Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zaparcia u niemowląt - objawy, przyczyny, leczenie

Zatwardzenie u niemowlaka powoduje bóle brzucha, a w konsekwencji płaczliwość i problemy ze snem.
Zatwardzenie u niemowlaka powoduje bóle brzucha, a w konsekwencji płaczliwość i problemy ze snem. (Zdjęcie autorstwa a4gpa / CC BY-SA 2.0)

Problemy z układem trawiennym niemowlaków są bardzo powszechne. O zatwardzeniu może świadczyć brak możliwości oddania stolca lub zmiany w jego konsystencji. Dolegliwości często przekładają się na bezsenność, dziecko staje się niespokojne i rozdrażnione.

spis treści

1. Objawy zaparć u niemowląt

Gdy dziecko ma zaparcia, to pręży się, stęka i czasem też płacze. Przede wszystkim pojawia się ból podbrzusza, któremu towarzyszy rozstrój żołądka. Stolec może zawierać ślady krwi z okolic pęknięć przy wylocie odbytu. Zatwardzenie u niemowląt może występować przewlekle lub sporadycznie.

O zatwardzeniu u niemowlaka mówimy, gdy dziecko nie oddaje stolca. Nie każdy jednak wie, że brak kupki nie jest jedynym objawem zatwardzenia. Dziecko może cierpieć na zatwardzenie, nawet gdy oddaje stolec.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

Ważna jest jednak jego konsystencja. Nie jest dobrze, gdy kupka dziecka karmionego wyłącznie piersią jest twarda i gumowata. Kolor natomiast nie gra roli, jedynie czerwona kupka powinna wzbudzić nasz niepokój, gdyż może zawierać krew.

Jeśli chodzi o wielkość stolca to niemolak cierpiący na zatwardzenie może oddawać kał przypominający królicze odchody, chociaż zdarza się też, że stolec jest większy.

2. Przyczyny zaparć u niemowląt

Zaparcia czasami pojawiają się na skutek zmian, jakie są wprowadzane do diety. Niekiedy mogą świadczyć o stanie chorobowym, niewystarczającej ilości błonnika w pożywianiu lub niedoborze wody.

Organizm, któremu brakuje wody wciąga ją z treści pokarmowych jelita. To sprawia, że stolec staje się zbity i twardy, a jego wydalenie wiąże się z bólem, a czasem nawet z pęknięciem odbytu.

Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia [10 zdjęć]

Odpowiedni moment na wprowadzenie stałych pokarmów następuje zazwyczaj ok. 6. miesiąca życia niemowlaka,

zobacz galerię

3. Leczenie zaparć u niemowląt

Gdy zaparcia u niemowląt występują często należy zgłosić się do pediatry. Lekarz ustali przyczynę i zaproponuje najlepszy sposób leczenia. Trzeba pamiętać, że dziecku nie wolno podawać środków przeczyszczających lub powodujących wypróżnienie.

Nie powinno się także ograniczać jedzenia. Zaleca się wykonywanie niektórych ćwiczeń, które poprawiają pracę jelit. Lekarz zadecyduje także o tym, czy maluchowi można podać owoce i warzywa. Inne sposoby leczenia zatwardzenia u niemowlaka, to:

  • podawanie dziecku soku ze śliwek,
  • podawanie oleju lnianego,
  • masaż brzuszka,
  • zastosowanie czopków.

Zatwardzenie u niemowlaka nie musi oznaczać poważnych dolegliwości. Aby ułatwić dziecku pracę układu pokarmowego warto masować brzuszek i podkurczać nóżki w stronę klatki piersiowej, a także często przystawiać do piersi.

Jeśłi niemowlę jest starsze można mu podawać do picia rozwodnione soki owocowe, najlepiej w proporcji 1:1. Układ trawienny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, stąd częste problemy, takie jak zaparcia, bóle kolkowe, biegunki czy gazy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze