Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

5 prostych zasad zapobiegania żylakom

Avatar placeholder
24.11.2018 17:26
5 prostych zasad zapobiegania żylakom
5 prostych zasad zapobiegania żylakom (Zdjęcie kobiet / Shutterstock)

Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. To przede wszystkim poważny problem zdrowotny, który – bagatelizowany – może doprowadzić do poważnych komplikacji. Wbrew pozorom profilaktyka żylaków nie wymaga wiele wysiłku. By cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami, wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł.

spis treści

1. Nogi na celowniku

Na kondycję naszych nóg wpływa kilka pozornie nieszkodliwych nawyków, które powtarzane mogą przyczyniać się do rozwoju chorób. Po pierwsze – pozycja w jakiej siadamy. Odpoczywając na kanapie, starajmy się unikać krzyżowania nóg. Nie sprzyja nam także częste zakładanie nogi na nogę i noszenie ubrań z obcisłymi nogawkami – wszystko to utrudnia swobodny przepływ krwi w kończynach dolnych. Należy ponadto wystrzegać się gorących kąpieli, na skutek których dochodzi do poszerzania żył, co także zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Zamiast tego, raz na jakiś czas, zaserwujmy sobie kąpiel z dodatkiem soli morskiej, która wykazuje właściwości detoksykacyjne i pomaga redukować obrzęki.

2. Rozważna dieta

Substancje zawarte w warzywach i owocach usprawniają pracę układu krążeniowego, przeciwdziałając tym samym powstawaniu nieestetycznych żylaków
Substancje zawarte w warzywach i owocach usprawniają pracę układu krążeniowego, przeciwdziałając tym samym powstawaniu nieestetycznych żylaków
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Ogromne znaczenie dla kondycji naszych nóg ma codzienny jadłospis. Zadbajmy o to, aby w naszej  diecie pojawiło się więcej warzyw i owoców obfitujących w błonnik i antyoksydanty, które wzmocnią strukturę tkanek. W profilaktyce żylaków i przeciwdziałaniu rozwoju powstałych już zmian cenne są produkty zawierające kwas askorbinowy, czyli witaminę C oraz witaminę P – związki te pomogą uszczelnić naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozciągnięcia żył, co prowadzi do powstawania nowych, nieestetycznych zgrubień. Witaminy te znajdziemy w wiśniach, czarnych porzeczkach, winogronach, papryce czy pomidorach.

3. Zdrowe znaczy wypoczęte

Ważne jest, aby zapewnić nogom optymalną ilość odpoczynku. Jest to szczególnie istotne, kiedy wykonujemy pracę wymagającą kilkugodzinnego stania lub siedzenia. W takiej sytuacji, raz na jakiś czas, warto się rozruszać, przejść przynajmniej kilka kroków, by pobudzić krążenie. Dobrym nawykiem jest siedzenie z nogami opartymi na podnóżku – im wyższy będzie stołeczek, tym lepiej. Zwróćmy uwagę na ułożenie nóg podczas snu. Osoby narażone na żylaki powinny przyjmować taką pozycję, by kończyny były uniesione ponad poziom klatki piersiowej.

4. Masa ciała pod kontrolą

Ważnym elementem profilaktyki żylaków jest kontrola masy ciała – otyłość to jeden z głównych czynników sprzyjających chorobom nóg
Ważnym elementem profilaktyki żylaków jest kontrola masy ciała – otyłość to jeden z głównych czynników sprzyjających chorobom nóg

Jedną z przyczyn żylaków jest otyłość – dodatkowe kilogramy nadmiernie obciążają nasze stawy i mięśnie. Nie pozostaje to obojętne wobec krążenia w kończynach dolnych – krew nie może swobodnie odpływać z żył w kierunku serca, co sprzyja powstawaniu zatorów. Postarajmy się wyeliminować z naszej diety fast foody i produkty przetworzone. Ich miejsce, poza wspomnianymi warzywami i owocami, niech zajmie pieczywo pełnoziarniste, nasiona i kasze. Pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

5. Zbawienna aktywność fizyczna

Jeżeli naprawdę zależy nam na zdrowiu naszych nóg, w codziennym grafiku należy uwzględnić sport. Zalecane jest wykonywanie zwłaszcza takich ćwiczeń, które angażują  kończyny dolne, a więc nordic walking, kolarstwo, pływanie, maszerowanie czy zwykłe spacery. Usprawnimy w ten sposób krążenie, będziemy przeciwdziałać pękaniu naczynek i obrzękom, a przy okazji zyska na tym nasza sylwetka i samopoczucie.

Źródło: domzdrowia.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze