Otłuszczenie organizmu – problem większości populacji

Z otłuszczeniem organizmu zmaga się już 5,5 miliarda osób. To ponad 75 proc. populacji. Cierpią nie tylko osoby z nadwagą czy otyłością, ale także sportowcy. Czy stan zbyt dużej ilości komórek tłuszczowych łatwo zdiagnozować? I czy powinniśmy się go obawiać?

Otłuszczenie organizmu

Otłuszczenie to stan, w którym organizm zmaga się ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Nie występuje on jednak tylko u osób otyłych. Może na nią cierpieć nawet osoba z niedowagą, a nawet z zaburzeniami odżywiania – anoreksją czy bulimią. To nie wszystko. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej pojawia się także u sportowców.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Otłuszczenie może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy, różnego rodzaju chorób przewlekłych, udarów, demencji, a nawet zawałów. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie jest więc bardzo niebezpieczna – nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Choroba ta nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ nie daje oczywistych objawów. Otłuszczenie widoczne jest tylko podczas badań, które skanują organizm w poszukiwaniu nieprawidłowości.

Sekretne sposoby walki z nadwagą

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz tempo zrzucania kilogramów. Zaczynamy!

Badania Maffetone'a

Z badań kierowanych przez doktora Philipa Maffetone'a wynika, że na otłuszczenie organizmu cierpi aż 5,5 miliarda ludzi. Oznacza to, że zdrowe jest tylko... 14 proc. populacji. Wyniki analiz opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Frontiers in Public Health”.

Maffetone tłumaczy, że otłuszczenie u osoby z prawidłową masą ciała przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Stan zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej działa więc równie negatywnie jak otyłość brzuszna.

Lekarz w swoich badaniach zajął się również stanem niedotłuszczenia, które dotyczy ok. 10 proc. populacji. Maffetone zaalarmował, że nie jest to tylko i wyłącznie problem ludzi głodujących. Dodał, że obecnie z otyłością i nadwagą zmaga się prawie połowa ludzi na całym świecie. Z naprogramowymi kilogramami można walczyć. Z otłuszczeniem nie jest jednak tak łatwo.

Profilaktyka

Obecnie nie ma gotowego leku na otłuszczenie organizmu. I właśnie dlatego ważna jest tutaj profilaktyka. Ograniczenie niezdrowych tłuszczów nasyconych, rezygnacja z żywności przetworzonej czy aktywność fizyczna to podstawa. Warto również ograniczyć spożywanie cukrów prostych zawartych głównie w słodyczach i napojach.

 

- Otłuszczenie to głównie otyłość wisceralna. A wisceralna tkanka tłuszczowa, czyli zgromadzona wokół narządów wewnętrznych, jest o wiele groźniejsza od tej pod skórą. Jest to spowodowane jej aktywnością metaboliczną, co prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak: insulinooporność, hiperinsulinomia, cukrzyca typu II, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze oraz zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Na jej niekorzystne działanie narażone są szczególnie osoby z otyłością typu „jabłko” (kobiety powyżej 80 cm w talii, mężczyźni powyżej 94 cm), a także kobiety w okresie pomenopauzalnym, u których zostaje zahamowana produkcja hormonów płciowych, co przyczynia się do większego gromadzenia tkanki tłuszczowej - mówi dla WP abcZdrowie Kamila Zabłocka, dietetyk.

I dodaje: - Do celów diagnostycznych otyłości wisceralnej wykorzystuje się wskaźnik WHR, który jest ilorazem obwodu talii do obwodu bioder. Jeśli wynik przekracza 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn, wtedy należy skonsultować się z dietetykiem, który zaleci odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną

 

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 8 miesięcy temu

Otyłość

Komentarze (14)
~Tomek
~Tomek 10 miesięcy temu

Każdy człowiek choruje ,nie ważne kim jest ,Jemy szybko ,często w biegu ,W nocy i zle pracuje nasz organizm .ale ja nie polecam napojow słodkich pic ciężkich sosow .Jesc owsianki jajka na rzadko,Zupki warzywne ,mieso gotowane ,Po prostu w jedzeniu ma być woda owoc ,mieso ,mleko ..pieczywo biale ,maslo oraz ruch.

Odpowiedz
~Znawca
~Znawca 10 miesięcy temu

Tzn,ten artykuł jest czesciowo prawda. Można być otluszczonym nawet pomimo wizualnej " chudosci ". Tluszcz gromadzi sie wokul narzadow serca watroby nerek I w żylach. Szczególnie łatwo sie otluscic przy szybkim gwaltownym odchudzaniu. Przestajesz jeść I organizm najpierw spala glikogen z miesni a potem tluszcz. Moze być tak że watroba nie radzi sobie z nadmiarem spalanego tluszczu I otluszcza sie I buduje kamienie w woreczku żolciowym. Sposobem na to jest zazywanie suplementu choliny I picie wieczorem odrobiny octu jablkowego.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Otyłość
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Otyłość
Otyłość

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO)

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO) Odtwórz wideo

Jemy zbyt wiele tłuszczu i mięs, unikamy warzyw. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i częste sięganie po przekąski to prosta droga do otyłości. Ta z kolei bardzo często prowadzi do chorób krążenia, które są główną przyczyną śmierci Polaków, cukrzycy i...

Otyłość

Otyłość skutkiem problemów emocjonalnych

Otyłość jest często nie tylko następstwem nadmiernej konsumpcji żywności i niewielkiej aktywności fizycznej, lecz także problemów z wyrażaniem (...) przed problemami i zamiast je rozwiązywać, będzie je zajadać, tworząc kolejny problem...

Otyłość

Za otyłość odpowiada... mózg

tak jest. Okazuje się, że za otyłość w bardzo dużym stopniu odpowiada nasz mózg. Pod wpływem tłustej diety zachodzą w nim zmiany, które czynią naszą walkę (...) ciepiących na nadwagę i otyłość. Przyczyny otyłości Australijscy...

Otyłość

Skutki otyłości

Otyłość jest obecnie problemem na skalę światową. Otyli są zarówno młodzi, jak i starsi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni (...) i nie jest to jedynie problem natury estetycznej. Otyłość to cała masa zagrożeń dla zdrowia....

Otyłość

Nadwaga może sprzyjać zdrowiu

Nadwaga może sprzyjać zdrowiu

nadwagę, a ponad 30 - otyłość. Zespołowi Flegal udało się ustalić, że najniższa śmiertelność występowała wśród osób z nadwagą i lekko otyłych

Otyłość

Otyłość w Polsce (WIDEO)

Otyłość w Polsce (WIDEO) Odtwórz wideo

Każdego roku przybywa coraz więcej osób z nadwagą i otyłością, również dzieci i młodzież. WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą (...) , która nieleczona jest przyczyną dolegliwości układu krążenia, zaburzeń metabolizmu,...

Otyłość

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Czy tylko nadmierne jedzenie? Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla zdrowia (...) pamiętać, iż otyłość w wielu przypadkach nie jest jedynie bezpośrednim...