Rozwój dziecka - 22 miesiąc
W 22 miesiącu życia dziecko jest coraz bardziej samodzielne. Umie wykonywać proste czynności i coraz więcej się rusza. To dobry czas na zakorzenianie właściwych nawyków. W tym okresie należy uczyć dziecko higieny oraz zdrowego stylu odżywiania. Warto pamiętać o tym, aby być dla dziecka dobrym wzorem. Jeśli sami nie jesteśmy konsekwentni, nie możemy tego oczekiwać od dziecka. 22-miesięczne dziecko potrafi już samodzielnie się przemieszczać i całkiem dobrze sobie radzi z prostymi zadaniami sprawnościowymi.
1. Wychowywanie prawie dwulatka
Mama dwulatka wie, jak ciężko utrzymać go w ryzach. Spacery nie są już takie spokojne jak wtedy, gdy dziecko spokojnie leżało w wózku. Teraz mama musi być bardzo uważna. Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko miało dobre nawyki, musisz dać mu dobry przykład. Jeżeli wpajasz dziecku określone zasady, postaraj się sama ich przestrzegać. Mały człowiek, który widzi sprzeczność między tym, czego się od niego wymaga a naszym zachowaniem, szybko zacznie się buntować.
22-miesięczne dziecko ma już zdanie na każdy temat. Potrafi powiedzieć „nie”, gdy coś mu nie odpowiada. Nie zawsze chce współpracować z rodzicami. Jeśli nie chce iść wcześniej spać, może marudzić i krzyczeć. Może odmówić zjedzenia jakiejś potrawy, która mu nie smakuje lub domagać się kupna jakiejś zabawki w sklepie. Takie dziecko trudno jest wychowywać, jeśli wcześniej na wszystko się mu pozwalało. Konsekwencja to podstawa, gdy idzie o wypracowanie właściwego zachowania u malca.
2. Odżywianie dziecka
Jeśli pragniesz, by twoje dziecko zdrowo się odżywiało, nie kuś go niezdrowym jedzeniem. Nie możesz zabraniać dziecku jedzenia ciasta, jeśli sama sobie na nie pozwalasz. Pamiętaj, że zmuszanie dziecka do jedzenia odnosi odwrotne skutki.
Jeśli chcesz, aby maluch jadł ze smakiem to, co mu przygotowałaś, nie przesadzaj z ilością. Lepiej dać mu mniejszą porcję, gdyż wtedy będzie chętniej jadł. Dziecko powinno jeść regularnie, niewielkie posiłki. Nie dawaj dziecku jeść, gdy jest pochłonięte zabawą. Ucz go spokojnego konsumowania jedzenia przy stole. Gdy dziecko samo zgłodnieje, upomni się o kanapkę czy coś innego do zjedzenia.
Pamiętaj, aby dieta twojej pociechy była bogata w witaminy. Zadbaj o odpowiednią ilość świeżych warzyw i owoców. Ma to bowiem wielki wpływ na budowanie odporności organizmu i ogólny stan zdrowia malca.
3. Aktywność fizyczna dziecka
Spacer na plac zabaw, do parku czy zoo będzie świetną rozrywką i zapewni dziecku niezbędną dawkę ruchu. Nie sadzaj dziecka przed telewizorem. Jeśli jesteś naprawdę wycieńczona, możesz skorzystać z pomocy szklanego ekranu, ale nie nadużywaj tej opcji. Dbaj o rozwój swojego maleństwa. Bądź dobrą i rozsądną mamą. Daj dobry przykład, by twoje dziecko wypracowało sobie dobre nawyki.
Jeśli już oglądacie telewizor, wypożycz filmy dla dzieci na DVD. Pooglądajcie razem. Pokaż dziecku, że jesteś zainteresowana jego osobą. 22-miesięczne dziecko potrzebuje dowodów miłości, akceptacji i poczucia więzi. Gdy czuje się kochane (co nie znaczy rozpieszczane), rozwija się lepiej.
ROZWÓJ DZIECKA
Zobacz także:
- 18 miesiąc rozwoju dziecka
- 19 miesiąc rozwoju dziecka
- 20 miesiąc rozwoju dziecka
- 21 miesiąc rozwoju dziecka
- 22 miesiąc rozwoju dziecka
- 23 miesiąc rozwoju dziecka
- Rozwój dziecka - 2 lata
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.