Trwa ładowanie...

Ciemieniucha - charakterystyka, leczenie, sposoby usuwania, wskazania do wizyty u lekarza

Dbasz o odpowiednią pielęgnację noworodka już od jego narodzin. Tymczasem w kilka dni po porodzie na jego główce zaczynają pojawiać się nieestetyczne, żółte strupki, które wyglądem przypominają łuski. Czasem ciemieniucha występują punktowo, a niekiedy pokrywa całą głowę noworodka. Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

spis treści

1. Ciemieniucha - charakterystyka

Ciemieniucha to nieestetyczne, żółte łuski, wyglądem przypominające łupież. Jako przyczynę ciemieniuchy uznaje się krążące w organizmie dziecka hormony matki, które zbyt mocno stymulują gruczoły łojowe. Skutkiem ich nadmiernej pracy jest wydzielanie przez skórę dziecka zbyt dużych ilości łoju, który zasycha na skórze i łączy z odstającym naskórkiem.

W ten sposób tworzą się żółte lub żółto-brązowe strupki, które co prawda wyglądają dosyć nieestetycznie, ale nie są trudne do wyleczenia. Ciemieniucha pojawia się najczęściej u dzieci urodzonych w miesiącach letnich, kiedy wysoka temperatura dodatkowo wzmaga produkcję łoju. Niestety nie ma sposobów na uniknięcie tej dolegliwości – można jedynie walczyć z jej objawami.

Ciemieniucha zwykle pojawia się u dzieci w pierwszych tygodniach życia. Może jednak wystąpić u starszych, nawet trzyletnich dzieci. Schorzenie czasem może nawracać, lecz zazwyczaj wyleczone raz, nigdy nie nawraca.

2. Ciemieniucha – przyczyny

Ciemieniucha czasem kojarzona jest z nieprawidłową higieną dziecka. Powoduje to u matek wstyd lub wywołuje panikę. Jednak jak się okazuje higiena nie ma wpływu na rozwój tego schorzenia.

Za ciemieniuchę odpowiadają niedojrzałe jeszcze gruczoły łojowe. W wyniku ich intensywnej pracy skóra zostaje nadmiernie natłuszczona. Wpływ na to mogą mieć hormony matki.

3. Ciemieniucha – czy jest bolesna?

Ciemieniucha nie wywołuje żadnego dyskomfortu i bólu. Może jedynie ograniczać oddychanie skóry, przez co np. głowa dziecka będzie bardziej narażona na pocenie się. Ciemieniucha stanowi głównie problem estetyczny.

4. Ciemieniucha – czy znika sama?

Ciemieniucha może zniknąć sama, ale nie zawsze tak bywa. Czasem występuje w cięższej postaci. Warto zatem nie lekceważyć problemu i zadbać o jej usunięcie zanim bardziej się rozwinie.

5. Ciemieniucha – zapobieganie

W celach zapobiegawczych można smarować głowę dziecka oliwką, a następnie czesać miękką szczotką.

Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja pocenie się, dlatego nadmierne ubieranie dziecka może przyczynić się do jej wystąpienia. Wybierając dziecku czapkę zadbajmy o to, aby była wykonana z tkanin naturalnych.

6. Ciemieniucha - leczenie

Ciemieniucha jest uznawana za defekt kosmetyczny, dlatego rzadko konieczna jest konsultacja lekarska dziecka. Rodzice są w stanie samodzielnie pozbyć się ciemieniuchy z głowy dziecka, należy jednak pamiętać o jednej zasadzie – nigdy nie odrywamy łusek na siłę. Leczenie ciemieniuchy warto rozpocząć już wtedy, gdy na główce naszego dziecka pojawiają się drobne, białe łuski wyglądem przypominające znany nam łupież.

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci
Poznaj powszechne problemy skórne dzieci [12 zdjęć]

Masz problem z wysypką, obrzękiem czy guzkiem na skórze dziecka? Choroby, alergie, gorąco czy zimno mogą...

zobacz galerię

Pielęgnację skóry noworodka w celu pozbycia się ciemieniuchy warto rozpocząć już przed pierwszą kąpielą niemowlaka. Posmarujmy wtedy jego główkę oliwką dla dzieci, a następnie normalnie umyjmy główkę dziecka podczas kąpieli. Pamiętajmy jednak, że koniecznie musi być to oliwka, a nie oliwa z oliwek, która może tylko zaognić ciemieniuchę.

Pamiętajmy, aby po każdej kąpieli i wysuszeniu ręcznikiem włosów dziecka, dokładnie przeczesać je szczotką – w ten sposób pozbędziemy się wszystkich łusek znajdujących się na głowie malucha. Niektórzy lekarze polecają też przemywanie dziecięcej główki roztworem przygotowanym z wody i mąki ziemniaczanej, ponieważ strupki przyklejają się do niego i lepiej jest je usunąć. Uważajmy jednak na stosowane kosmetyki i maści, ponieważ skład niektórych z nich może niekorzystnie wpłynąć na leczenie ciemieniuchy.

7. Ciemieniucha - sposoby usuwania

Jeżeli nawilżanie główki przed kąpielą i wyczesywanie włosków nie daje oczekiwanych rezultatów, to warto sięgnąć po inne sposoby usunięcia ciemieniuchy. Na kilka godzin przed kąpielą posmarujmy główkę oliwką lub tłustym, nawilżającym kremem i nałóżmy dziecku bawełnianą czapeczkę. Wybór czapki z innego materiału spowoduje zbyt duże wydzielanie potu, które może podrażnić skórę.

Po kilku godzinach należy normalnie umyć główkę dziecka i wyczesać włoski. Taka kilkugodzinna „maseczka” z oliwki lub kremu powinna spowodować zmiękczenie twardych łusek. Oprócz zwykłej wody, do spłukiwania główki dziecka warto używać też ciepłą wodę pozostałą z namaczania płatków owsianych lub otrąb. Taka woda powinna również zmiękczyć skórę i złagodzić ciemieniuchę.

Czasem rodzice, zupełnie niesłusznie, oskarżają siebie o niewystarczającą higienę dziecka i powstawanie ciemieniuchy. Wiemy już, że nie jest to wina higieny, a gruczołów łojowych. Warto jednak pamiętać, że kiedy na głowie naszego dziecka pojawi się ciemieniucha, powinniśmy przestrzegać jeszcze większej higieny, nie tylko używając kosmetyków dla niemowląt, ale także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Warto też pamiętać, że u niektórych dzieci ciemieniucha może powrócić nawet po kilku latach. Nie ma jednak powodów do niepokoju – taka ich natura. W takim przypadku leczenie ciemieniuchy należy rozpocząć od początku.

8. Ciemieniucha - kiedy iść do lekarza?

O ile nawroty ciemieniuchy nie powinny nas niepokoić, to jej długo utrzymujące się objawy ciemieniuchy już tak. Jeśli wypróbowaliśmy już wszystke metody zwalczenia ciemieniuchy, to powinniśmy udać się z dzieckiem na wizytę lekarską. Jeżeli po 2 tygodniach objawy nie mijają, a ciemieniucha wciąż się nasila, to możliwe, że lekarz zleci smarowanie główki maścią z hormonami. Do lekarza powinniśmy udać się także wtedy, gdy ciemieniucha pojawi się nie tylko na głowie, ale także na szyi i pod pachami. To może świadczyć o rozwoju atopowego zapalenia skóry lub alergii.

Bagatelizowanie problemu ciemieniuchy u małego dziecka może spowodować powstawanie późniejszych problemów ze skórą i włosami. Łuski ciemieniuchy utrudniają oddychanie skóry, co może doprowadzić nie tylko do powstawania poważnych stanów zapalnych, a także do późniejszych problemów z porostem włosów.

9. Ciemieniucha – czego nie robić?

Ciemieniuchy nie zdrapujemy i nie wyskubujemy. Delikatna skóra dziecka szybko ulegnie wtedy uszkodzeniu. Może to przyczynić się do różnego rodzaju stanów zapalnych i infekcji.

Skóry nie natłuszczamy oliwą z oliwek. Ciemieniucha może powstać na skutek bakteryjnych infekcji, a poprzez wykorzystanie oliwy z oliwek możemy ją zaostrzyć.

Do leczenia ciemieniuchy nie używamy maści przeciwgrzybiczych, wysuszających lub łagodzących podrażnienia. Zabronione jest również używanie leków sterydowych lub antybiotyków. Najlepszym wyborem do leczenia ciemieniuchy będzie oliwa salicylowa lub oliwka dla niemowląt.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.