Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Rozwój niemowlaka - 3 miesiąc

Rozwój niemowlaka - 3 miesiąc
Rozwój niemowlaka - 3 miesiąc (Shutterstock)

Rozwój niemowlaka w trzecim miesiącu jest już coraz szybszy. Dziecko dojrzewa nie tylko fizycznie, ale też umysłowo i społecznie. Po pierwszym miesiącu życia przerodził się w pełni z noworodka w niemowlaka. Teraz ma inne potrzeby i prowadzi inny tryb życia. Rodzic powinien wspierać i stymulować rozwój swego dziecka. W tym celu musi poznać poszczególne etapy rozwoju niemowląt. Wówczas opieka będzie pełna i właściwa. Żeby dowiedzieć się, jak rozwija się niemowlę, przeczytaj poniższy artykuł.

1. Rozwój fizyczny niemowlaka w trzecim miesiącu życia

Rozwój fizyczny niemowlaka postępuje. Dziecko, które weszło w trzeci miesiąc swojego życia, ma już większe zdolności ruchowe. Potrafi podnosić wysoko główkę. Owe podnoszenie ułatwia sobie, wspierając się na przedramionach. Dzięki takiej pozycji niemowlak widzi, co się dzieje przed nim. Rozwój niemowlaka jest już tak zaawansowany, że maluch może wytrzymać w tej pozycji nawet minutę. Dziecko w wieku trzech miesięcy nie kuli już ciałka jak wcześniej, lecz chętnie macha rączkami i wierzga nóżkami.

Prawidłowy rozwój niemowlaka przebiega, gdy zauważysz, że dziecko reaguje na przemieszczanie się ludzi. Na przykład, gdy wychodzisz z pokoju, maluch powinien odwracać w twoim kierunku główkę.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
Leżenie na brzuchu
Leżenie na brzuchu

Wiele młodych rodziców nie układa noworodka w pozycji leżącej na brzuchu, ponieważ obawia się zjawiska

zobacz galerię

Poza tym może obserwować przedmioty znajdujące się w odległości 15 centymetrów od jego twarzy. Dzięki temu, że jego mięśnie szyjne są już mocniejsze, może podnosić główkę z leżenia na brzuchu.

Kolejne etapy rozwoju niemowląt to umiejętność odwracania się na bok i wzrost percepcji wzrokowej. Nie zostawiaj dziecka na nieosłoniętej wersalce, ponieważ może przekręcić się na bok i spaść. Dzięki lepiej wykształconemu zmysłowi wzroku, maluch widzi więcej przedmiotów. Niemowlę zaczyna też wydawać dźwięki, wzdycha i kicha. Rozwój ruchowy niemowlaka objawia się tym, że świadomie trzyma i potrząsa grzechotką. Nie potrafi jej jeszcze samodzielnie chwycić.

2. Jak jeszcze rozwija się niemowlę?

Rozwój ruchowy lub fizyczny niemowlaka nie jest jedynym. Dziecko rozwija się też umysłowo i społecznie. Rozwój niemowlaka (trzeci miesiąc) polega na większej ciekawości świata. Dziecko widzi kolory i interesuje się nimi, zaczyna bawić się piąstkami, wkłada paluszki do buzi. Czasami ze zdziwieniem przygląda się swoim dłoniom. Wszystkie rzeczy, również jego ciało, są dla niego nowe.

Społeczny rozwój niemowlaka wiąże się z jego potrzebą bliskości. Kiedy więc maluch zaczyna płakać i marudzić, być może potrzebuje, by ktoś wziął go na ręce i przytulił. Czasami wystarczy, że zjawisz się w zasięgu jego wzroku, by piszczał z uciechy. Maluch w wieku trzech miesięcy umie już rozpoznać mamę po zapachu, głosie i dotyku. Gdy mama zagląda do łóżeczka, niemowlę wie, że to ona – najbliższa jego sercu osoba. Uśmiechem odpowiada na uśmiech mamy, odczuwa jej nastrój, smutek bądź radość.

Jeśli maluch zostaje sam w pokoju, często można usłyszeć dobiegające od niego śmieszne dźwięki: guu, ghy, agu. Jest to tzw. guganie albo głużenie. To naturalny etap w rozwoju mowy u dziecka. Jeśli maluch jest w dobrym nastroju – najedzony, przewinięty i nic mu nie dolega – wtedy daje znać, że jest radosny, takim właśnie głużeniem.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze