Nerwica a ból głowy

W obecnych czasach trudno żyć bez stresu, lęku, napięcia i obaw. Każdy dzień to wyzwanie, które wymaga od organizmu mobilizacji sił. Często w sytuacjach trudnych, którym towarzyszą lęk, smutek, niepewność, pojawiają się różne objawy somatyczne, jak: drżenie mięśni, nudności, zawroty i bóle głowy. Dolegliwości fizyczne nie wynikają z żadnej choroby cielesnej, ale stanowią reakcję na stres w związku z przełomowym okresem w życiu człowieka czy radykalnymi zmianami (dojrzewanie biologiczne, pierwsza praca, ślub, narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby, rozwód itp.).

Polecane wideo:

1. Dlaczego w nerwicy boli głowa?

Zazwyczaj reakcje fizjologiczne, jak bóle różnego pochodzenia czy nudności, mijają wraz z uporaniem się z sytuacją stresową, akceptacją zmian i zaadaptowaniem się do nowych okoliczności życiowych. Jeżeli jednak przykre dolegliwości się utrzymują pod nieobecność realnych czynników stresujących, można podejrzewać zaburzenia z grupy nerwic. Zaburzenia lękowe stanowią coś więcej niż okresowe trudności emocjonalne czy nieradzenie sobie z problemami życiowymi. Nerwica to poważna choroba duszy, która bardzo destabilizuje funkcjonowanie jednostki i upośledza jakość życia. Zaburzenia nerwicowe dotykają sposobu myślenia o świecie i sobie, sfery percepcji, sfery emocjonalnej i zachowań. Objawem osiowym nerwicy jest permanentny lęk i niepokój, który stawia organizm w nieustannym stanie gotowości. Człowiek staje się nadwrażliwy, przeraźliwie czujny i napięty.

Nerwica stanowi przejaw chęci kontrolowania siebie i świata z równoczesną obawą, że nie da się temu zadaniu sprostać, że jest to niemożliwe. Nerwicy towarzyszą niejednokrotnie liczne dolegliwości fizyczne, dyskomfort i subiektywne cierpienie, a przyczyna lęku, często nieuświadomiona, zostaje usymbolizowana i przemieszczona, np. przyjmuje charakter fobii, bólu głowy albo niepokojów o własne zdrowie. Ciągłe uczucie lęku wywołuje brak równowagi układu wegetatywnego, stąd takie objawy, jak bóle brzucha, drżenie ciała, zaburzenia erekcji, kłopoty ze snem, bóle głowy, parcie na pęcherz czy uczucie ściskania w klatce piersiowej. Sygnały ze strony ciała mogą być bardzo różne – jedne lokalizują się w żołądku, drugie w płucach, inne w sercu, a jeszcze inne w głowie, np. w postaci migren, mimo że żadne badania medyczne nie wskazują na uszkodzenia ciała czy nieprawidłowości funkcji biologicznych.

Dlaczego powstaje związek nerwica-ból głowy? Ze względu na sprzężenie ze sobą psychiki i ciała. To, co dzieje się w naszym umyśle znajduje odzwierciedlenie w reakcjach fizjologicznych ciała, podobnie jak dolegliwości somatyczne wywołują określone myśli, przeżycia i wpływają na samopoczucie człowieka. Układ nerwowy zawiaduje całym organizmem i jeżeli znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia z powodu lęku czy nerwicy, przekazuje ten stan hiperaktywności narządom wewnętrznym, zmuszając do chaotycznej, zaburzonej, nieskoordynowanej i przede wszystkim niepotrzebnej pracy, np. powstaje zbyt dużo adrenaliny albo kortyzolu. Powstaje wiele zmian czynnościowych (w pracy narządów), mimo braku zmian organicznych. Dlaczego u jednych osób nerwica manifestuje się w postaci bólów głowy, a u drugiej przybiera postać kołatania serca? Do końca nie wiadomo. Być może ma to związek z cechami osobowości, rodzajem stosowanych przez chorego mechanizmów obronnych albo sposobem reagowania na stres.

Ból głowy może być konsekwencją zaburzeń nerwicowych, ale też czynnikiem wywołującym nerwicę. Człowiek, który ciągle skarży się na migreny, może w końcu zacząć skrajnie obawiać się o swoje zdrowie i zachorować na nerwicę hipochondryczną. Nerwica zazwyczaj „atakuje” organ najsłabszy – może to być głowa, ale też żołądek czy serce (tzw. nerwice narządowe – nerwica żołądka, nerwica serca itp.). „Lokalizacja nerwicy w ciele” może wynikać z predyspozycji genetycznych, ale też z czynników psychologicznych, np. kiedy osoby z najbliższego otoczenia zwracały uwagę na kłopoty z trawieniem albo bóle głowy u któregoś z członków rodziny, wówczas doświadczenia te mogą przełożyć się na naszą przesadną troskę i koncentrację na danym narządzie, by wyeliminować potencjalne ryzyko zachorowania na chorobę somatyczną, co z kolei nasila ryzyko zachorowania na chorobę emocji – nerwicę.

2. Histeria a bóle głowy

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych, np. fobie, zaburzenie lękowe uogólnione, nerwica natręctw, neurastenia albo zaburzenia z somatyzacją. Przyczyny nerwic są różnorodne, ale zazwyczaj dotyczą:

 • nieradzenia sobie z wymaganiami otoczenia,
 • obciążeń życiowych,
 • nadwrażliwości emocjonalnej,
 • nieumiejętności radzenia sobie ze stresem,
 • małej odporności na trudności życiowe,
 • przykrych doświadczeń z okresu wczesnego dzieciństwa,
 • konfliktów wewnętrznych między nieświadomymi impulsami a świadomością,
 • dysonansu na linii obowiązki a potrzeby,
 • sprzeczności między normami społecznymi a pragnieniami,
 • rozdźwięku między aspiracjami a możliwościami realizacji celów.

Czytaj także:

Nerwica nie wynika ze słabej jakości nerwów, patologii mózgu czy wad anatomicznych w układzie nerwowym. Zaburzenia nerwicowe dotyczą raczej frustracji, konfliktu między tym, co „mogę”, „muszę” a tym, czego „chcę”, np. nerwica może pojawić się u nastolatka z jednoczesną potrzebą autonomii i lękiem przed dorosłością albo u kobiety, która trwa w patologicznym związku ze względu na dzieci, ale czuje, że chciałaby stworzyć zdrowszy i szczęśliwszy związek z kimś innym. Osoby z dużym prawdopodobieństwem zachorowania na zaburzenia lękowe wykazują określoną konfigurację cech osobowości. Są to zazwyczaj ludzie o podwyższonym poziomie niepokoju, zawyżonych aspiracjach, ambitni, egocentryczni, z niskim progiem frustracji, niską samooceną, brakiem akceptacji siebie i swoich porażek, niechętni do wglądu w siebie, unikający bliskości uczuciowej, bierni, zależni od innych, bojący się oceny i przejawiający trudności w relacjach interpersonalnych.

Szczególnego rodzaju związek na linii nerwica a ból głowy powstaje w przypadku nerwicy histerycznej. Histeria stanowi swego rodzaju mechanizm obronny, który pozwala uciec od sytuacji stresującej bądź wewnętrznego konfliktu. Osoba nie potrafi poradzić sobie z narastającym napięciem psychicznym i generują się gwałtowne reakcje emocjonalne, którym towarzyszą takie objawy, jak: uczucie guzków w gardle, bóle głowy, kaszel, nudności, trudności w oddychaniu, zaburzenia funkcji czuciowych i motorycznych, uczucie dławienia, a nawet paraliż i utrata wzroku. Z nerwicą histeryczną, podobnie jak z innymi rodzajami nerwic – agorafobią, fobiami społecznymi, nerwicą natręctw, zaburzeniami dysocjacyjnymi czy hipochondrycznymi – można się uporać. W wielu wypadkach konieczna jest długotrwała psychoterapia, która pozwala odnaleźć nieświadome źródła kłopotów zdrowotnych, które lokują się w psychice.

Bibliografia

 • Fonberg E., Nerwice a emocje. Fizjologiczne mechanizmy, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1979, ISBN 83-04-00090-3.
 • Horney K., Nerwica a rozwój człowieka. Trudna droga do samorealizacji, „Rebis”, Poznań 1997, ISBN 83-7120-449-3.
 • Olszewski J.K., O zaradności obezwładnionych lękiem. Osoby z nerwicowymi zaburzeniami lękowymi a stres, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2010, ISBN 978-83-227-3122-2.

Objawy nerwicy

Polecane wideo:

Komentarze (10)
~Ewla
~Ewla

Witam ja mam takie objawy już od 6 lat urodziłam śliczna zdrową córeczkę po porodzie pojawiła mi się depresja która łączyła a potem przerodziło się to chyba w nerwicę poleczylam się i przestalam trochę przeszło miałam zawory głowy które mi przeszkadzały bóle głowy szybkie bicie serca kucie itp potem grosze ustało teraz jestem w ciąży z drugim dzickiem i teraz objawy mi się nasiliły co mam robić boje się o siebie i dziecko i boje się nie mi się stanie tak samo jak po pierwszym porodzie mam straszne zawroty głowy i to mi przeszkadza IDE na wizytę do psychologa pomozecie prosze

Odpowiedz
~E.T.
~E.T.

Proszę spróbować wykonać ćwiczenie. kiedy boli głowa „podświetlamy” brzuch (wyobrażamy sobie, że świeci się tam światło, tak jak w pokoju.) W ten sposób „przywołuje się” tam energię. Należy utrzymywać przez chwilę to wyobrażenie. Można poczuć, że ból znacznie się zmniejszył albo całkowicie ustał. Po jakimś czasie może powrócić, więc trzeba powtórzyć to samo. Bardzo ważne jest, żeby starać się mieć wtedy rozluźnioną twarz. Możemy też wypróbować „podświetlenia ” klatki piersiowej. To kwestia bardzo indywidualna. Może być tak, że raz skuteczniejsze będzie „podświetlanie” brzucha a innym razem klatki piersiowej. Ogólnie nerwica wynika z nieprawidłowego przepływu energii w ciele. Nie jestem psychoterapeutą i nie skupiam się na przyczynach choroby, ale skutecznie pomagam w jej leczeniu poprzez naukę nowych wzorców w przepływie energii w ciele. Zapraszam na wstępne bezpłatne konsultacje: http://www.edytatolwinska.pl/p/blog-page.html

Odpowiedz
~gunnsy
~gunnsy

Mnie często boli głowa jak się stresuję, czuję takie napięcie, ze stresu też nie mogę spać, ostatnio zaczęłam brać nervomix i jest dużo lepiej, łatwiej mi zasnąć, to pewnie przez zawartą w nim melisę i chmiel

Odpowiedz
~Byłykorpo
~Byłykorpo

Bóle głowy są bardzo częste przy nerwicy, a nerwica bardzo częsta w naszych czasach. Wszystko to przez nieustanny pośpiech i wysoko postawionej poprzeczki. Jak się bierze udział w wyścigu szczurów to o nerwicę nie trudno. Wiem, co piszę, bo sama to przeżyłam. Pracowałam jako korpoludek przez 5 lat. Przyzwyczaiłam się do stresu i migren, ale jak zaczęłam tracić włosy, stwierdziłam dość! Lekiem na całe zło okazała się psychoterapia oraz joga. Teraz mam własną firmę i jestem szczęśliwa.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy nerwicy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy nerwicy
Objawy nerwicy

Kołatanie serca w nerwicy

Kołatanie serca w nerwicy

. Bardzo powszechnym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, tzw. kołatanie. Spis treści Objawy (...) . Objawy z ciała mogą być pierwszym...

Objawy nerwicy

Zaburzenia świadomości

Zaburzenia świadomości

soporu, objawy chorobowe są głębsze niż przy somnolencji. Nie występują reakcje słowne, ale reakcja bólowa zostaje zachowana. Następuje osłabienie (...) alkoholowego albo towarzyszą wysokiej gorączce w przebiegu wielu chorób. Pojawiają...

Objawy nerwicy

Zaburzenia nerwicowe

. Pacjent odczuwa kołatanie serca, ma nudności, biegunki, problemy ze snem. Wszystkie te objawy są przejawami lęku. Rodzaje nerwic Nerwica (...) . Towarzyszyć mogą mu inne objawy:...

Objawy nerwicy

Nerwica a agresja

Nerwica kojarzy się zwykle z odczuwaniem nieuzasadnionego lęku. Jednak potoczne rozumienie nerwowości odbiega od objawów, które znamionują zaburzenia (...) można szybko wyprowadzić z równowagi, zdenerwować, a nawet doprowadzić do furii....

Objawy nerwicy

Wyczerpanie nerwowe

brakować hormonu, a człowiek przechodzi przez wyczerpanie nerwowe. Objawy wyczerpania nerwowego Zarówno zbyt niski (...) , który mogą stosować dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli. Preparat skutecznie...

Leczenie nerwicy

Jak leczyć nerwicę?

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica i depresja to dwie różne jednostki chorobowe, różniące się także metodami leczenia. Zdarza się jednak, że nerwica przebiega pod postacią (...) w przypadku depresji, jak i nerwicy: zniechęcenie, nerwowość, przygnębienie, utrata...

Choroby i dolegliwości

Najczęstsze choroby Polaków

Najczęstsze choroby Polaków

Polaków Migrena lub częste bóle głowy - 4 mln Polaków Astma oskrzelowa - 4 mln Polaków Depresja - 8 mln Polaków Zaburzenia lękowe, w tym nerwica - 8

Ból głowy

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Jedzenie, które ukoi ból głowy

złagodzić ból głowy, zwłaszcza ten, który pojawia się na kacu. Alkohol powoduje odwodnienie i utratę elektrolitów, takich jak potas, magnez, wapń (...) tego minerału! Dla porównania, banan ma tylko 467 mg potasu.Kawa...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby