Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 12 miesiąc

Na rozwój dzieci wpływa wiele czynników. Rozwój malucha dyktowany jest warunkami panującymi w domu, czynnikami genetycznymi, aktywnością i stanem jego zdrowia po urodzeniu. Dlatego też, choć opracowano kalendarz rozwoju dziecka, nie należy wpadać w panikę, jeśli maluch nie posiada opisanych w nim umiejętności. Wytycznych nie należy traktować jak wyroczni, są one jednak użyteczne w ocenie rozwoju malucha w poszczególnych miesiącach i latach życia. Czego można spodziewać się po dwunastomiesięcznym dziecku?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

spis treści

1. Etapy rozwoju dziecka od urodzenia

Zdrowe niemowlę, które jest wychowywane w dobrych i prawidłowych warunkach przez troskliwych rodziców, stopniowo zdobywa kolejne umiejętności. Zaczyna się od unoszenia głowy, następnie maluch uczy się obracać z brzucha na plecy i odwrotnie, pełzać, siadać, raczkować i chodzić. Najważniejsza jest prawidłowa kolejność nabywania umiejętności. Czas, w którym dziecko uczy się nowych rzeczy, jest nieco mniej istotny, jednak dla wielu rodziców jest odwrotnie. Warto pamiętać, że kalendarz rozwoju dziecka odnosi się nie tylko do funkcji motorycznych, ale i procesów poznawczych, rozwoju mowy i kontaktów społecznych.

Co powinno umieć roczne dziecko? Dziecko w wieku 12 miesięcy zwykle potrafi:

  • sprawnie raczkować,
  • przejść się po pokoju, podtrzymując się mebli,
  • skupić się na 5-10 minut,
  • trzymać w dłoniach dwa małe przedmioty,
  • wypowiedzieć kilka dwusylabowych wyrazów, np. mama, tata, baba,
  • wykonać proste polecenia, np. „otwórz buzię”.

Wiele rocznych dzieci (około 40%) potrafi samodzielnie stać i chodzić, jednak większość jest w stanie chodzić tylko wtedy, gdy ktoś trzyma je za rękę. Maluchy w tym wieku łatwo tracą równowagę, dlatego warto im pomóc w nauce chodzenia. W tym wieku dzieci lubią przedmioty wydające głośne dźwięki i budować wieżę z dwóch klocków. Jednocześnie chętnie burzą budowle postawione przez kogoś innego i powoli zaczynają używać przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem. Dwunastomiesięczny maluch rozumie coraz więcej słów i uwielbia być blisko rodziców. Do właściwego rozwoju dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Rozwój poznawczy dziecka i motoryczny warto wspomagać poprzez różne zabawy.

2. Jak stymulować rozwój dziecka?

Jeśli chcesz pomóc swojemu maluchowi w nabywaniu nowych umiejętności, baw się z nim codziennie. Kupuj mu kolorowe zabawki edukacyjne, np. klocki, a także przedmioty o różnej fakturze. Dzieci w tym wieku chętnie bawią się samochodami i zabawkami, które należy popychać lub kręcić. Twoja pociecha z pewnością polubi zabawy z piaskiem i wodą, a także „kółko graniaste”, chwytanie drobnych przedmiotów i chodzenie boso w upalne dni.

Rozwój dzieci to dość skomplikowana sprawa. Maluchy stopniowo uczą się nowych rzeczy, jednak tempo nauki niekiedy rozczarowuje rodziców, zwłaszcza gdy porównują je z kalendarzem rozwoju dziecka. Wówczas warto pamiętać o tym, że tempo rozwoju jest inne dla każdego dziecka, a niewielkie opóźnienie w stosunku do rówieśników nie musi oznaczać niczego poważnego. Dla pewności można skonsultować się z lekarzem, czy rozwój malucha jest prawidłowy.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:​

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza