Noworodek - charakterystyka

Noworodek to dziecko do pierwszego miesiąca życia. Po skończeniu miesiąca maluszka określa się już mianem niemowlaka. Okres noworodkowy jest szczególnie ważny dla rozwoju dziecka i adaptowania się do nowych warunków, już nie w łonie mamy, a na świecie. Każde dziecko rozwija się inaczej, jednak w rozwoju noworodka można wyróżnić kilka etapów. Prawidłowy przyrost wagi, stopniowy wzrost i przyswajanie nowych odruchów przez noworodka - wszystko to cieszy rodziców, którzy nie mogą się nadziwić, jak szybko ich dziecko rośnie i jak zmienia się niemal z dnia na dzień.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Noworodek - pierwszy tydzień życia

Jednotygodniowy noworodek nie jest zbyt aktywny. Jedynie co robi, to je, robi kupę, siku i śpi. Najczęściej jednak płacze - to jest jego sposób komunikowania się ze światem. Młoda mama uczy się karmić piersią (na początku taka forma karmienia jest najbardziej polecana) lub butelką z mieszankami mlecznymi. Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią, musisz dbać o siebie - zdrowo się odżywiać, unikać papierosów, alkoholu i kofeiny, pić dużo płynów.

Pierwsza kupa dziecka to tzw. smółka. Zielonoczarna substancja prawie w niczym nie przypomina normalnej kupy, ale oznacza, że jelita noworodka zaczynają działać. Po smółce pojawiają się stolce przejściowe, także o dziwnym wyglądzie. Zauważyłaś u noworodka dziwne odruchy? Nie ma powodów do niepokoju, a odruchy wcale nie są dziwne, mają je wszystkie noworodki, to tzw. odruchy noworodkowe.

A oto kilka z nich:

  • kiedy głaszczesz dziecko po policzku, odwraca ono główkę w stronę twojej ręki i otwiera buzię. Taki odruch odnajdywania pokarmu utrzymuje się przez cztery miesiące, a po tym czasie niektóre dzieci nadal robią tak przez sen;
  • kiedy coś (smoczek od butelki, sutek lub palec) dotyka podniebienia dziecka, noworodek zaczyna ssać. Ten odruch noworodkowy także trwa 3-4 miesiące;
  • kiedy dziecko słyszy nagły hałas (może to być nawet jego własny płacz), zaczyna mocno płakać, wyciąga rączki, po czym je cofa;
  • objaw Babińskiego to odruch odgięcia do góry dużego palca stopy po przejechaniu czymś wzdłuż stopy od pięty do palców. Ten odruch jest normalny do czwartego roku życia. U dorosłych oznacza uszkodzenie układu nerwowego;
  • najbardziej znany z odruchów noworodkowych - chwytanie i ściskanie wszystkiego, co wpadnie maluchowi w ręce. Niejeden tatuś jest zdziwiony siłą swojego maleństwa, kiedy nie może wyswobodzić palca ze stalowego uścisku tej kruszyny!

Jeżeli nie obserwujesz u dziecka powyższych odruchów - także nie ma powodów do niepokoju. Noworodek nie zawsze ma ochotę na współpracę. Jeśli jednak po kilku próbach rozciągniętych w czasie, na kilka dni dziecko nie ma któregoś z tych odruchów, idź z nim do pediatry.

Noworodek - zdjęcia

Noworodkiem określa się dziecko, które nie ukończyło 28. dnia życia.

Noworodek - drugi tydzień życia

Pierwsze tygodnie życia dziecka są dość trudne dla młodych rodziców. W drugim tygodniu jego rozwoju powoli zaczynają uczyć się odróżniać płacz z głodu od płaczu mówiącego: mam brudną pieluchę. To ułatwi im opiekę nad maleństwem. Jeśli płacz zupełnie nic nie oznacza - dziecko jest świeżo przewinięte, nakarmione, wyspane - spróbuj delikatnie owinąć je w miękką tkaninę. Wtedy powinno się uspokoić, czując się trochę jak w twoim łonie.

Dziecko może czasem ssać zbyt energicznie i sprawiać, że twoje sutki robią się obolałe. Spróbuj wtedy zmienić pozycję karmienia. W drugim tygodniu rozwoju dziecka na jego skórze mogą pojawiać się wypryski, zaczerwienienia i inne nieestetyczne zmiany skórne. Zazwyczaj przechodzą same. Najlepiej jest je uważnie obserwować i czekać aż znikną. Oczy noworodka są prawdopodobnie niebieskie lub szare. Dopiero około szóstego miesiąca odkryjesz, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Na razie możesz nawiązać z nim kontakt wzrokowy, kiedy bierzesz je na ręce. Noworodek nie skupi wzroku na dalsze odległości.

Noworodek - trzeci tydzień życia

W trzecim tygodniu rozwoju dziecka jego apetyt rośnie. Domaga się (głośno!) karmienia o każdej porze dnia i nocy. Jest to, oczywiście, bardzo męczące i uciążliwe dla mamy, która często musi wstawać w nocy, aby nakarmić swoje maleństwo. Dziecko szybko rośnie - rozwijają się też jego mięśnie. Większa kontrola nad nimi skutkuje bardziej skoordynowanymi ruchami. Noworodek nadal najchętniej patrzy ci w oczy, ale zaczyna również skupiać wzrok na przedmiotach, szczególnie jeśli poruszają się i są kolorowe. Na tym etapie rozwoju noworodka najczęściej pojawiają się kolki i długotrwały płacz z ich powodu. Nie jest to powód do niepokoju, gdyż jest to normalne na tym etapie. Tutaj także może pomóc owijanie dziecka, aby poczuło się bezpieczne i spokojne. Pilnuj też temperatury, aby noworodkowi nie było ani za zimno ani zbyt ciepło.

Noworodek - czwarty tydzień życia

W czwartym tygodniu przygotuj się na bardzo częste u noworodków pieluszkowe problemy skórne na pupie. Ponadto stolce dziecka powinny być już bardziej normalne, ale nadal mogą mieć jasnożółty lub zielony kolor. Po 28. dniu życia noworodek staje się niemowlęciem, ale rozwija się równie szybko. To, jak szybko rośnie, zależy zarówno od jego predyspozycji, jak i od troski ze strony rodziców. Jednak nie wpadaj w panikę, jeśli dziecko po przywiezieniu ze szpitala traci na wadze. Noworodek bardzo często w pierwszym tygodniu życia traci 5-7% wagi urodzeniowej. Nie ma wtedy powodów do niepokoju.

Przy odpowiedniej opiece i karmieniu noworodek po dwóch tygodniach od porodu waży tyle, co zaraz po urodzeniu. Od tego czasu przyrost wagi noworodka powinien wynosić około 150 gramów tygodniowo. Czteromiesięczne dziecko zazwyczaj waży dwa razy więcej niż zaraz po urodzeniu. Jeśli niepokoi cię zbyt szybkie lub powolne przybieranie na wadze twojego maleństwa, zgłoś się z nim do lekarza.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Noworodek - charakterystyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Noworodek - charakterystyka
Noworodek - charakterystyka

Noworodek - zdjęcia

Noworodek - zdjęcia

Noworodkiem określa się dziecko, które nie ukończyło 28. dnia życia.

Noworodek - charakterystyka

Niemowlak tuż po urodzeniu

Niemowlak tuż po urodzeniu

Noworodki często dopada czkawka i nadmierna produkcja gazów. Zdarza im się także pluć. Takie zachowanie często przyprawia rodziców o zawrót głowy, trzeba jednak w tych sytuacjach zaufać naturze.

Noworodek - charakterystyka

Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić (WIDEO)

Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić (WIDEO)

Gdy na świat przychodzi dziecko, rodzice mogą patrzeć się na niego godzinami. Zaraz po urodzeniu każda mama poznaje maluszka i uważnie mu się przygląda. Co w zachowaniu i wyglądzie powinno nas zaniepokoić? Na co w szczególności należy zwrócić uwagę?

Noworodek - charakterystyka

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka

Pieluchy Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest to rzecz, o której wiadomo na pewno, że będzie potrzebna. Można więc je śmiało nabyć wcześniej, aby nie biegać po nie w ostatniej chwili. Śpioszki...

Pozycje porodowe

Poród lotosowy

Poród lotosowy

Podczas porodu lotosowego nie odcina się pępowiny, przez co noworodek pozostaje połączony z łożyskiem, które z kolei schnie i odpada samoistnie.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Bakalie w diecie

Bakalie w diecie

Bakalie powinny stanowić część racjonalnego żywienia.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Oksytocyna

Oksytocyna

Cząsteczka oksytocyny.