Jak sprawić, by rany szybciej się goiły?

Każdy człowiek w trakcie wykonywania codziennych czynności dość często doznaje drobnych skaleczeń, pęknięć, otarć, niewielkich oparzeń czy innych powierzchownych ran skóry. Te drobne ranki niejednokrotnie są bardzo dokuczliwe, nie będąc jednocześnie wystarczająco poważnymi urazami, aby być powodem wizyty u lekarza. Zazwyczaj zmiany te nie są groźne, mogą jednak powodować ogromny dyskomfort. Dlatego bardzo ważne jest, aby możliwie jak najbardziej przyspieszyć proces gojenia.

Zobacz film: "Domowe sposoby na skaleczenia"

Powstawanie ran

Aby zrozumieć, jakie są możliwości przyspieszenia tego procesu oraz jakie substancje mogą na to wpłynąć, warto jest zapoznać się z poszczególnym fazami tego procesu. Uszkodzenie skóry rozpoczyna reakcję zapalną i dochodzi wówczas do nagromadzenia na jej powierzchni płynu wysiękowego, który zawiera między innymi czynniki wzrostu oraz migracji, których główną funkcją jest pobudzenie proliferacji i migracji (napełzania) komórek układu odpornościowego oraz komórek nabłonka skóry do zmienionego obszaru.

8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji

Właściwości lecznicze miodu znane są od wieków. Na szczególne uznanie zasługuje jego działanie antybakteryjne - niektórzy nawet cenią miód bardziej niż...

Substancje te najlepiej działają w środowisku wilgotnym, a wysuszenie takiej otwartej ranki znacznie przedłuża proces jej gojenia. Pod wpływem powyższych czynników komórki nabłonka z nieuszkodzonych mieszków włosowych rozrastają się, pokrywając miejsce uszkodzenia i doprowadzają do pokrycia rany nowym nabłonkiem. Rana w takim przypadku goi się bez pozostawienia blizny.

Etapy gojenia się ran

Jak widzimy, proces gojenia się jest złożony i zaangażowanych jest w niego wiele mechanizmów obronnych i regeneracyjnych naszego organizmu.

Przede wszystkim bardzo ważne dla procesu gojenia jest prawidłowe oczyszczenie rany. Skóra powinna zostać oczyszczona pod bieżącą zimną wodą lub płynem powierzchniowo obojętnym, np. solą fizjologiczną. Stosowanie środków zawierających alkohol takich jak spirytus czy płynów mających w swoim składzie jodynę do oczyszczenia uszkodzonej skóry nie jest wskazane, a zastosowanie takich preparatów może dodatkowo podrażniać skórę i powodować powiększenie się rany.

Dodatkowo takie odsłonięcie rany powoduje jej przesuszenie, co opóźnia proces regeneracji naskórka oraz sprawia, że stanowi ona łatwiejszy cel dla drobnoustrojów. Dla przyspieszenia procesu gojenia kluczowe jest utrzymywanie na powierzchni rany wilgotnego środowiska.

Środowisko takie opóźnia tworzenie się strupa, a tym samym przyspieszy proces napełzania komórek zdrowego naskórka na uszkodzoną powierzchnię skóry. Warto więc po oczyszczeniu rany nanieść na nią substancję, która zapewni wilgotne środowisko w obszarze uszkodzonej skóry.

Na skórze ludzkiej znajdują się liczne bakterie, które w normalnych warunkach stanowią jedynie florę bakteryjną i nie są zagrożeniem dla organizmu, jednak w momencie uszkodzenia skóry istnieje ryzyko powstania zakażenia. Dodatkowo, w przypadku zranienia, obtarcia czy oparzenia, jesteśmy narażeni na liczne bakterie znajdujące się w środowisku zewnętrznym. Dlatego właśnie preparat, który nakładamy na powierzchnię rany powinien mieć właściwości przeciwbakteryjne.

Przyspieszanie gojenia się ran

Dobrym wyborem w przypadku takich drobnych uszkodzeń skóry jest złożony preparat mający postać maści do stosowania miejscowego na skórę. Postać leku zapewnia wtedy uszkodzonej skórze odpowiednią wilgotność, aby proces gojenia przebiegał możliwie jak najszybciej.

Wskazane jest, by preparat taki miał w swoim składzie substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym. Działanie antybiotyków zapewnia bowiem ochronę przeciwbakteryjną preparatu oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szczepów opornych.

Jak widać, przyspieszenie procesu gojenia w przypadku drobnych ran nie wymaga skomplikowanych i uciążliwych zabiegów. Wystarczy pamiętać o prawidłowym oczyszczeniu skóry, o zapewnieniu uszkodzonej skórze odpowiedniego środowiska oraz zabezpieczeniu jej przed czynnikami bakteryjnymi.

Warto więc w domowej apteczce umieścić preparat przeciwbakteryjny. Jednocześnie, w przypadku, gdy rana jest głęboka bądź rozległa, lub zauważamy niepokojące objawy, jak ropna wydzielina lub pojawienie się objawów ogólnych, takich jak np. gorączka, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Lek. med. Anna Tomczuk-Ismer, 8 miesięcy temu

Krwotoki

Komentarze (4)
~ppp12345
~ppp12345 11 miesięcy temu

mogą być indywidualne problemy, takie jak cukrzyca, krążenie krwi, żylaki, uczulenia. Dobrze dezynfekuje srebro, Octenicept, plaster ze srebrem. Zależy, czasem plaster, a czasem odkryta rana(niewielka i sterylnie).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Krwotok - rodzaje ran, pierwsza pomoc, tamowanie krwotoków
najnowsze pytania

Artykuły Krwotok - rodzaje ran, pierwsza pomoc, tamowanie krwotoków
Porady dietetyczne dla odchudzających się

10 sposobów na poprawę metabolizmu

10 sposobów na poprawę metabolizmu

Czy możesz sprawić, żeby twój metabolizm był szybszy? To, jak szybko twój organizm spala kalorie jest zależne od wielu przyczyn. Niektóre osoby (...) ćwiczyć Aerobik nie zwiększa masy mięśniowej, ale przyspiesza metabolizm. Najlepsze...

Seks oralny - charakterystyka

Tajniki seksu oralnego

Tajniki seksu oralnego

Miłość francuska pozwala na wyrażenie czułości i delikatności. Sama znajomość technik nie wystarczy jednak do tego, by sprawić partnerowi

Punkty erogenne

Pobudzanie stref erogennych kobiety

Pobudzanie stref erogennych kobiety

Ciało kobiety jest wręcz usiane punktami erogennymi. Wystarczy wiedzieć, które części ciała są najbardziej podatne na pieszczoty, by sprawić partnerce niebywałą rozkosz.

Opatrunki i bandażowanie

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów (WIDEO)

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów (WIDEO) Odtwórz wideo

. Zaletą chusty i jej przewagą nad zwykłym bandażem jest to, że za jej pomocą bandażuje się dużo szybciej i łatwiej. Jest dużo bardziej przydatna niż bandaż (...) trójkątną do opatrzenia rany genitaliów, najpierw składamy...

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?

Jak uchronić się przed zdradą?

Jak uchronić się przed zdradą?

, niekiedy o nudę, o pragnienie wolności lub zmęczenie ciągłym zawodzeniem partnerki. Sprawdź, jak sprawić, by mężczyzna nie zdradzał. Aktywność w łóżku (...) i strach przed nieznanymi doznaniami, co może sprawić, że...