Trwa ładowanie...

Zakrzepy mogą być przyczyną omdleń u osób starszych

Avatar placeholder
21.10.2016 13:46
Zakrzepy mogą być przyczyną omdleń u osób starszych
Zakrzepy mogą być przyczyną omdleń u osób starszych

Najnowsze badania sugerują, że zakrzep krwi w płucach jest częstszą przyczyną omdleń osób starszych niż wydaje się lekarzom.

Włoscy naukowcy odkryli, że wśród 560 pacjentów hospitalizowanych po raz pierwszy z powodu omdlenia, jeden na sześciu miał zator płucny - potencjalnie śmiertelny zakrzep krwi w tętnicy płucnej.

„Nie oznacza to, że za każde omdlenie odpowiada zator tętnicy płucnej” - podkreśla dr Lisa Moores, profesor medycyny na Uniwersytecie Służb Mundurowych Nauk o Zdrowiu w Bethesda w stanie Maryland.

Omdlenia, w szczególności u osób starszych, mogą być efektem zatoru tętnicy płucnej
Omdlenia, w szczególności u osób starszych, mogą być efektem zatoru tętnicy płucnej (Shutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jednak lekarze powinni mieć ten fakt na uwadze, w szczególności, jeśli chodzi o określony typ pacjentów” - powiedziała Moores, która nie brała udziału w badaniu. "Zatorowość płucna może być o wiele bardziej powszechną przyczyną niż myśleliśmy” - dodaje.

Najczęściej, zator tętnicy płucnej jest spowodowany przez zakrzepy krwi w nogach, które są wypierane i wędrują w górę do płuc. Do najczęstszych objawów należą: ból w klatce piersiowej, kaszel i trudności w oddychaniu.

Moores podkreśla, że omdlenia są jednym z głównych objawów zatorowości płucnej.

Jednak osoby hospitalizowane z powodu omdleń nie zawsze są badane pod kątem zatorowości płucnej, chyba że istnieją inne podejrzane objawy, takie jak ból w klatce piersiowej lub obrzęk nóg (oznaka skrzepu krwi w nogach).

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe badanie opublikowano 20 października w „New England Journal of Medicine”. Jego celem było określenie, jak często zatorowość płucna powoduje hospitalizację z powodu omdlenia.

Naukowcy z 11 szpitali we Włoszech przeprowadzili regularne badania w kierunku zatorowości płucnej u 560 pacjentów przyjętych po raz pierwszy na oddział ratunkowy z powodu omdlenia.

Pacjenci byli średnio w wieku 76 lat i zostali przyjęci na oddział ratunkowy z różnych powodów. Przyczyny ich omdleń nie były oczywiste.

Okazało się, że zatorowość płucną rozpoznano u nieco ponad 17 proc. badanych.

Obejmowało to 13 proc. pacjentów, których omdlenia mogły mieć inne przyczyny, np. choroby serca.

Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia
Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia [7 zdjęć]

Pomimo że medycyna wciąż się rozwija, a działania profilaktyczne są realizowane na coraz większą skalę,

zobacz galerię

Moores podkreśla, że omdlenia mogą mieć wiele potencjalnych przyczyn, więc ludzie, którzy mdleją, nie powinni zakładać, że mają zatorowość płucną.

Współautor badania dr Sofia Barbar, lekarz w Szpitalu Miejskim Camposampiero w Padwie we Włoszech, również podkreśla fakt, że badanie skupia się na pacjentach z grupy tzw. wysokiego ryzyka, którzy zostali przyjęci do szpitala po przybyciu na oddział ratunkowy.

Dr Barbar dodaje również, że osoby, które mdleją, dużo częściej mają tzw. omdlenia odruchowe. To odnosi się do krótkotrwałej utraty przytomności z powodu pewnych czynników wyzwalających, takich jak widok krwi lub przebywanie w dusznym, zatłoczonym miejscu.

Jednak w odniesieniu do określonej grupy pacjentów, badania sugerują, że zatorowość płucna jest bardziej powszechnym problemem, niż się może wydawać.

"U pacjentów w podeszłym wieku z objawami omdlenia, lekarz na oddziale szpitalnym powinien rozważyć zatorowość płucną jako możliwej ewentualną diagnozę, zwłaszcza gdy alternatywne wyjaśnienie nie zostało znalezione" - powiedziała Barbar.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze