Profilaktyka żylaków kończyn dolnych
Obecnie znanych jest wiele sposobów, jak chronić nogi przed pojawieniem się żylaków. Zastosowanie się do poniższych zaleceń pomoże ustrzec się choroby żylnej.
1. Jak dbać o nogi w pracy?
W długotrwałej, siedzącej pracy warto starać się o gimnastykę w czasie każdej przerwy. Wystarczy kilkuminutowy trening, aby ułatwić przepłynięcie krwi z żył w stronę serca. Najlepiej wstać, zrobić kilkanaście kroków, kilka przysiadów. Ideałem jest znalezienie poziomej powierzchni i ułożenie nóg powyżej tułowia. Jeśli w pracy nie ma możliwości wykonywania ćwiczeń, warto postarać się, nawet w czasie siedzenia, poruszać nogami. Już bardzo proste ruchy spowodują napięcie mięśni i uruchomienie tzw. tłoczni mięśniowej, która wypchnie krew.
2. Jak dbać o nogi po pracy?
Nowoczesny model odpoczynku polega głównie na spędzaniu czasu przed telewizorem lub czytaniu gazety. Po powrocie z pracy należy zadbać o własną aktywność fizyczną. Wyjść na spacer, wyprowadzić psa, pobiegać. Warto też korzystać z basenu. Wszystkie te czynności „rozruszają żyły” i poprawią w nich krążenie.
Kiedy odczuwamy, że z nogami dzieje się coś złego, puchną, pojawiają się niewielkie żylaki, należy unikać korzystania z solarium, sauny czy gorących kąpieli. Nie są to miejsca surowo zakazane, jednak nadmierne i nieracjonalne korzystanie z tych przyjemności może prowadzić do rozwoju żylaków. Wysoka temperatura doprowadza do rozszerzenia naczyń, zwolnionego przepływu krwi i zalegania krwi w nogach. Osoby lubiące saunę nie powinny chodzić do niej częściej niż 2-3 razy w tygodniu i przebywać max. do 5-7 minut. Po wyjściu z sauny warto wziąć chłodny prysznic.
3. Aktywność fizyczna a żylaki
Każda aktywność fizyczna przynosi dużą korzyść dla organizmu, zwłaszcza dla układu naczyniowego, usprawniając krążenie. Jednakże nie należy wykonywać zbyt dużych wysiłków, które uruchamiają tzw.tłocznię brzuszną (nadmiernie napinające się mięśnie brzucha powodują istotny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej). Zaliczamy do nich dźwiganie ciężarów, nadmierny wysiłek na siłowni, rzucanie kuli. W prewencji żylaków najskuteczniejszy jest ruch aktywny, czyli spacery, biegi, jogging. Należy podkreślić, że najważniejszy jest w tym przypadku sport rekreacyjny, a nie wyczynowy. Szczególnie zalecaną formą aktywności jest pływanie, gdyż wtedy oprócz pracy mięśni i działania „pompy mięśniowej” dochodzi także do obkurczenia naczyń wskutek działania zimna.
4. Dieta na żylaki
Najlepsza jest dieta zróżnicowana i zawierająca dużą ilość błonnika pochodzącego ze świeżych warzyw i owoców. Bogatobłonnikowa dieta i duża ilość wypijanych płynów (1,5-2 litrów na dobę) chroni przed rozwojem zaparć, które mogą predysponować do rozwoju żylaków. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów, potraw smażonych i wędzonych. Z naszego stylu życia należy wyeliminować palenie papierosów, gdyż poważnie uszkadzają naczynia, zarówno tętnice, jak i żyły.
5. Zapobieganie żylakom
W prewencji przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) zalecane jest unikanie gorących kąpieli. Biorąc prysznic, należy polewać nogi naprzemiennie raz ciepłą (ale nie gorącą), raz chłodną (ale nie zimną) wodą. W dużej mierze usprawnia to krążenie. Wiele osób sądzi, że opalanie jest korzystne dla naszych naczyń, a ciemna opalenizna przykryje niewygodne pajączki. Nic bardziej mylnego. Słońce rozgrzewa nasze żyły, powoduje ich rozkurcz i zastój krwi. Po wakacjach spędzonych na plaży w gorącym słońcu może dojść do nasilenia istniejących pajączków. Osoby lubiące się opalać powinny to robić najlepiej w ruchu, np. grając w piłkę plażową lub biegając wzdłuż brzegu morza.
Podróżując samochodem i autobusem, należy korzystać z przerw w podróży, aby rozruszać nogi i poprawić ich ukrwienie. Gdy lecisz samolotem, staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję nóg. W miarę możliwości warto też przejść się choćby do toalety.
W czasie snu należy podkładać np. koc pod nogi, co ułatwi powrót krwi żylnej z kończyn do serca. Jednak, aby mieć pewność, że wałek nie zsuwa nam się w nocy, warto na stałe podnieść o kilka centymetrów tę część łóżka. Rano nogi będą wypoczęte.
Regularne stosowanie się do powyższych porad na pewno uchroni Cię przed rozwojem niewydolności żylnej!
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.