Trwa ładowanie...

Profilaktyka grzybicy paznokci

Grzybica paznokci może być nieprzyjemną pamiątką po wizycie na basenie, pożyczeniu butów czy nożyczek i innych sprzętów do pielęgnacji paznokci. Niestety najczęściej nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby. Jaka jest profilaktyka grzybicy paznokci?

spis treści

1. Zapobieganie grzybicy

Jak zapobiegać grzybicy?
Jak zapobiegać grzybicy?

Grzybica, tak jak inne infekcje jest chorobą zakaźną. Podatność na zakażenie może mieć różne podłoże.

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Na początku pojawiają się żółte paznokcie u stóp, potem inne przebarwienia paznokci. Tak właśnie zaczyna się drożdżyca paznokci.

Grzybica paznokci u nóg pojawia się z przyczyn naprawdę prozaicznych:

 • przez używanie tego samego ręcznika, co osoba chora na grzybicę,
 • mycie się tą samą myjką lub gąbką, co chory,
 • używanie wspólnych nożyczek, pilniczka i cążek do paznokci,
 • mycie pięt pumeksem – pumeks to prawdziwe siedlisko grzybów, pumeksy są trudne do utrzymania czystości, lepiej używać tarki metalowo – plastikowej, wysycha szybciej niż pumeks,
 • obuwie – nasze stopy mają dużą skłonność do potliwości, dlatego buty są idealnym siedliskiem grzybów. Pamiętaj, aby nie kupować butów w sklepach z używaną odzieżą. Buty nie mogą być ze sztucznych tworzyw, należy kupować przewiewne obuwie. Chorzy na grzybicę stóp nie powinni nosić tych samych butów dzień po dniu. Będąc u znajomych nie wskazane jest, aby zakładali kapcie zaproponowane przez gospodarzy. Latem trzeba chodzić w sandałach i klapach, aby stopy oddychały.
 • skarpetki – nie można nosić wilgotnych, ponieważ to sprzyja rozwojowi grzybów, skarpety powinny być wykonane z naturalnych włókien, trzeba je regularnie zmieniać i prać w temperaturze 60 st. C.
 • prysznic – grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku, dlatego po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę między palcami. Jeśli bierzesz prysznic w nowym miejscu, to pamiętaj o założeniu specjalnych klapek kąpielowych.

2. Miejsca, gdzie możemy się zarazić grzybicą

Sauna, basen, siłownia – to miejsca, w których jesteś szczególnie narażony na grzyby. Tam panują idealne warunki do ich rozwoju, jest ciepło i wilgotno. Nie można chodzić bosymi stopami, zawsze zakładaj klapki.

Ośrodki wczasowe, akademiki, pokoje hotelowe – to miejsca, w których przebywa dużo ludzi. Nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre grzyby znajdują się w wykładzinach czy dywanach. Przebywający w tych miejscach trzeba nosić swoje klapki i unikać chodzenia na boso w pokojach i łazienkach.

Higiena stóp powinna być utrzymywana każdego dnia, tylko częste mycie i dokładne wycieranie stóp (tylko swoim ręcznikiem) skutecznie ochroni nas przed grzybicą paznokci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza