Zakrzepy mogą być przyczyną omdleń u osób starszych

Najnowsze badania sugerują, że zakrzep krwi w płucach jest częstszą przyczyną omdleń osób starszych niż wydaje się lekarzom.

Włoscy naukowcy odkryli, że wśród 560 pacjentów hospitalizowanych po raz pierwszy z powodu omdlenia, jeden na sześciu miał zator płucny - potencjalnie śmiertelny zakrzep krwi w tętnicy płucnej.

„Nie oznacza to, że za każde omdlenie odpowiada zator tętnicy płucnej” - podkreśla dr Lisa Moores, profesor medycyny na Uniwersytecie Służb Mundurowych Nauk o Zdrowiu w Bethesda w stanie Maryland.

Jednak lekarze powinni mieć ten fakt na uwadze, w szczególności, jeśli chodzi o określony typ pacjentów” - powiedziała Moores, która nie brała udziału w badaniu. "Zatorowość płucna może być o wiele bardziej powszechną przyczyną niż myśleliśmy” - dodaje.

Najczęściej, zator tętnicy płucnej jest spowodowany przez zakrzepy krwi w nogach, które są wypierane i wędrują w górę do płuc. Do najczęstszych objawów należą: ból w klatce piersiowej, kaszel i trudności w oddychaniu.

Moores podkreśla, że omdlenia są jednym z głównych objawów zatorowości płucnej.

Jednak osoby hospitalizowane z powodu omdleń nie zawsze są badane pod kątem zatorowości płucnej, chyba że istnieją inne podejrzane objawy, takie jak ból w klatce piersiowej lub obrzęk nóg (oznaka skrzepu krwi w nogach).

Nowe badanie opublikowano 20 października w „New England Journal of Medicine”. Jego celem było określenie, jak często zatorowość płucna powoduje hospitalizację z powodu omdlenia.

Naukowcy z 11 szpitali we Włoszech przeprowadzili regularne badania w kierunku zatorowości płucnej u 560 pacjentów przyjętych po raz pierwszy na oddział ratunkowy z powodu omdlenia.

Pacjenci byli średnio w wieku 76 lat i zostali przyjęci na oddział ratunkowy z różnych powodów. Przyczyny ich omdleń nie były oczywiste.

Okazało się, że zatorowość płucną rozpoznano u nieco ponad 17 proc. badanych.

Obejmowało to 13 proc. pacjentów, których omdlenia mogły mieć inne przyczyny, np. choroby serca.

Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia

Pomimo że medycyna wciąż się rozwija, a działania profilaktyczne są realizowane na coraz większą skalę, powodem 46 proc. zgonów wśród Polaków są nadal...

Moores podkreśla, że omdlenia mogą mieć wiele potencjalnych przyczyn, więc ludzie, którzy mdleją, nie powinni zakładać, że mają zatorowość płucną.

Współautor badania dr Sofia Barbar, lekarz w Szpitalu Miejskim Camposampiero w Padwie we Włoszech, również podkreśla fakt, że badanie skupia się na pacjentach z grupy tzw. wysokiego ryzyka, którzy zostali przyjęci do szpitala po przybyciu na oddział ratunkowy.

Dr Barbar dodaje również, że osoby, które mdleją, dużo częściej mają tzw. omdlenia odruchowe. To odnosi się do krótkotrwałej utraty przytomności z powodu pewnych czynników wyzwalających, takich jak widok krwi lub przebywanie w dusznym, zatłoczonym miejscu.

Jednak w odniesieniu do określonej grupy pacjentów, badania sugerują, że zatorowość płucna jest bardziej powszechnym problemem, niż się może wydawać.

"U pacjentów w podeszłym wieku z objawami omdlenia, lekarz na oddziale szpitalnym powinien rozważyć zatorowość płucną jako możliwej ewentualną diagnozę, zwłaszcza gdy alternatywne wyjaśnienie nie zostało znalezione" - powiedziała Barbar.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...