Akcesoria higieniczne i zdrowotne

W codziennej opiece nad niemowlęciem niezbędne są akcesoria higieniczne i zdrowotne, takie jak: pieluszki tetrowe i flanelowe, wanienka do kąpieli, nożyczki do paznokci, gruszka do nosa, patyczki do pielęgnacji pępka, miękka szczoteczka do wyczesywania ciemieniuchy z włosków, smoczki do butelki i wiele innych rzeczy. Lista produktów do zakupienia przed narodzinami dziecka czasami wydaje się nie mieć końca. Ważne jest, by rodzice maluszka nie dali się zwariować i pamiętali o najważniejszych przedmiotach w pielęgnacji niemowlaka.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Pieluchy wielorazowe

Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych konsekwencjach dla maluszka.

W różnych sytuacjach przydają się pieluszki tetrowe. Zdarza się, że maluchy po karmieniu ulewają. Warto wówczas mieć zarzuconą na ramieniu pieluszkę tetrową, aby szybko zareagować. Pieluszką należy wytrzeć dziecku buzię. Jednocześnie pielucha chroni ubranie rodzica przed zabrudzeniem. Pieluszki tetrowe przydają się podczas wizyt z dzieckiem w przychodni czy w szpitalu. Lekarz pediatra może poprosić o położenie tetry na wagę albo na stolik do badania dziecka. Pieluchy tetrowe warto zabrać ze sobą, gdy wybierasz się z niemowlęciem w gości. Na rozłożonej pieluszce tetrowej łatwiej jest przebrać maluszka czy zmienić mu pieluchę. Mamy dzieci, które po jedzeniu dużo ulewają, powinny zaopatrzyć się w większą ilość tetry, tzn. około 40 sztuk.

Gładsze, grubsze i lepszej jakości niż tetra są pieluszki flanelowe. Pieluch flanelowych można używać zamiast tetrowych. Można nimi wyłożyć chłodny ceratkowy przewijak, wyścielać nimi rożek lub używać jako poduszka pod główkę noworodka. Pieluchy flanelowe są droższe niż tetra. Dostępne są w kolorze białym lub w różnych wzorach i odcieniach. Gdy wychodzisz z dzieckiem na dwór w ciepły dzień, flanelowa pielucha świetnie nadaje się jako cienki kocyk do wózeczka.

Akcesoria do kąpieli niemowlaka

 • Wanienka – sklepy oferują różne rozmiary wanienek, począwszy od takich, które zmieszczą się w przestronnej wilii, a skończywszy na mniejszych, przeznaczonych do małych mieszkań w blokach. Wanienki do kąpieli mają prostą konstrukcję – różnią się od siebie wielkością, kolorem, obecnością lub brakiem specjalnych wgłębień na mydło czy myjkę. Im większą wanienkę kupisz na początku, tym dłużej będzie ci służyć. Pamiętaj, że niemowlęta bardzo szybko rosną.
 • Ręcznik z kapturkiem – kapturek to specjalnie zaszyty dodatkowym materiałem róg ręcznika. Kapturkiem zakrywa się mokrą główkę niemowlaka. Przydaje się on również do wytarcia mokrych włosków dziecka po kąpieli. Najlepiej zakupić dwie sztuki na zmianę.
 • Myjka lub gąbka do mycia – nie jest to zakup konieczny, ale może być przydatny. Niektóre mamy w ogóle nie używają myjek. Myjka bądź gąbka to dodatkowe ułatwienie dla rodzica, ponieważ mydło łatwiej się pieni na zmoczonych materiałach.

  Akcesoria do pielęgnacji niemowlaka

 • Nożyczki do paznokci – nożyczki do obcinania malutkich paznokci niemowlaka powinny mieć zaokrąglone końce. Jeśli używasz cążek, to tylko takich, które przeznaczone są dla niemowląt. Trudno powiedzieć, które narzędzie jest lepsze. Rodzice sami muszą sprawdzić, który sposób obcinania paznokci dziecka bardziej im odpowiada i jest bezpieczniejszy.

 • Szczoteczka do włosów – miękka szczoteczka z włosia dla szczęściarzy urodzonych z włosami. Miękkie włoski szczoteczki nie podrażniają skóry głowy, a dziecko odczuwa czesanie jako delikatny masaż. Szczoteczka z miękkim włosiem pozwala też radzić sobie z ciemieniuchą. Gdy skóra na główce dziecka jest mocno złuszczona i stwardniała, warto po kąpieli wetrzeć mu w skórę oliwkę.
 • Gruszka do nosa – używana jest do usuwania uporczywych zaległości w nosie, udrażnia nozdrza. Czyszczenie noska za pomocą gruszki jest dość inwazyjne. Ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jeśli wytarcie noska chusteczką nic nie daje, a dziecko ma trudności z oddychaniem przez nos, wówczas gruszka może być naprawdę przydatnym narzędziem.
 • Patyczki do uszu i pępka – są to specjalne patyczki do czyszczenia uszu z zawiniętymi na końcach pasemkami specjalnej włókniny lub waty. Po narodzinach dziecka przydają się w pielęgnacji kikuta pępowiny. Można je zamoczyć w spirytusie i dokładnie wyczyścić pierścień pępka. Patyczków do uszu należy używać ostrożnie i nie wpychać zbyt głęboko w uszy maluszka.
 • Flawatki kosmetyczne – miękkie bawełniane płatki do czyszczenia buzi i oczu niemowlaka. Najczęściej nasączone są dziecięcą oliwką ułatwiającą zmycie zanieczyszczeń. Niektóre mamy stosują je również do przecierania pupy dziecka podczas przewijania i zmieniania pieluchy. Należy zwrócić jednak uwagę na to, jakie substancje kosmetyczne zawierają takie chusteczki nawilżające.

W pielęgnacji pępka, oprócz patyczków, przydają się również takie artykuły dla niemowląt, jak: waciki, spirytus salicylowy lub gencjana. W codziennej opiece nad niemowlęciem ważny też jest termometr pokojowy do mierzenia temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko lub w łazience tuż przed kąpielą. Do mierzenia temperatury ciała zaleca się elektroniczne termometry, które wskazują temperaturę po sekundzie od przyłożenia do wlotu ucha dziecka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Akcesoria higieniczne i zdrowotne
Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Pieluszki wielorazowe

Pieluszki wielorazowe

Większość rodziców sięga po pieluszki wielorazowe, głównie ze względu na wygodę i swobodę, jaką dają one dziecku. Warto jednak, aby każdy rodzic poznał rodzaje dostępnych na rynku pieluch, gdyż pozwoli mu to na dobranie konkretnego typu pieluchy do potrzeb...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Niania elektroniczna

Zza ściany dziecięcego pokoju nie dochodzą żadne dźwięki, a ty ciągle do niego zaglądasz i sprawdzasz, czy dziecko spokojnie śpi. Jeśli zdarza ci się w ten sposób spędzać wieczory, zastanów się nad kupnem elektronicznej niani. Elektroniczna niania może...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Czy dawać dziecku smoczek?

Czy dawać dziecku smoczek?

Wielu rodziców kupuje swoim dzieciom smoczki, dzięki którym można uspokoić płaczącego malca. Często działanie smoczków jest natychmiastowe - płaczące dziecko dostaje smoczek do buzi i natychmiast przestaje płakać, uspokaja się i zasypia. Są jednak rodzice,...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla niemowląt kuszą ładnymi opakowaniami. Przyciągają uwagę barwą i zapachem. Sklepowe półki aż uginają się od kosmetyków do pielęgnacji niemowląt. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie preparaty pielęgnacyjne i szampony do mycia włosów dzieci...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Dmuchane baseniki są niebezpieczne!

Znów lato. Przy wielu posesjach można zauważyć maluchy kąpiące się w przenośnych nadmuchiwanych basenach. Dla większości ludzi takie baseny są wspaniałym rozwiązaniem. Nie tylko dostarczają frajdy, ale są także o wiele tańsze niż zwykłe baseny. Niestety,...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Smoczek dla dziecka

Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych konsekwencjach dla maluszka.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Pieluchy dla dzieci

Jedną z wielu różnych decyzji, jakie muszą podjąć świeżo upieczeni rodzice, jest wybór pieluch dla dziecka. Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje pieluch: tetrowe i jednorazowe, tzw. „pampersy". Pieluchy jednorazowe są wygodne w użyciu i nie trzeba ich...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Proszek do prania dla niemowląt

podstawowych kwestiach. Wielu troskliwych rodziców zastanawia się też nad wyborem jak najlepszych produktów higienicznych dla dziecka oraz nad wyborem

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Termometry dla niemowląt

Niezbędnym urządzeniem związanym z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim podczas choroby, jest termometr. Maluszek nie potrafi powiedzieć, że źle się czuje, zwłaszcza kiedy dokucza mu gorączka. Rodzice, dotykając dziecka, z pewnością wyczują, iż temeratura...