Ciemieniucha - leczenie, sposoby usuwania, wskazania do wizyty u lekarza

spis treści
rozwiń

Dbasz o odpowiednią pielęgnację nowo narodzonego dziecka już od jego narodzin. Tymczasem w kilka dni po porodzie na jego główce zaczynają pojawiać się nieestetyczne, żółte strupki, które wyglądem przypominają łuski. Czasem ciemieniucha występują punktowo, a niekiedy pokrywa całą głowę noworodka. Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci
Poznaj powszechne problemy skórne dzieci [12 zdjęć]

Masz problem z wysypką, obrzękiem czy guzkiem na skórze dziecka? Choroby, alergie, gorąco czy zimno mogą...

zobacz galerię

1. Ciemieniucha - czym jest?

Ciemieniucha to nieestetyczne, żółte łuski, wyglądem przypominające łupież. Jako przyczynę ciemieniuchy uznaje się krążące w organizmie dziecka hormony matki, które zbyt mocno stymulują gruczoły łojowe. Skutkiem ich nadmiernej pracy jest wydzielanie przez skórę dziecka zbyt dużych ilości łoju, który zasycha na skórze i łączy z odstającym naskórkiem. W ten sposób tworzą się żółte lub żółto-brązowe strupki, które co prawda wyglądają dosyć nieestetycznie, ale nie są trudne do wyleczenia. Ciemieniucha pojawia się najczęściej u dzieci urodzonych w miesiącach letnich, kiedy wysoka temperatura dodatkowo wzmaga produkcję łoju. Niestety nie ma sposobów na uniknięcie tej dolegliwości – można jedynie walczyć z jej objawami.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

2. Ciemieniucha - leczenie

Ciemieniucha jest uznawana za defekt kosmetyczny, dlatego rzadko konieczna jest konsultacja lekarska dziecka. Rodzice są w stanie samodzielnie pozbyć się ciemieniuchy z głowy dziecka, należy jednak pamiętać o jednej zasadzie – nigdy nie odrywamy łusek na siłę. Leczenie ciemieniuchy warto rozpocząć już wtedy, gdy na główce naszego dziecka pojawiają się drobne, białe łuski wyglądem przypominające znany nam łupież.

Pielęgnację skóry noworodka w celu pozbycia się ciemieniuchy warto rozpocząć już przed kąpielą dziecka. Posmarujmy wtedy jego główkę oliwką dla dzieci, a następnie normalnie umyjmy główkę dziecka podczas kąpieli. Pamiętajmy jednak, że koniecznie musi być to oliwka, a nie oliwa z oliwek, która może tylko zaognić ciemieniuchę. Pamiętajmy, aby po każdej kąpieli i wysuszeniu ręcznikiem włosów dziecka, dokładnie przeczesać je szczotką – w ten sposób pozbędziemy się wszystkich łusek znajdujących się na głowie malucha. Niektórzy lekarze polecają też przemywanie dziecięcej główki roztworem przygotowanym z wody i mąki ziemniaczanej, ponieważ strupki przyklejają się do niego i lepiej jest je usunąć. Uważajmy jednak na stosowane kosmetyki i maści, ponieważ skład niektórych z nich może niekorzystnie wpłynąć na leczenie ciemieniuchy.

3. Ciemieniucha - sposoby usuwania

Jeżeli nawilżanie główki przed kąpielą i wyczesywanie włosków nie daje oczekiwanych rezultatów, to warto sięgnąć po inne sposoby usunięcia ciemieniuchy. Na kilka godzin przed kąpielą posmarujmy główkę oliwką lub tłustym, nawilżającym kremem i nałóżmy dziecku bawełnianą czapeczkę. Wybór czapki z innego materiału spowoduje zbyt duże wydzielanie potu, które może podrażnić skórę. Po kilku godzinach należy normalnie umyć główkę dziecka i wyczesać włoski. Taka kilkugodzinna „maseczka” z oliwki lub kremu powinna spowodować zmiękczenie twardych łusek. Oprócz zwykłej wody, do spłukiwania główki dziecka warto używać też ciepłą wodę pozostałą z namaczania płatków owsianych lub otrąb. Taka woda powinna również zmiękczyć skórę i złagodzić ciemieniuchę.

Czasem rodzice, zupełnie niesłusznie, oskarżają siebie o niewystarczającą higienę dziecka i powstawanie ciemieniuchy. Wiemy już, że nie jest to wina higieny, a gruczołów łojowych. Warto jednak pamiętać, że kiedy na głowie naszego dziecka pojawią się żółte łuski, powinniśmy przestrzegać jeszcze większej higieny, nie tylko używając kosmetyków dla dziecięcej skóry, ale także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Warto też pamiętać, że u niektórych dzieci ciemieniucha może powrócić nawet po kilku latach. Nie ma jednak powodów do niepokoju – taka ich natura. W takim przypadku leczenie należy rozpocząć od początku.

4. Ciemieniucha - kiedy iść do lekarza?

O ile nawroty ciemieniuchy nie powinny nas niepokoić, to jej długo utrzymujące się objawy już tak. Jeśli wypróbowaliśmy już wszystkich metod zwalczenia ciemieniuchy, to powinniśmy udać się z dzieckiem na wizytę lekarską. Jeżeli po 2 tygodniach objawy nie mijają, a ciemieniucha wciąż się nasila, to możliwe, że lekarz zleci smarowanie główki maścią z hormonami. Do lekarza powinniśmy udać się także wtedy, gdy ciemieniucha pojawi się nie tylko na głowie, ale także na szyi i pod pachami. To może świadczyć o rozwoju atopowego zapalenia skóry lub alergii.

Bagatelizowanie problemu ciemieniuchy u małego dziecka może spowodować powstawanie późniejszych problemów ze skórą i włosami. Łuski ciemieniuchy utrudniają oddychanie skóry, co może doprowadzić nie tylko do powstawania poważnych stanów zapalnych, a także do późniejszych problemów z porostem włosów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!