Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 10 miesiąc

Rozwój niemowlaka – 10 miesiąc – to czas, kiedy twój maluch sam raczkuje, staje się ciekawy świata, samodzielnie chwyta przedmioty. Twoje niemowlę to mały zdobywca, sięga po różne rzeczy leżące na meblach. Zachwycił się możliwością przemieszczania, dlatego teraz będzie chciał zwiedzić wszystkie możliwe miejsca w twoim mieszkaniu. Z czasem nie dasz rady za nim nadążyć. Będzie teraz wdrapywał się na schodki, niskie meble. Jak rozwija się niemowlę w tym wieku?

1. Rozwój fizyczny niemowlaka

Rozwój niemowlaka między ósmym a dziesiątym miesiącem życia to okres, gdy pojawia się reakcja równowagi w pozycji siedzącej. Dzięki niej dziecko może samodzielnie i bardzo swobodnie przebywać w tej pozycji.

Rozwój ruchowy niemowlaka w dziesiątym miesiącu życia polega na tym, że twoje dziecko z leżenia na brzuchu potrafi podnieść się do siku. Już całkiem stabilnie siedzi, nawet na krześle. Dziecko stąpa bokiem, trzymając się za poręcz, sprawnie raczkuje, chwyta małe przedmioty za kciuk i wyprostowany palec wskazujący.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Ponadto, w tym etapie rozwoju niemowlak nie tylko wypuszcza, ale także energicznie rzuca przedmioty i uważnie śledzi efekty: patrzy, gdzie i jak upadają, słucha towarzyszących upadkowi dźwięków. Czasami chce wspinać się po meblach i przytrzymywać się na stojąco.

Jeżeli w tym etapie rozwoju ruchowego niemowlaka zauważasz, że twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić, nie martw się na zapas. W tym wieku większość dzieci porusza się wyłącznie na czworaka, a pierwsze kroki stawia w dwunastym miesiącu życia. Warto zadbać o dietę dla dzieci, bogatą w produkty zawierające gluten (kasze, kluski, pieczywo) i całe bogactwo warzyw – świeże ogórki, pomidory; jest to również dieta niemowlaka rozszerzona o mięso.

2. Rozwój poznawczy niemowlaka

Teraz maluch potrafi błyskawicznie znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach. Dziesięciomiesięczne niemowlę rozumie zadziwiająco dużo, pod warunkiem że dużo z nim rozmawiasz. Maluch potrafi godzinami gaworzyć i gestykulować. Niekiedy może paść pierwsze słowo, typu „mama” czy „tata”, które przynosi rodzicom wiele radości. Malec potrafi powtarzać usłyszane dźwięki: kaszel, sylaby, cmokanie, chrząkanie. Rozumie kilka prostych poleceń, typu „daj”. Rozpoznaje głosy różnych osób. Dziecko próbuje wyraźnie nawiązywać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. W rozwoju dziecka można dostrzec, iż maluch traci zainteresowanie ssaniem piersi, jeśli nie nastąpiło to już wcześniej.

3. Rozwój społeczny niemowlaka

Dziecko na tym etapie rozwoju umie już wchodzić w interakcje społeczne. Może unieść do góry pudełko, którego nie umie otworzyć, dając do zrozumienia, że potrzebuje twojej pomocy. W tym wieku mogą nasilić się reakcje lękowe na obcych. Maluch boi się, iż mama czy tato go „porzuci”, choć na chwilę. Na szczęście już za kilka miesięcy rozpacz z powodu nieobecności mamy lekko osłabnie. Prawidłowy rozwój niemowlaka wiąże się z rosnącą samoświadomością. Twoje dziecko będzie uważać się za pępek świata.

Rozwój niemowlaka – 10 miesiąc – to czas, gdy musisz powoli i ostrożnie zapoznawać dziecko z nowymi ludźmi. Podczas takich kontaktów zwracaj uwagę na wyraz twarzy dziecka i mowę jego ciała. Nie zmuszaj malucha do zawierania nowych znajomości, jeżeli tego nie potrzebuje.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza