Trwa ładowanie...

Dermatol – działanie, stosowanie, wskazania i środki ostrożności

Avatar placeholder
31.01.2024 13:06
Dermatol wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, wysuszające i odkażające.
Dermatol wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, wysuszające i odkażające. (Adobe Stock)

Dermatol to zasadowy galusan bizmutu i lek. Substancja wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, wysuszające i odkażające. Z uwagi na swoje właściwości jest stosowana w leczeniu stanów zapalnych skóry. Można ją także odnaleźć w preparatach złożonych przeznaczonych do terapii hemoroidów. Jakie są potencjalne korzyści stosowania substancji oraz zalecane sposoby użycia Dermatolu?

spis treści

1. Co to jest dermatol i do czego jest stosowany?

Dermatol (łac. Bismuthi subgallas) jest zwyczajową nazwą zasadowego galusanu bizmutawego. Substancja to ciężki, żółty proszek na rany, który wykorzystuje się w lecznictwie.

Zasadowy galusan bizmutu jest preparatem leczniczym, który stosuje się na skórę oraz błony śluzowe. To środek odkażający, osuszający, ściągający i przeciwzapalny. Hamuje miejscowo drobne krwawienia i powoduje zanikanie obrzęków.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Działanie dermatolu

Jak działa dermatol? Bismuthi subgallas łączy się z białkami i powoduje ich denaturację, przez co tworzy nieprzepuszczalną warstwę ochronną na skórze i błonach śluzowych.

Wpływa także ściągająco na naczynia krwionośne w warstwie zdenaturowanej, co zmniejsza przekrwienie tkanek w stanach zapalnych i zatrzymuje krwawienia o niewielkim nasileniu. Nie wchłania się z powierzchni skóry.

Wskazania do stosowania dermatolu

Dermatol stosuje się w przypadku stanów zapalnych skóry, owrzodzeń i sączących ran jako:

  • środek ściągający,
  • preparat do hamowania drobnych krwawień,
  • środek odkażający.

2. Dermatol - preparaty

Dermatol to lek, który występuje w postaci proszku, pudru i zasypek wchodzących w skład maści recepturowych. Stosuje się go do leczenia ran, otarć naskórka i owrzodzeń. Można go także znaleźć w składzie preparatów złożonych wykorzystywanych w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej odbytu i hemoroidów. Dermatol maść nie jest dostępna.

Zasadowy galusan bizmutu [III] jest dostępny w aptekach jako proszek Dermatol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), Bizmutu galusan zasadowy (Hasco) i Dermatol Gemi (proszek) oraz puder leczniczy Dermatol Aflofarm.

Można również kupić złożony produkt leczniczy w postaci czopków stosowanych do miejscowego leczenia hemoroidów. Obok galusan bizmutu zasadowego w składzie preparatu znajduje się także tlenek cynku oraz tanina.

Stosuje się go w miejscowym leczeniu dolegliwości powodowanych przez guzki krwawnicze (hemoroidy) oraz stanów zapalnych błony śluzowej odbytnicy. Zasadowy galusan bizmutawy tworzy na powierzchni błony śluzowej odbytu ochronną warstwę.

Czopki z dermatolem działają także ściągająco. Ponadto tanina łagodzi objawy hemoroidów takie jak: ból, pieczenie, swędzenie (zmniejsza wrażliwość zakończeń czuciowych w odbycie).

3. Jak stosować dermatol?

Dermatol stosuje się na uszkodzenia skóry, na przykład rany, owrzodzenia, otarcia. Aby odczuć lecznicze działanie preparatu, należy nanieść go miejscowo w obrębie zmiany. W tym celu przesypuje się je proszkiem. W razie zastosowania nadmiernej ilości produktu leczniczego, skórę należy zmyć wodą z mydłem.

Dawkowanie zasadowego galusanu bizmutawego (dermatolu) i częstość aplikacji zależy od stopnia nasilenia zmian chorobowych. Zwykle wystarczy stosowanie proszku do trzech razy na dobę.

W przypadku leczenia hemoroidów lub stanów zapalnych błony śluzowej odbytnicy zaleca się stosowanie do 2 czopków na dobę, zależnie od stopnia nasilenia objawów.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Dermatol proszek czy czopki nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim nadwrażliwość na zasadowy galusan bizmutu, ciąża i okres karmienia piersią. Dane na temat stosowania u dzieci i młodzieży nie są dostępne.

Ze stosowaniem Dermatolu wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak łagodne podrażnienie i zaczerwienienie skóry, ale i oczu, gdy dostanie się do nich proszek. Wdychanie proszku może wywołać łagodne podrażnienie dróg oddechowych.

Aby ograniczyć działania niepożądane, należy zachować środki ostrożności. Co jest ważne? Przede wszystkim trzeba chronić oczy przed proszkiem i unikać jego wdychania. W przypadku podrażnienia oczu, należy je przemywać dużą ilością wody przez co najmniej kwadrans. Jeśli podrażnienie utrzymuje się, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Nie wolno stosować produktu w okolicach twarzy oraz na rozległe zmiany skórne, w tym na rozległe rany. Ponieważ niektóre choroby czy zażywane leki mogą stanowić wskazanie do zmiany dawkowania preparatu lub przeciwwskazanie do jego stosowania, należy o nich poinformować lekarza lub farmaceutę przed rozpoczęciem kuracji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze