Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zachęć niejadka do jedzenia!

Avatar placeholder
05.07.2020 10:59
Zachęć niejadka do jedzenia!
Zachęć niejadka do jedzenia! (Shutterstock)

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia. Być może zdarza ci się przyrządzić 2–3 różne dania dla malucha, zanim uda ci się trafić w jego upodobania? Rodzice często martwią się o zdrowie dziecka, ale nie wiedzą, jak je zachęcić do „normalnego” jedzenia.

1. Jak rozwiązać problem z jedzeniem u dzieci?

Grymaszenie przy jedzeniu
Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby

zobacz galerię

Przede wszystkim pójdź z maluchem do lekarza i sprawdź, czy jego niechęć do jedzenia nie ma związku z problemami zdrowotnymi. Pediatra zmierzy wzrost i wagę dziecka, co pomoże ustalić, czy rozwija się prawidłowo w stosunku do rówieśników. Jeżeli okaże się, że problemy z jedzeniem nie mają źródła w  chorobie, czas wprowadzić w życie kilka zmian.

Postaraj się celebrować każdy posiłek. W tym czasie cała rodzina powinna zasiąść wspólnie do stołu. Koniecznie wyłącz telewizor, podczas jedzenia nie czytaj także gazet lub książek. W czasie posiłku znajdź tematy do rozmowy, które pozwolą dziecku w niej uczestniczyć. W żadnym wypadku nie poruszaj jednak drażliwych kwestii związanych z jedzeniem. Pamiętaj także o tym, by ustalić wcześniej zasady spożywania posiłków. Dziecko musi wiedzieć, jakich zachowań od niego oczekujesz, na przykład siedzenia przy stole, korzystania ze sztućców i nierzucania jedzeniem. Nie zapomnij o chwaleniu malucha za zachowania zgodne z zasadami, zwłaszcza gdy odważy się spróbować czegoś nowego lub da szansę nielubianym dotąd daniom.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Nie tylko dziecko powinno stosować się do zasad – także rodzice powinni mieć na uwadze kilka prostych reguł. Niezwykle istotne jest, by nie omawiać nawyków żywieniowych malca w czasie posiłku lub przed nim. Niewskazane jest również przekupywanie lub zastraszanie dziecka, by zjadło przygotowane dla niego pożywienie. Jeżeli chcesz omówić z maluchem zasady dotyczące posiłków, zrób to w innym czasie i nie rób mu wykładów na temat zdrowego odżywiania. Rozmowy na temat jedzenia powinny być możliwie krótkie i zwięzłe. Postaraj się ograniczyć długość posiłków. Dwadzieścia minut w zupełności wystarczy, by maluch się najadł. Jeśli skończy wcześniej, pochwal go i pozwól odejść od stołu.

2. Jak powinny wyglądać posiłki dla niejadka?

Na talerzu niejadka powinna znaleźć się niewielka porcja ulubionego dania i bardzo mała porcja nielubianej potrawy. Powiedz dziecku, że dostanie dokładkę preferowanego dania, jeśli zje to nielubiane. Jeśli ta metoda zadziała, z czasem zwiększaj ilość potrawy, za którą pociecha nie przepada. W żadnym wypadku nie zmuszaj go do zjedzenia potraw i produktów, których smak mu nie odpowiada. Na lepszą współpracę ze strony malucha możesz liczyć wtedy, gdy potraktujesz go poważnie i uwzględnisz jego preferencje żywieniowe podczas planowania jadłospisu. Zaproponuj, by pomogło ci wybrać dania na najbliższy tydzień. W ten sposób może zachęcisz go do spróbowania czegoś nowego.

Niekiedy rodzice niejadka sami utrudniają sobie życie, dając dziecku słodycze między posiłkami. W rezultacie maluch nie jest głodny podczas właściwego posiłku. Tego problemu można w prosty sposób uniknąć, podając mu słodycze lub przekąski wyłącznie po zjedzonym daniu. Ta reguła sprawdza się także w przypadku pozostałych członków rodziny. Między poszczególnymi posiłkami należy również ograniczyć ilość spożywanych płynów, z wyjątkiem wody. Soki owocowe, mleko i inne napoje wypite na krótko przed obiadem z pewnością zmniejszą apetyt dziecka.

Aby zwiększyć chęć malucha na jedzenie, raz na jakiś czas przygotuj stół szwedzki z jego ulubionymi daniami. Wybieranie potraw z pewnością sprawi mu przyjemność. Co więcej, w atmosferze zabawy może skusić się na coś nowego.

Specjaliści podkreślają, że nie warto martwić się na zapas o swojego niejadka. Jeśli dziecko jest zdrowe, a niechętnie uczestniczy w posiłkach, najprawdopodobniej taka jest jego natura. Nie każdy jest miłośnikiem jedzenia i trzeba to uszanować. Nie oznacza to jednak, że rodzice mają zaniechać prób zainteresowania malucha nowymi smakami. Warto zachęcać go do próbowania różnych dań i produktów spożywczych. Nie należy jednak kłaść zbyt dużego nacisku na kwestię jedzenia, ponieważ może to mieć odwrotny skutek do zamierzonego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zadbaj o figurę swojego dziecka!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze