Trwa ładowanie...

Naczynia żylne a ciąża

W naczyniach żylnych w okresie ciąży - jak w całym organizmie - zachodzi wiele zmian. Zmiany te mają na celu pomagać płodowi we wzroście. Są one jednym z powszechnych symptomów ciąży. Niektóre z nich są drobne i znikają niedługo po rozwiązaniu. Są jednak takie, które pozostają na stałe i mogą prowadzić do chorób krążenia. Mowa tu o żylakach w ciąży. Żylaki mogą powstawać na kończynach dolnych, w okolicach sromu lub odbytu. Te ostatnie stanowią szczególnie wstydliwy problem.

spis treści

1. Zmiany w układzie krążenia

W okresie ciąży objętość krwi wzrasta o około 50 procent. Jeśli układ naczyniowy w ciąży nie uległby zmianom, zwiększona objętość krwi mogłaby niebezpiecznie podnieść ciśnienie krwi. Na szczęście organizm szybko reaguje kolejnymi zmianami. W czasie ciąży naczynia żylne robią się większe i bardziej elastyczne, aby zrobić miejsce na większą ilość krwi.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jednakże, co za tym idzie, stają się one bardziej kruche. Przez to często zdarza się, że krew wycieka z naczyń żylnych do okolicznych tkanek. Mogą pojawić się żylaki w ciąży. Zwiększona produkcja krwi służy jednemu, jasnemu celowi: wspieraniu wzrostu płodu. Ważną funkcję pełni tu łożysko - organ obecny jedynie w okresie ciąży. Jest ono silnie unaczynione z ogromną siecią naczyń krwionośnych.

Macica również znacznie zwiększa swoje rozmiary - z rozmiarów gruszki rośnie do rozmiaru piłki futbolowej. Musi także rozwinąć mocne mięśnie, aby wydać dziecko na zewnątrz w czasie porodu. Zwiększona objętość krwi pomaga także uniknąć poważnych komplikacji poporodowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że bez zwiększonej objętości krwi ciężarna doznałaby szoku w wyniku utraty krwi podczas połogu.

2. Choroby układu krążenia

Niestety, zmiany w układzie krążenia, zachodzące w czasie ciąży mają niekiedy nieprzyjemne efekty uboczne. Ze względu na to, że naczynia żylne stają się bardziej elastyczne i kruche, bardzo często rozszerzają się nienaturalnie. To powoduje powstawanie żylaków, w szczególności żylaków nóg, sromu oraz odbytnicy. Żylaki odbytnicy - inaczej hemoroidy, są szczególnie powszechne.

Natomiast zwiększone unaczynienie dziąseł może prowadzić do ich krwawienia podczas gdy ciężarna kobieta myje zęby. Wycieki niewielkiej ilości krwi do okolicznych tkanek powodują spuchnięcia i obrzęki. Obrzęki nóg, ciężkie nogi, powiek, dłoni i twarzy są częstymi doświadczeniami z okresu ciąży. Powiększone naczynia krwionośne mogą wpływać na obniżenie ciśnienia krwi i w rezultacie doprowadzać do omdleń i zawrotów głowy w ciąży.

3. Leczenie chorób żył

Leczenie nieprzyjemnych efektów ubocznych zmian zachodzących w układzie krążenia w czasie ciąży wiąże się z zapewnianiem większego komfortu ciężarnej. Dyskomfort związany z żylakami w ciąży można częściowo załagodzić podnosząc nogi oraz poprzez noszenie rajstop podtrzymujących. Często dobry wpływ na hemoroidy mają kremy i maści bez recepty, a także ciepłe kąpiele.

Zmiany w układzie krążenia w czasie ciąży są nieuniknione, ponieważ są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. W wyniku tych zmian u niektórych kobiet pojawiają się żylaki i hemoroidy, które nie znikają. Jednakże większość tego typu dolegliwości ustępuje już w kilka miesięcy po porodzie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza