Trwa ładowanie...

Wskaźnik WHR – normy, interpretacja i obliczenia

Avatar placeholder
31.01.2024 16:24
Wskaźnik WHR to stosunek obwodu bioder do talii.
Wskaźnik WHR to stosunek obwodu bioder do talii. (adobestock)

Wskaźnik WHR oznacza stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Dzięki niemu można określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie, typ sylwetki i rodzaj otyłości. Aby go obliczyć, należy zmierzyć obwód talii i obwód bioder, a otrzymane wyniki przez siebie podzielić. Jak interpretować wynik? Dlaczego warto go przeanalizować?

spis treści

1. Co to jest wskaźnik WHR?

Wskaźnik WHR (ang. Waist-Hip Ratio), określający stosunek obwodu talii do obwodu bioder, pomaga ustalić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą i otyłością, a także ustalić jej typ.

Ze wskaźnika WHR mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To wskazane zwłaszcza w przypadku osób, które ważą więcej niż powinny, także próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Obliczanie wskaźnika WHR jest doskonałym sposobem na obiektywne monitorowanie postępów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wskaźnika WHR NIE stosuje się u kobiet w ciąży i osób z BMI (wskaźnikiem masy ciała) w normie, czyli od 18,5 do 24,9.

Wskaźnik WHR stanowi uzupełnienie BMI, ponieważ umożliwia określenie typu budowy ciała (dwie osoby o takim samym wskaźniku masy ciała (BMI) mogą mieć zupełnie różną wartość stosunku obwodu talii do obwodu bioder. Doskonale widać to na przykładzie kulturysty i osoby z nadwagą).

2. Interpretacja wskaźnika WHR i normy

Każda osoba z nadwagą lub otyłością przybiera na wadze w inny sposób. Wskaźnik WHR pozwala określić rozlokowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała, co umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Warto przypomnieć, że nadwagę i otyłość leczy się przede wszystkim przy pomocy odpowiedniej, dobranej indywidualnie diety redukcyjnej (odchudzającej) i włączenia różnych form aktywności fizycznej. Leczenie dietetyczne można wesprzeć farmakoterapią.

Jak interpretować wyniki wskaźnika WHR?

Za prawidłowy wynik WHR uważa się wartości: u kobiet: poniżej 0,8, u mężczyzn: poniżej 1,0.

Najbliżej idealnym proporcjom są więc sylwetki o współczynniku wskaźnika WHR 0,8 u kobiet oraz 1,0 u mężczyzn.

U kobiet:

  • WHR > 0,8 oznacza to otyłość typu „jabłko",
  • WHR < 0,8 wskazuje na otyłość typu „gruszka".

W przypadku mężczyzn:

  • WHR > 1 oznacza otyłość typu „jabłko",
  • WHR < 1 wskazuje na otyłość typu „gruszka".

Oznacza to, że:

  • współczynnik 0,8 lub wyższy u kobiet i 1,0 lub wyższy u mężczyzn oznacza typ sylwetki androidalnej, czyli tzw. sylwetki typu jabłko.
  • współczynnik 0,8 lub niższy u kobiet i 1,0 lub niższy u mężczyzn oznacza typ sylwetki gynoidalnej, czyli tzw. sylwetki typu gruszka.

Typy otyłości

Otyłość dzieli się na dwa główne typy. To:

  • otyłość brzuszna (wisceralna, androidalna) nazywana także otyłością typu jabłko (potocznie „jabłko”), co oznacza, że tkanka tłuszczowa jest nagromadzona przede wszystkim w okolicy talii. Ponieważ przekłada się to większe ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, narządu ruchu i układu krążenia, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i kondycji organizmu,
  • otyłość pośladkowo-udowa (obwodowa, ginoidalna, potocznie „gruszka”), która znacznie jednak zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ortopedycznych w postaci zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów biodrowych lub kolanowych.

3. Jak obliczyć WHR?

WHR jest stosunkiem (ilorazem) obwodu talii do obwodu bioder (nazywa się go wskaźnikiem talia-biodro). Co to znaczy? Aby uzyskać wynik, wskaźnik WHR, wystarczy podzielić obwód talii przez obwód bioder, używając tej samej jednostki miary. Chodzi o zastosowanie wzoru:

WHR = obwód talii (cm) : obwód bioder (cm)

Aby ustalić wskaźnik WHR, przy pomocy nierozciągliwej miarki krawieckiej lub taśmy do pomiarów antropometrycznych należy zmierzyć:

  • obwód pasa (obwód talii),
  • obwód bioder.

By obliczenia były wiarygodne, należy zrobić to jak najdokładniej. Bardzo ważne jest to, gdzie dokładnie wykonane są pomiary. U kobiet talię wyznacza linia w połowie odległości między dolnym łukiem żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, zaś biodra linia prowadząca przez największą wypukłość mięśni pośladka.

U mężczyzn talię wyznacza linia pępka, a biodra linia na górnym końcu kości udowej. Co ważne, miary niezbędne do obliczenia wskaźnika WHR warto pobierać rano, po wypróżnieniu.

Aby szybko obliczyć wskaźnik WHR, można skorzystać z kalkulatora w internecie (łatwo go znaleźć śledząc frazę „wskaźnik WHR kalkulator”). Wystarczy wpisać swoje wymiary i płeć, by uzyskać i wynik, i jego interpretację.

Wskaźnik WHR dobrze jest skonsultować z dietetykiem lub lekarzem zajmującym się leczeniem nadwagi i otyłości. Specjalista dokona pomiaru BMI i grubości fałdu skórnego, dokona także analizy składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej. Podjęcie działań jest ważne, ponieważ utrzymywanie prawidłowej masy ciała to nie tylko dobre samopoczucie, ale i zdrowie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze