Przejdź na WP

Puchnięcie nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Opuchlizna kończyn dolnych może być objawem wielu schorzeń lub wynikiem mało aktywnego trybu życia. Istotne jest zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia. Puchnięcie nóg wynika z nadmiernego gromadzenia płynu w tkankach kończyn dolnych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Puchnięcie nóg - przyczyny

Zatrzymanie płynu w tkankach to inaczej obrzęk obwodowy, może być on spowodowany różnymi schorzeniami organizmu i powodować puchnięcie nóg. Jednym z powodów mogą być żylaki, które są przewlekłą niewydolnością żylną.

Do ich powstania dochodzi w wyniku zastoju żylnego wskutek wstecznego przepływu krwi w żyłach lub ich zwężenia bądź niedrożności. Zalegająca krew staje się powodem puchnięcia kończyn dolnych. Duży wpływ na rozwinięcie przewlekłej niewydolności żylnej ma nadciśnienie żylne.

Inną, częstą  przyczyną puchnięcia nóg jest zakrzepica żył głębokich, która polega na powstawaniu zakrzepów w układzie żył głębokich. Dolegliwość ta może stanowić zagrożenie, w przypadku umiejscowienia zakrzepów w żyle podkolanowej, udowej, biodrowej czy głównej dolnej. Taki stan może grozić zatorowością płucną.

Puchnięcie nóg może być objawem żylaków lub problemów z krążeniem
Puchnięcie nóg może być objawem żylaków lub problemów z krążeniem

Osoby chore na niewydolność krążenia często skarżą się na puchnięcie nóg. Obrzęk nóg w przypadku tej dolegliwości powstaje wskutek zastoju krwi w krążeniu dużym, co powoduje powstanie obrzęków w najniżej położonych częściach ciała (stopy i kostki). Puchnięcie nóg to także objaw marskości wątroby, obrzęk spowodowany jest upośledzeniem syntezy białek (głównie) albumin.

Puchnięcie nóg może wskazywać na choroby nerek, osoby u których wystąpiło zaburzenie pracy narządu mają niską diurezę, co prowadzi do gromadzenia wody w organizmie, np. w kończynach dolnych (tzw. obrzęki hydrostatyczne).

Czynnikiem wpływającym na zwiększenie ryzyka wystąpienia puchnięcia nóg jest siedzący tryb życia. Ponadto do innych przyczyn puchnięcia nóg zalicza się: obrzęk limfatyczny, ciążę, choroby serca (kardiomiopatię, zapalenie osierdzia).

Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę?
Czym może grozić nawyk zakładania nogi na nogę? [5 zdjęć]

Nie raz pewnie słyszałeś, że zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia na krześle nie jest zdrowe. Jest...

zobacz galerię

2. Puchniecie nóg - objawy

Dolegliwości występujące wraz puchnięciem nóg zależą od przyczyny wystąpienia obrzęku. Osobom cierpiącym na puchnięcie nóg często towarzyszy uczucie ciężkich nóg (ulgę przynosi odpoczynek i uniesienie kończyn w górę), zdarza się, że występują "pajączki na nogach", bolesne skurcze łydek lub RLS (zespół niespokojnych nóg). Zdarza się, że osoby skarżą się na tzw. chromanie żylne, czyli ból pojawiający się podczas chodzenia.

To musisz wiedzieć

3. Puchnięcie nóg - leczenie

Leczenie puchnięcia nóg zależy od przyczyny dolegliwości. Istotne jest wprowadzenie kilku praktycznych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim wskazane jest zwiększenie aktywności fizycznej, nie zaleca się stania lub siedzenia przez długi okres czasu. Jeżeli puchnięcie nóg wystąpi u osoby w podeszłym wieku, zaleca się spacery.

Ponadto, osoba cierpiąca na puchnięcie nóg powinna ograniczyć spożywania soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, a także zrezygnować z gorących kąpieli. W przypadku puchnięcia nóg zaleca się zakładanie luźnych (nie uciskających) skarpet. Doraźną pomoc i ulgę można uzyskać stosując specjalne preparaty, np. maści, żele z wyciągami z ziół (kasztanowiec, arnika).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy