Dieta a żylaki
Żylaki nóg to wstydliwy problem dotykający sporej części społeczeństwa. Osoby uskarżające się na puchnięcie kończyn dolnych oraz pajączki zmuszone są nosić pończochy uciskowe lub przyjmować leki, a w skrajnych przypadkach mogą zostać skierowane na operację. A gdyby tak pozbyć się żylaków lub im zapobiec wprowadzając jedynie kilka zmian do codziennej diety? Pomysł prosty i, co ważniejsze, skuteczny. Udowodniono, że bioflawonoidy zawarte w białej skórce zapobiegają powstawaniu żylaków.
1. Żylaki a nawyki żywieniowe
Jak wiadomo nie od dziś lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Przyczyn żylaków jest wiele, jednak nasza dieta również ma wpływ na ukrwienie ciała i skłonności do pojawiania się żylaków nóg. Profilaktyka żylaków nakazuje, aby uważać na to co się je, aby zminimalizować objawy bólu i obrzęku nóg. Nieodpowiednia dieta powoli wyniszcza serce i przyczynia się do wielu chorób układu krążenia, w tym powstawania żylaków.
2. Produkty zalecane w profilaktyce żylaków
Jedz 1-2 łyżeczki nasion lnu dziennie. Olej lniany jest bogaty w tłuszcze i pomaga w regeneracji skóry, w tym również wspomaga leczenie żylaków.
Flawonoidy wzmacniają ściany żył i poprawiają ich elastyczność. Jedz więcej wiśni, jagód, malin oraz gryki, które są bogatym źródłem flawonoidów.
Jako przekąski wybieraj owoce. Grejpfruty, pomarańcze czy mandarynki zawierają bioflawonoidy w białej skórce, dlatego nie wyrzucaj jej tylko jedz na zdrowie w ramach zapobiegania żylakom.
Spożywaj więcej pokarmów, które zawierają witaminę E poprawiającą krążenie krwi. Najczęstszym powodem powstawania żylaków kończyn dolnych są problemy z krążeniem krwi i limfy w organizmie. Zielone warzywa są źródłem witaminy E. Uzupełnij codzienną dietę 50-125 miligramami gingko biloba. Ziele to wzmacnia ściany żył.
Pij ziołową herbatę kilka razy dziennie, by zapobiec żylakom nóg. Wybieraj takie zioła jak krwawnik pospolity, korzeń bagnicy lub brzeczki piwnej. Dzięki nim wspomożesz leczenie pajączków.
3. Produkty niewskazane w profilaktyce żylaków
Wyrzuć z diety fast foody i żywność przetworzoną. Unikaj tłuszczów nasyconych, uwodornionych i częściowo uwodornionych. Wszystkie one powodują, że krew krąży wolniej i powodują zapalenie żył, które prowadzi do powstawania żylaków.
Zredukuj ilość zjadanej soli, która nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale także ma właściwości odwadniające, a więc niekorzystnie wpływa na kondycję żył i prowadzi do powstawania żylaków nóg. Zamiast soli spróbuj dodawać do posiłków więcej ziół i przypraw.
Otyli ludzie częściej zmagają się z żylakami kończyn dolnych, a więc czasem leczenie żylaków będzie się wiązało ze zrzuceniem kilku(nastu) zbędnych kilogramów.
Żylaki nóg nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również powodują uczucie dyskomfortu poprzez ból, obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Warto zatem zatroszczyć się o profilaktykę i wprowadzić kilka nowości do codziennego menu, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami, którym problem żylaków jest całkowicie obcy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.