Zachęć niejadka do jedzenia!

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia. Być może zdarza ci się przyrządzić 2–3 różne dania dla malucha, zanim uda ci się trafić w jego upodobania? Rodzice często martwią się o zdrowie dziecka, ale nie wiedzą, jak je zachęcić do „normalnego” jedzenia.

Jak rozwiązać problem z jedzeniem u dzieci?

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy...

Przede wszystkim pójdź z maluchem do lekarza i sprawdź, czy jego niechęć do jedzenia nie ma związku z problemami zdrowotnymi. Pediatra zmierzy wzrost i wagę dziecka, co pomoże ustalić, czy rozwija się prawidłowo w stosunku do rówieśników. Jeżeli okaże się, że problemy z jedzeniem nie mają źródła w  chorobie, czas wprowadzić w życie kilka zmian.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Postaraj się celebrować każdy posiłek. W tym czasie cała rodzina powinna zasiąść wspólnie do stołu. Koniecznie wyłącz telewizor, podczas jedzenia nie czytaj także gazet lub książek. W czasie posiłku znajdź tematy do rozmowy, które pozwolą dziecku w niej uczestniczyć. W żadnym wypadku nie poruszaj jednak drażliwych kwestii związanych z jedzeniem. Pamiętaj także o tym, by ustalić wcześniej zasady spożywania posiłków. Dziecko musi wiedzieć, jakich zachowań od niego oczekujesz, na przykład siedzenia przy stole, korzystania ze sztućców i nierzucania jedzeniem. Nie zapomnij o chwaleniu malucha za zachowania zgodne z zasadami, zwłaszcza gdy odważy się spróbować czegoś nowego lub da szansę nielubianym dotąd daniom.

Nie tylko dziecko powinno stosować się do zasad – także rodzice powinni mieć na uwadze kilka prostych reguł. Niezwykle istotne jest, by nie omawiać nawyków żywieniowych malca w czasie posiłku lub przed nim. Niewskazane jest również przekupywanie lub zastraszanie dziecka, by zjadło przygotowane dla niego pożywienie. Jeżeli chcesz omówić z maluchem zasady dotyczące posiłków, zrób to w innym czasie i nie rób mu wykładów na temat zdrowego odżywiania. Rozmowy na temat jedzenia powinny być możliwie krótkie i zwięzłe. Postaraj się ograniczyć długość posiłków. Dwadzieścia minut w zupełności wystarczy, by maluch się najadł. Jeśli skończy wcześniej, pochwal go i pozwól odejść od stołu.

Jak powinny wyglądać posiłki dla niejadka?

Na talerzu niejadka powinna znaleźć się niewielka porcja ulubionego dania i bardzo mała porcja nielubianej potrawy. Powiedz dziecku, że dostanie dokładkę preferowanego dania, jeśli zje to nielubiane. Jeśli ta metoda zadziała, z czasem zwiększaj ilość potrawy, za którą pociecha nie przepada. W żadnym wypadku nie zmuszaj go do zjedzenia potraw i produktów, których smak mu nie odpowiada. Na lepszą współpracę ze strony malucha możesz liczyć wtedy, gdy potraktujesz go poważnie i uwzględnisz jego preferencje żywieniowe podczas planowania jadłospisu. Zaproponuj, by pomogło ci wybrać dania na najbliższy tydzień. W ten sposób może zachęcisz go do spróbowania czegoś nowego.

Niekiedy rodzice niejadka sami utrudniają sobie życie, dając dziecku słodycze między posiłkami. W rezultacie maluch nie jest głodny podczas właściwego posiłku. Tego problemu można w prosty sposób uniknąć, podając mu słodycze lub przekąski wyłącznie po zjedzonym daniu. Ta reguła sprawdza się także w przypadku pozostałych członków rodziny. Między poszczególnymi posiłkami należy również ograniczyć ilość spożywanych płynów, z wyjątkiem wody. Soki owocowe, mleko i inne napoje wypite na krótko przed obiadem z pewnością zmniejszą apetyt dziecka.

Aby zwiększyć chęć malucha na jedzenie, raz na jakiś czas przygotuj stół szwedzki z jego ulubionymi daniami. Wybieranie potraw z pewnością sprawi mu przyjemność. Co więcej, w atmosferze zabawy może skusić się na coś nowego.

Specjaliści podkreślają, że nie warto martwić się na zapas o swojego niejadka. Jeśli dziecko jest zdrowe, a niechętnie uczestniczy w posiłkach, najprawdopodobniej taka jest jego natura. Nie każdy jest miłośnikiem jedzenia i trzeba to uszanować. Nie oznacza to jednak, że rodzice mają zaniechać prób zainteresowania malucha nowymi smakami. Warto zachęcać go do próbowania różnych dań i produktów spożywczych. Nie należy jednak kłaść zbyt dużego nacisku na kwestię jedzenia, ponieważ może to mieć odwrotny skutek do zamierzonego.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze (11)
~Poirytowana
~Poirytowana ponad rok temu

@~obserwator: totalna bzdura! Nie każde dziecko jest niejadkiem, bo coś chce wymusić! Czasem powodem braku apetytu u dzieci jest niska hemoglobina, co nie oznacza od razu choroby. To dość częste zjawisko u małych dzieci dzieci. A co do zbilansowanej diety nie ma ona znaczenia znaczenia, bo jak dziecko nie ma apetytu to nie zje choćby miało na talerzu najzdrowsze i najlepszej jakości produkty produkty!

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

W Polsce co 5 dziecko ma nadwagę! Jest coraz gorzej! Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Rodzice sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Dziecku przeważnie dają niezdrowe, tłuste jedzenie: fast foody, chipsy, cola,pączki. Zamiast więcej owoców i warzyw. Głupią mają wymówkę: ..."dziecku mam nie dać jesc?...". Owszem nie wolno głodzić ale dawać zdrowe jedzenie a nie puste kalorie! Pomóż twojemu dziecku z naszą pomocą. Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie, bez głodowania i bez efektu jo-jo.

Odpowiedz
~Maria
~Maria ponad rok temu

Polecam diagnozę choroby dlaczego dziecko nie je - bardzo często alergia i nietolerancje pokarmowe powodują wręcz obrzdzenie do jedzenia....trzeba zrobić testy z krwi, odczulanie i zastosować indywidualną dietę ręczę że poskutkuje i to bardzo szybko....

Odpowiedz
~minia
~minia ponad rok temu

moi rodzice wychowywali czwórkę dzieci nie pokończyli wyższych uczelni a potrafili z nami rozmawiać ..obiad a dzieci nie jedzą ? dobrze to będzie na kolację ale nic w zamian a szczególnie słodyczy przed szkołą sniadanie i kanapki do szkoły owoce pomidory ogórki

Odpowiedz
~obserwator
~obserwator ponad rok temu

Jakaś kolejna bzdura. Dziecko, które dostaje racjonalnie skomponowane posiłki i oczywiście nie jest chore je normalnie. A jak nie je, to z reguły chce coś wymusić na rodzicach, bo wcześniej je tego nauczyli. Nie ma z czego robić problemu. Jak zgłodnieje to zje.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...

Karmienie niemowlęcia

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dzieci powoduje uczucie dyskomfortu. Rodzice powinni pomóc dziecku. Najprostszym sposobem leczenia zatwardzeń jest zmiana diety.

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.