Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Grzybica paznokcia - objawy, podział, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:26
Grzybica paznokcia - objawy, podział, leczenie
Grzybica paznokcia - objawy, podział, leczenie

Grzybica paznokcia jest popularną dolegliwością wśród Polaków. Na grzybicę paznokci dłoni czy paznokci stóp cierpi co piąta osoba w naszym kraju. Ciągle nie jesteśmy świadomi, jak chronić się przed różnymi rodzajami grzybicy paznokci.

spis treści

1. Grzybica paznokcia - objawy

Kobiety uwielbiają malować paznokcie dłoni i stóp. Jenak paznokcie służą nie tylko celom kosmetycznym. Spełniają wiele ważnych funkcji: chronią palce, służą do chwytania oraz wspomagają odczuwanie dotyku.

Chore paznokcie nie tylko nie spełniają swoich zadań, ale mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, np. zapinanie koszuli. Bolące paznokcie upośledzają ukrwienie tkanek i opóźniają procesy gojenia.

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

W Polsce najczęstszą przyczyną chorób paznokcidermatofity, czyli grupa grzybów atakujących również skórę i włosy. Początkowa grzybica paznokci zazwyczaj rozpoczyna się od zakażenia płytek paznokciowych. Pierwszą zaatakowaną grzybicą paznokci płytką jest płytka dużego palca.

Grzybicę paznokci należy leczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się grzyba
Grzybicę paznokci należy leczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się grzyba (Shutterstock)

W czasie grzybicy paznokci pojawiają się przebarwienia paznokci. Następnie kilka żółtych plam łączy się i wówczas grzybica obejmuje cały paznokieć. Grzybica paznokci sprawia, że płytka zaczyna się zniekształcać, pogrubiać i łamać.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Grzybica paznokcia - podział

Istnieją trzy rodzaje grzybicy paznokci. Wyróżnia się je w zależności od miejsca zaatakowania przez grzyba płytki paznokciowej.

  • Grzybica podpaznokciowa – występuje najczęściej. Choroba rozpoczyna się od zakażenia wałów okołopaznokciowych lub wolnego brzegu płytki paznokciowej. Płytka rogowacieje i zaczyna odstawać od opuszki palca, a ponadto zmienia swój kolor na żółtawobrązowy.
  • Grzybica powierzchowna – paznokieć zaczyna się zmieniać. Początkowo jest bielszy niż inne i staje się bardziej kruchy. Pojawiają się na nim żółte plamy, które zlewają się i obejmują całą powierzchnię paznokcia.
  • Drożdżyca paznokci – ten rodzaj grzybicy paznokci obejmuje nie tylko paznokieć, ale także skórę wokół niego. Powstaje obrzęk i zaczerwienienie wału paznokciowego. Dolegliwość dotyczy osób mających częsty kontakt z wodą.

3. Grzybica paznokcia - leczenie

Grzybica paznokci dłoni i stóp jest chorobą, którą najlepiej leczyć zaraz po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy. Pierwszym badaniem w diagnostyce grzybicy paznokci jest pobranie próbki chorego paznokcia i zbadanie jej pod mikroskopem.

Kolejnym etapem jest określenie rodzaju grzybicy i podjęcie skutecznej terapii.

ZOBACZ TAKŻE:

Grzybica paznokci należy do schorzeń, które leczy się długo. Zazwyczaj czas leczenia grzybicy trwa do 12 tygodni. Lekarz może zapisać nam tabletki antygrzybiczne. Środki te kumulują się w paznokciach z grzybicą.

Najlepsze efekty leczenia grzybicy paznokcia widać po upływie kilku miesięcy, kiedy zaczyna kształtować się nowy paznokieć. Jeśli grzyb zaatakował tylko dwa paznokcie wystarczą lakiery przeciwgrzybiczne. Innymi rodzajami preparatów miejscowych są maści i kremy.

Leczenie grzybicy paznokci jest uciążliwe i długotrwałe, ale trzeba je podejmować, aby zapobiegać zakażeniom. Świadomość rodzaju grzybicy powinna wnikać w codzienne zachowanie – gdy wiemy, że mamy grzybicę paznokci należy pamiętać o higienie stóp i noszeniu obuwia z naturalnego tworzywa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze