Trwa ładowanie...

Badanie gęstości kości – charakterystyka, wskazania, przygotowanie, przebieg, wyniki

Avatar placeholder
30.03.2021 19:31
Badanie gęstości kości – charakterystyka, wskazania, przygotowanie, przebieg, wyniki
Badanie gęstości kości – charakterystyka, wskazania, przygotowanie, przebieg, wyniki

Badanie gęstości kości jest inaczej nazywane densytometrią. Badanie gęstości kości pozwala ocenić ich stan i kondycję. Dzięki badaniu można wywnioskować czy istnieje prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę. Kto powinien poddać się badaniu gęstości kości? Ile kosztuje badanie i na czym polega?

spis treści

1. Charakterystyka badania gęstości kości

Dzięki badaniu gęstości kości pacjent wie, w jakim stanie są jego kości i czy powinien zastosować odpowiednie leczenie. Badanie gęstości kości jest bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Badanie polega na użyciu niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego, dzięki któremu lekarz ma możliwość dowiedzenia się jaki ubytek masy kostnej posiada dany pacjent. Po wyniku badania pacjent wie, czy w przyszłości może zachorować na osteoporozę lub osteopenię.

Badanie gęstości kości przeprowadza się wtedy, kiedy pacjent ma jakieś wątpliwości co do ich właściwej pracy (kości). Na podstawie badania gęstości kości można dowiedzieć się, ile wapnia zawarte jest w poszczególnym odcinku kostnym. Koszt badania gęstości kości waha się od 80 do 150 zł.

2. Wskazanie badania gęstości kości

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Badanie gęstości kości powinno być przeprowadzone u osób, które:

  • chorują i leczą się na osteoporozę;

  • stosują zastępczą terapię hormonami;

  • skończyły 65 rok życia (zwłaszcza kobiety);

  • doświadczyły złamania biodra, nadgarstka, kręgosłupa nie poprzez uraz mechaniczny.

Jeżeli rozpocznie się wykonywanie badań gęstości kości, to sugeruje się je przeprowadzać co dwa lata. Zmiany w kościach zachodzą bardzo dynamicznie, dlatego jeżeli ktoś choruje na choroby związane z kośćmi, powinien badać się regularnie.

3. Przygotowanie do badania gęstości kości

Przed przystąpieniem do badania gęstości kości należy poinformować lekarza o przebytych w przeszłości chorobach, jak również o chorobach aktualnie występujących (cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy). Jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, również musi powiadomić o tym lekarza.

W dniu w którym będzie przeprowadzane badanie gęstości kości, pacjent nie powinien zażywać suplementów z witaminami i wapniem. Natomiast spożywanie posiłków i picie napoi jest możliwe. Najlepiej, aby pacjent ubrał się swobodnie i luźno, a także wykluczył z garderoby elementy metalowe. Lekarz powinien powiadomić wcześniej pacjenta o zakazie wykonywania innych badań obrazowych (30 dni przed badaniem gęstości kości).

4. Jak wygląda to badanie?

Badanie gęstości kości jest bezbolesne i bardzo szybkie. Należy położyć się wygodnie i kilkanaście minut pozostać bez ruchu. Podczas badania gęstości kości pacjent nie musi się rozbierać. Badanie trwa 30 minut. Zaraz po wykonaniu badania pacjent może powrócić do wykonywania wszystkich codziennych czynności.

Musisz to wiedzieć

5. Gęstość powierzchniowa kości

Wyniki badania gęstości kości można odebrać u swojego lekarza. Ocena badania, przedstawiana jest w skali zwanej ‘T - score’. Wynik badania zawiera, zdjęcie danej okolicy, gęstość powierzchniową kości podaną w g/cm2, odchylenia wyniku od normy. Interpretując wyniki badania gęstości kości, lekarz uwzględnia także czynniki poboczne, mające wpływ na złą kondycję kości (genetyka, choroby, złamania).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze