Sposoby na marudę
Jeśli masz dziecko, z pewnością zdarzyło ci się doświadczyć jego marudzenia. Starsze dzieci zwykle narzekają na swoje obowiązki domowe lub na niesprawiedliwe, ich zdaniem, traktowanie. Młodsze dzieci nie zawsze są w stanie wyrazić swoje odczucia, a marudzenie jest dla rodzica sygnałem, że maluch potrzebuje uwagi. Dzieci nierzadko zwracają na siebie uwagę piskliwym głosem – z czasem uczą się bowiem, że to na pewno przyciągnie zainteresowanie rodzica. Jak zapobiegać uporczywemu marudzeniu dziecka i jak sobie z nim radzić?
1. Jak uniknąć marudzenia dziecka?
Pediatrzy tłumaczą, że marudzenie u małych dzieci nie jest świadomą strategią maluchów na wyprowadzenie rodzica z równowagi, ale wyuczonym zachowaniem. Zwykle rodzice przyczyniają się do takiego obrotu spraw poprzez ignorowanie dziecka. Często zdarza się, że na początku maluch grzecznie o coś prosi raz lub dwa razy. Brak reakcji rodzica powoduje, że dziecko jest coraz głośniejsze. Małe dziecko może wpaść nawet w furię, a nieco starsze zaczyna marudzić. Wybuchom złości lub marudzeniu można więc łatwo zapobiec. Nie należy czekać, aż dziecko stanie się kłębkiem nerwów. W miarę możliwości trzeba szybko reagować na próbę kontaktu ze strony malucha. Jeśli jesteś w trakcie rozmowy telefonicznej, a dziecko ma do ciebie jakąś sprawę, nawiąż z nim kontakt wzrokowyi podnieś palec w taki sposób, by maluch zrozumiał, że za chwilę się nim zajmiesz. Po zakończeniu rozmowy od razu poświęć dziecku uwagę. W ten prosty sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
2. Jak poradzić sobie z marudzeniem dziecka?
Jeżeli maluch zacznie marudzić lub w piskliwy sposób domagać się czegoś, najważniejsze jest, by nie stracić panowania nad sobą. Weź głęboki oddech i pamiętaj, że dziecko nie stara się być irytujące, tylko ma jakąś potrzebę. Powiedz wprost maluchowi, że nie lubisz, kiedy marudzi. Jeśli na przykład domaga się szklanki mleka, ale robi to w bardzo irytujący sposób, poinformuj go, jak ma o nią poprosić, z konkretnymi słowami i intonacją włącznie. Kiedy uspokoi się i poprosi w ładny sposób, pochwal je za to.
Może się zdarzyć, że dziecko nie jest w stanie wyartykułować swoich potrzeb. Jeżeli masz pewność, że jest zdrowe i nic go nie boli, przyczyna może leżeć gdzie indziej. Zastanów się, czy ostatnio nie zaszły jakieś zmiany w życiu malucha. Być może masz dla niego mniej czasu? Czy jego rodzeństwo nie potrzebowało więcej twojej uwagi? Marudzenie dziecka to częsty sygnał, że maluchowi brakuje kontaktu z rodzicem. Spędzajcie więcej czasu razem - może to być wspólne czytanie lub gotowanie. Niech będą to czynności, które sprawią malcowi przyjemność.
Marudzenie z łatwością może wejść twojemu dziecku w krew, jeśli w porę nie zareagujesz na jego próby zwrócenia twojej uwagi. Kontakt z rodzicem jest ważny dla każdego malca, dlatego nie warto ignorować dziecka. Jeśli maluch przychodzi do ciebie z ważną dla siebie sprawą, potrzebuje twojej reakcji i zainteresowania. Poczucie odrzucenia może mieć wpływ na całe jego życie, dlatego zrób wszystko, by twoje dziecko nie musiało się z nim zmagać.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.