Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Avatar placeholder
29.11.2021 12:58
Jak zachęcić malucha do stawania na własnych, chwiejnych jeszcze nóżkach?
Jak zachęcić malucha do stawania na własnych, chwiejnych jeszcze nóżkach? (AdobeStock)

Pierwsze kroki dziecka to, po pierwszym uśmiechu niemowlęcia, najbardziej wyczekiwany moment dla wszystkich młodych rodziców. Pierwsze kroki dziecka Jak mu w tym pomóc? Jak zachęcić malucha do stawania na własnych, chwiejnych jeszcze nóżkach? I co zrobić, aby zmniejszyć swój własny niepokój związany z pierwszymi krokami dziecka?

spis treści

Dziecko powinno stawiać pierwsze kroki między 9 a 17 miesiącem życia. Ważne, żeby nie stosować chodzików!!! Dziecko musi przejść samodzielnie przez wszystkie etapy rozwoju, tzn. przez pełzanie, czołganie, raczkowanie, chodzenie bokiem przy meblach i dopiero potem samodzielne chodzenie. Jeśli nie chce raczkować, tylko pręży nogi, świadczy to o wzmożonym napięciu mięśni nóg i czasem też grzbietu. Trzeba wtedy prostymi ćwiczeniami doprowadzić do normalizacji napięcia mięśni i stymulować do raczkowania.

1. Pierwsze kroki dziecka

Aby dziecko zaczęło chodzić, potrzebuje ono kilku rzeczy:

Zobacz film: "Najważniejsze fakty o rozwoju malucha. Zobacz, co musisz wiedzieć"
  • odpowiedniej koordynacji ruchowej,
  • siły mięśni,
  • „wprawek” w chodzeniu: obracania się, pełzania, siadania, raczkowania.

Zanim twoje dziecko nauczy się chodzić, najpierw będzie tylko machało rączkami i nóżkami, później unosiło samodzielnie główkę, obracało się, pełzało, siadało, raczkowało. Taka jest naturalna kolej rzeczy, a wszystkie poprzednie fazy rozwoju ruchowego niemowlaka są mu potrzebne, aby stanąć na własnych nóżkach.

Pierwsze chwiejne kroki mogą pojawić się około 9-10 miesiąca. Dziecko jest wtedy w stanie unieść się na nogach i, trzymając się mebli, szczebelek łóżeczka lub nogi rodzica, ustać przez chwilę, czasem przekładając ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Zachęcaj je do tego – w ten sposób dziecko ćwiczy mięśnie nóg, do tej pory nieużywane do chodzenia.

Ważne jest, aby pierwsze kroki dziecka były wykonywane bez ślicznych, zakupionych specjalnie na tę okazję bucików. Nauka chodzenia powinna odbywać się boso, aby dziecko nauczyło się prawidłowo balansować na nóżkach.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania

zobacz galerię

Zanim dziecko zacznie chodzić bez pomocy, musi nauczyć się:

  • bezpiecznego „hamowania”,
  • siadania – czyli bezpiecznego „pacnięcia” na pupę, kiedy ma dość chodzenia,
  • kucania.

Czasem zdarza się, że dziecko już po pierwszych krokach o własnych siłach powraca do raczkowania. Nie ma się czym przejmować – po jakimś czasie znowu zacznie chodzić, kiedy poczuje się pewniej.

2. Bezpieczne dziecko podczas chodzenia

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas raczkowania i chodzenia. Jeśli bardzo boisz się spuścić dziecko z oczu nawet na chwilę – może zainwestuj w specjalny kask do nauki chodzenia? Uspokoi on ciebie, a dziecku zapewni bezpieczeństwo.

Tak zwane „chodziki” mają pomóc dziecku ćwiczyć chodzenie. Ciągłe oparcie bez wątpienia ułatwia te pierwsze kroki dziecka – dziecko nie musi chwytać się mebli czy większych zabawek. Ale zdania na temat chodzików są podzielone. Dziecko w chodziku na kółkach porusza się szybciej, stąd łatwiej o urazy. Co więcej, rozwój ruchowy niemowlaka może być zahamowany przez pozycję, jaką przybiera – nie jest to naturalna pozycja do chodzenia. Dziecko może później zacząć chodzić na palcach zamiast na całych stopach.

Kiedy maluch przestaje być niemowlakiem

  • Zastanawiasz się, kiedy odstawić mleko? Światowa Organizacja Zdrowia podpowie, kiedy mleko mamy nie wystarczy - czy już znasz ten termin?
  • Musiz rozstać się z dzieckiem? Zastosuj rady aktorki Moniki Mrozowskiej, które pomogą pogodzić Ci macierzyństwo i pracę
  • Szczęśliwe dziecko, to najedzone dziecko. (NIE)tłuste, ale pyszne frytki - jak je przygotować i podać? Zobacz sama
  • Problemy z apetytem? Woda i spokój - co jeszcze pomoże Ci okiełznać małego niejadka?
  • Nie zapominaj o sobie! Zadbana młoda mama to nie bajka. Sprawdź, jak wyglądać pięknie, mimo braku czasu

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić? Większość dzieci zaczyna samodzielne chodzenie około 12-15 miesiąca życia. Ale nie jest to sztywna reguła – bywają niemowlaki stawiające swoje pierwsze kroki już po 9 miesiącu życia, inne uznają raczkowanie za jedyny możliwy sposób poruszania się przez ponad 16 miesięcy.

Jeśli dziecko chodzi, ale tylko z pomocą mebli albo dużych przedmiotów, których kurczowo się chwyta i nie próbuje samodzielnego chodzenia, możesz je zachęcić. Kucnij dwa kroki od dziecka i pomachaj jego ulubioną zabawką albo smakołykiem. Możesz też „skusić” dziecko, rozkładając ręce, obiecując przytulenie. Po jakimś czasie na pewno dziecko spróbuje chodzić samodzielnie.

W wieku 18 miesięcy dzieci chodzą już całkiem sprawnie. Przed tobą kolejne zadanie – dbanie o bezpieczeństwo biegającego wszędzie malucha.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze