Puchnięcie nóg - objawy, przyczyny, domowe sposoby
Opuchlizna kończyn dolnych może być objawem wielu schorzeń lub wynikiem mało aktywnego trybu życia. Istotne jest zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.
1. Objawy puchnięcia nóg
Dolegliwości występujące wraz puchnięciem nóg zależą od przyczyny wystąpienia obrzęku. Osobom cierpiącym na puchnięcie nóg często towarzyszy:
- uczucie ciężkich nóg (ulgę przynosi odpoczynek i uniesienie kończyn w górę),
- "pajączki na nogach",
- bolesne skurcze łydek,
- RLS (zespół niespokojnych nóg),
- chromanie żylne - ból pojawiający się podczas chodzenia.
2. Przyczyny puchnięcia nóg
Zatrzymanie płynu w tkankach to inaczej obrzęk obwodowy, może być on spowodowany różnymi schorzeniami organizmu (na przykład przewlekłą niewydolnością żylną) i powodować puchnięcie nóg.
Opuchlizna może wynikać też z żylaków, które powstają w wyniku zastoju, zwężenia lub niedrożności żylnej wskutek wstecznego przepływu krwi. Zalegająca krew staje się powodem puchnięcia kończyn dolnych.
Inną, częstą przyczyną może być zakrzepica żył głębokich, która polega na powstawaniu zakrzepów w układzie żył głębokich. Dolegliwość ta może stanowić zagrożenie, w przypadku umiejscowienia skrzeplin w żyle podkolanowej, udowej, biodrowej czy głównej dolnej. Taki stan może grozić zatorowością płucną.
Osoby chore na niewydolność krążenia często skarżą się na puchnięcie nóg. W przypadku tej dolegliwości następuje zastój krwi w krążeniu dużym, co powoduje powstawanie obrzęków w najniżej położonych częściach ciała (stopy i kostki).
Puchnięcie nóg to także objaw marskości wątroby, a konkretnie upośledzeniem syntezy białek (głównie albumin). Inne przyczyny obrzęku nóg to:
- choroby nerek,
- nadmiar soli w diecie,
- gromadzenie wody w organizmie,
- siedzący tryb życia,
- obrzęk limfatyczny,
- ciąża,
- choroby serca,
- zapalenie osierdzia.
2.1. Obrzęki nóg w zakrzepicy i zapaleniu żył
Zakrzepica żył nie daje charakterystycznych objawów, z tego względu często nawet lekarz nie jest w stanie jej zdiagnozować. Najpierw chorzy narzekają na skurcz mięśni, który nie chce ustąpić.
Ta kwestia często jest jednak ignorowana, ponieważ skurcze nie są postrzegane jako coś groźnego. Następnie poniżej linii zakrzepu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a czasem uczucie gorąca.
Zazwyczaj opuchlizna pojawia się w okolicy kostki, ale może dotyczyć również innej części nogi. Co ciekawe, obrzęk najczęściej pojawia się na jednej nodze. Może dojść również do podwyższenia temperatury całego ciała.
Oderwane kawałki skrzepliny, wędrując po krwiobiegu mogą prowadzić nawet do zatoru tętnicy płucnej i w konsekwencji do zgonu. Uważa się, że problem zwykle dotyczy osób po 40. roku życia, prowadzących siedzący tryb życia.
Ryzyko może wzrastać z wiekiem oraz na wskutek zażywania doustnej antykoncepcji. U osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną pojawiają się podobne dolegliwości.
O chorobie mogą świadczyć ból i uczucie ciężkości nóg, obrzęki jednej lub obu kończyn, zmiany na skórze, owrzodzenia, brązowe zabarwienie, a także żylaki.
3. Domowe sposoby na spuchnięte nogi
Gdy wykluczymy poważne przyczyny puchnięcia kończyn, można próbować ulżyć sobie prostymi i dostępnymi sposobami. W pracy lub podczas oglądania telewizji, warto siedzieć z nogami uniesionymi nieco wyżej. Lepiej też unikać krzyżowania nóg.
Lekarze zalecają, aby nie spożywać zbyt wiele soli. W uzasadnionych przypadkach można zażywać również leki moczopędne, nie należy jednak decydować się na kurację bez konsultacji z lekarzem.
Warto również pamiętać, że remedium na wiele dolegliwości stanowi aktywność fizyczna, choćby spacery. Pomocna w walce z obrzękami nóg może być również odpowiednia garderoba. Należy zmienić skarpetki i buty na luźniejsze, istnieją również specjalne wersje rajstop, których stosowanie może zapobiegać obrzękom.
Farmaceuci polecają również specjalne preparaty - doustne i w postaci maści. Mogą zmniejszyć problem puchnięcia kończyn i poprawić komfort życia, redukując nieprzyjemne dolegliwości.
To musisz wiedzieć
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.