Trwa ładowanie...

Korzystanie z basenów a grzybica

Grzybica stóp i paznokci szczególnie często dotyka osoby korzystające z basenów. Dzieje się tak dlatego, że baseny to dobre miejsce do rozprzestrzeniania się dla grzybów wywołujących tę chorobę. Zarażeniu nimi można jednak zapobiec stosując kilka zasad higieny.

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

spis treści

1. Higiena stóp

Trzeba pamiętać, że grzyby lubią ciepłe i wilgotne środowisko i tam się najczęściej namnażają. Utrzymywanie stóp w suchości to w związku z tym najlepsza profilaktyka grzybicy. Oczywiście, dobrym pomysłem są także specjalne, profilaktyczne żele przeciwgrzybicze, w które powinna się zaopatrzyć każda osoba korzystająca regularnie z basenów. Ale one same, bez odpowiedniej higieny stóp, nie będą wystarczającą bronią przeciwko grzybicy stóp czy paznokci.

Zapobieganie grzybicy to także unikanie korzystania z basenów, kiedy na stopach pojawiają się ranki, wrastające paznokcie, itp. Grzybom bardzo łatwo jest przedostać się do organizmu poprzez miejsca, które nie są chronione zdrową skórą. Brak lub osłabienie tej bariery zdecydowanie zwiększa ryzyko grzybicy.

Higiena stóp wymaga, nie tylko od osób korzystających z basenów, by:

  • obcinali paznokcie regularnie, żeby nie były za długie (może to spowodować ich wrastanie);
  • przycinali je ostrożnie, żeby nie uszkodzić ich i skóry wokół nich;
  • po korzystaniu z basenu dokładnie myli i osuszali stopy.

2. Bezpieczne korzystanie z basenów

Infekcje grzybicze stóp i paznokci biorą się z zarażenia grzybami, dlatego należy starać się zmniejszać okazje grzybów do zadomowienia się akurat u nas. Dobrym sposobem na to jest noszenie na basenie klapek. Nie izolują one skóry stóp od podłoża całkowicie, ale przynajmniej zmniejszają czas bezpośredniego kontaktu z ewentualnymi bakteriami i grzybami na podłodze basenu.

Klapki, z których korzystasz na basenie za każdym razem dokładnie czyść i pozostawiaj do całkowitego wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Równie ważna jest regularne pranie ręcznika w wyższej niż zwykle temperaturze. Przy odpowiedniej higienie stóp i obuwia, grzybica stóp nie powinna się pojawić.

Pamiętaj, aby nigdy nie korzystać z cudzych ręczników, klapek, mydeł, myjek i innych przedmiotów osobistych.

3. Zapobieganie grzybicy

Skuteczna profilaktyka grzybicy to także:

  • wybieranie tylko bawełnianych, przepuszczających powietrze skarpet;
  • noszenie klapek lub innego przewiewnego obuwia na basenie, w szatni, na siłowni,
  • jeśli nie da się zapobiec poceniu stóp - dokładne osuszanie ich.

Czasem, mimo poprawnej profilaktyki, grzybica paznokci czy grzybica skóry stóp i tak się pojawia. Osoby korzystające z basenów powinny na jakiś czas zrezygnować z pływania, a zamiast tego wyleczyć tę dolegliwość.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza