Rozwój niemowlaka - 6 miesiąc

Szósty miesiąc życia niemowlaka to czas intensywnego rozwoju dziecka. W jego życiu następują duże zmiany. Zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki, mama wprowadza nowe pokarmy do jadłospisu maluszka, dziecko zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków, potrafi coraz lepiej komunikować się z otoczeniem. Troskliwe mamy dość często zadają sobie następujące pytania – jak rozwija się niemowlę, czy rozwój sześciomiesięcznego dziecka przebiega prawidłowo? Warto zwrócić uwagę, czy rozwój bobasa przebiega prawidłowo.

Dieta śródziemnomorska a serce

Rozwój ruchowy półrocznego niemowlęcia

Szósty miesiąc życia to czas wyrzynania się ząbków. Dziecko wówczas może stać się wyjątkowo marudne. W tym okresie życia w końcu zaobserwuje się naturalny kolor oczu dziecka. Niebieska barwa może się zmieniać, np. na brązową lub zieloną.

Sześciomiesięczne dziecko zazwyczaj potrafi już przekręcić się z brzuszka na plecy, a niektóre bobasy potrafią nawet, leżąc na pleckach, zmienić pozycję do leżenia na brzuszku. Dziecko już niedługo będzie samodzielnie się podnosić do pozycji siedzącej.

W tym okresie najprawdopodobniej już opanowało umiejętność chwytania małych przedmiotów. Dziecko staje się bardziej energiczne, coraz więcej rusza się i jest bardzo chętne do poznawania świata i uczenia się nowych rzeczy.

Mentalny rozwój półrocznego niemowlaka

Nie mniej ważny niż rozwój fizyczny niemowlaka, jest rozwój umysłowy. Dziecko sześciomiesięczne zaczyna zdawać sobie sprawę, iż pomimo że nie nie widzi w danym momencie mamy i taty, to oni i tak istnieją. Dziecko zaczyna rozglądać się za rodzicami czy za swoimi zabawkami.

Maluszek w tym okresie życia zaczyna głośno protestować, gdy zostanie mu zabrana zabawka, którą trzymał w rączce. Bobas staje się coraz bardziej niezależny i zaczyna sobie zdawać z tego sprawę.

Półroczne dziecko w sposób świadomy reaguje uśmiechem na uśmiech mamy, domaga się jej obecności i dotyku. W tym czasie ważne jest częste przebywanie z dzieckiem, mówienie do niego i bawienie się z nim.

Społeczny rozwój dziecka w szóstym miesiącu życia

Dziecko może czuć się niepewnie przy obcych ludziach i zacząć marudzić czy płakać w sytuacjach, gdy ich spotyka. Niektóre dzieci jednak nie boją się obcych i są ich bardzo ciekawe. Sześciomiesięczny maluszek zaczyna coraz częściej się śmiać. Pewne frazy, dźwięki i miny rozśmieszają go. Umiejętność mówienia także rozwija się – dziecko powinno już potrafić wymawiać grupy spółgłosek i samogłosek. Jest to tzw. gaworzenie niemowlaka.

Dziecko w tym miesiącu życia jest gotowe na pokarm inny niż mleko matki czy sztuczne mleko. Dla takiego dziecka idealne są np. zmiksowane owoce i warzywa. Sześciomiesięczny bobas najczęściej przesypia dziesięć godzin w nocy, lecz także potrzebuje około trzech godzin drzemki w ciągu dnia. Średnio taki maluch potrzebuje od jedenastu do piętnastu godzin snu dziennie.

Rodzice muszą pamiętać, że rozwój niemowlaka jest kwestią indywidualną. Każde dziecko ma własne tempo rozwoju. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozwoju niemowlaka, należy skonsultować je z lekarzem pediatrą.

Ewa Janeczko, 11 miesięcy temu

Pierwszy rok życia dziecka

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pierwszy rok życia dziecka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Pierwszy rok życia dziecka
Pierwszy rok życia dziecka

Nauka mówienia

Nauka mówienia

Pierwsze próby komunikacji są niewerbalne i pojawiają się wkrótce po porodzie. Dziecko uśmiecha się, krzywi, płacze i wierci się, by wyrazić różne emocje i potrzeby fizyczne - od strachu i głodu, po frustrację.

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój noworodka

Rozwój noworodka

poznanie małego człowieczka zawsze wymaga pewnego czasu. Pierwszy miesiąc życia noworodka Rozwój dziecka tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu (...) jest bardziej lekkostrawny niż mleko modyfikowane,...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 11 miesiąc

czy dość twardym pełnoziarnistym chlebem, może sobie po prostu nie poradzić. Etapy rozwoju dziecka od urodzenia do pierwszego roku życia, obserwowane (...) Dziecko mające 11 miesięcy...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc

Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc

Niemowlak w siódmym miesiącu życia reaguje na swoje imię odwróceniem głowy, uważnie obserwuje rodziców i opiekunów. Zaczyna gaworzyć i wydaje dźwięki (...) sylabowe. W tym czasie można poznać, czy dziecko jest prawo-...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 3 miesiąc

się, jak rozwija się niemowlę, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój fizyczny niemowlaka w trzecim miesiącu życia Rozwój fizyczny niemowlaka postępuje. Dziecko (...) Rozwój niemowlaka w trzecim miesiącu jest już coraz...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 4 miesiąc

Rozwój niemowlaka - 4 miesiąc

w chwili urodzenia. Co potrafi czteromiesięczne dziecko? Warto zapoznać się z ogólną charakterystyką rozwoju dziecka na etapie czwartego miesiąca życia (...) . W czwartym miesiącu życia...

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 5 miesiąc

. Rozwój fizyczny niemowlaka Zazwyczaj między czwartym a siódmym miesiącem życia wyrzynają się pierwsze zęby - dziecko ząbkuje (...) Rozwój niemowlaka to fascynujący proces. Dziecko niemal codziennie...

Pierwszy rok życia dziecka

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

U dzieci urodzonych przez chore na astmę matki, poziom EPX w moczu może pomóc w przewidzeniu rozwoju symptomów alergicznych.

Pierwszy rok życia dziecka

Leżenie na brzuchu (WIDEO)

Leżenie na brzuchu (WIDEO) Odtwórz wideo

nie jest związana z ułożeniem dziecka na brzuchu, a mianowicie z zaburzeniem oddychania i występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeżeli dziecko (...) ma powyższe objawy, bezpieczniejsze jest leżenie na plecach....

Pierwszy rok życia dziecka

Rozwój niemowlaka - 9 miesiąc

. Rozwój społeczny niemowlaka w dziewiątym miesiącu Może cię to dziwić, ale już w dziewiątym miesiącu życia twoje dziecko okazuje ci uczucia (...) Rozwój niemowlaka w dziewiątym miesiącu życia przebiega...