalnym, u których zostaje zahamowana produkcja hormonów płciowych, co przyczynia się do większego gromadzenia tkanki tłuszczowej - mówi dla WP abcZdrowie Kamila Zabłocka, dietetyk.

I dodaje: - Do celów diagnostycznych otyłości wisceralnej wykorzystuje się wskaźnik WHR, który jest ilorazem obwodu talii do obwodu bioder. Jeśli wynik przekracza 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn, wtedy należy skonsultować się z dietetykiem, który zaleci odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Chirurgia bariatryczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze