Trwa ładowanie...

Valsacor – skład, wskazania, działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
17.04.2023 13:51
Valsacor Valsacor to lek, który pomaga kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
Valsacor Valsacor to lek, który pomaga kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze krwi. (Adobe stock)

Valsacor to lek należący do grupy antagonistów receptora angiotensyny II, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Wykorzystuje się go w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca, wdraża także po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego. Na czym polega jego działanie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Valsacor?

Valsacor to lek stosowany w kardiologii. Jego substancją czynną jest walsartan należący do antagonistów receptora angiotensyny II typu AT1. Obecna w organizmie angiotensyna II odgrywa istotną rolę w patofizjologii nadciśnienia tętniczego. Powoduje wzrost ciśnienia krwi przez skurcz naczyń krwionośnych oraz nasilenie uwalniania aldosteronu.

Walsartan hamuje jej działanie, wiążąc się z receptorem AT1. To umożliwia rozkurcz naczyń i prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego bez wpływu na częstotliwość rytmu serca. Substancja czynna leku Valsacor u chorych z niewydolnością serca zmniejsza opór naczyniowy, co poprawia warunki hemodynamiczne, zwiększa wydolność wysiłkową i poprawia stan kliniczny.

Wywiera także ochronny wpływ na nerki, spowalniając tempo rozwoju zaburzeń czynności nerek, które mają związek z wysokim ciśnieniem i cukrzycą.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jak szybko i jak długo działa Valsacor?

Po doustnym zażyciu dawki leku obniżenie ciśnienia obserwuje się zwykle w ciągu 2 godzin. Stężenie maksymalne walsartanu odnotowuje się po 2-4 godzinach, a maksymalny spadek ciśnienia następuje po upływie 4-6 godzin od podania.

Po zażyciu dawki leku działanie hipotensyjne trwa 24 godziny. Rozwój działania przeciwnadciśnieniowego wymaga zwykle 2–4 tygodni stosowania preparatu i utrzymuje się w czasie długotrwałego leczenia.

Valsacor przyjmuje się niezależnie od jedzenia. Tabletki należy połykać, popijając wodą. Można dzielić je na pół. Jeśli chodzi o dawkowanie, zależy ono wieku pacjenta oraz wskazań do leczenia. Oznacza to, że należy stosować się do zaleceń lekarza. Szczegółowe wskazówki zawiera także ulotka dołączona do opakowania.

2. Preparaty i zamienniki

Lek Valsacor jest wydawany na receptę, jest objęty refundacją. Ma postać tabletek powlekanych, występuje w 3 dawkach: 80 mg, 160 mg i 320 mg. Dostępny jest zatem:

  • Valsacor 80 mg, 80 mg, tabletki powlekane,
  • Valsacor 160 mg, 160 mg, tabletki powlekane,
  • Valsacor 320 mg, 320 mg, tabletki powlekane

Jedna tabletka powlekana Valsacor zawiera odpowiednio 80 mg lub 160 mg lub 320 mg walsartanu. Obecne w niej są także substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.

Skład otoczki: hypromeloza, dwutlenek tytanu E 171, makrogol 4000, żelaza tlenek czerwony E 172, żelaza tlenek żółty E 172 (tylko Valsacor 160 mg oraz 320 mg).

Lek jest bezpłatny dla osób powyżej 75. roku życia we wszystkich wskazaniach refundacyjnych. Refundacja Valsacor 30% przysługuje pacjentom ze wskazaniami zarejestrowanymi w dniu wydania decyzji, dzieciom do 6. roku życia chorującym na nadciśnienie tętnicze poza wskazanymi w ChPL oraz dzieciom i młodzieży do 18. roku życia z przewlekłą chorobą nerek lub w leczeniu renoprotekcyjnym.

Zamienniki, to jest inne preparaty na rynku polskim zawierające walsartan to tabletki Valzek oraz tabletki powlekane AuroValsart (Valsartan Aurovitas), Avasart, Bespres, Diovan, Dipper-Mono, Tensart, Valsartan Medical Valley, Valtap i Vanatex.

3. Wskazania do stosowania leku Valscacor

Wskazaniem do stosowania tabletek Valsacor jest:

  • wysokie ciśnienie krwi u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży od 6. do 18. roku życia. Nieleczone zbyt wysokie ciśnienie krwi obciąża serce i tętnice, konsekwencją czego może być uszkodzenie naczyń krwionośnych w nerkach, sercu i mózgu, niewydolność serca lub nerek, a nawet zawał mięśnia sercowego lub udaru,
  • objawowa niewydolność serca u osób dorosłych, gdy nie można włączyć leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) lub w terapii skojarzonej z inhibitorami ACE, jeśli podanie innych leków na niewydolność serca jest niewskazane,
  • niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego u osób dorosłych (od 12 do 10 dni po zawale).

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Valscacor

Leku Valsacor nie należy stosować, gdy:

  • rozpoznano nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik leku,
  • pacjent stosuje aliskiren na cukrzycę,
  • występuje nieprawidłowa czynność nerek, marskość wątroby, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub cholestaza,
  • kobieta jest w 2. lub 3. trymestrze ciąży,
  • kobieta karmi dziecko piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze