Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Noworodek - cztery pierwsze tygodnie życia

Noworodek to dziecko do pierwszego miesiąca życia. Po skończeniu miesiąca maluszka określa się już mianem niemowlaka. Okres noworodkowy jest szczególnie ważny dla rozwoju dziecka i adaptowania się do nowych warunków, już nie w łonie mamy, a poza nim. Każdy maluch rozwija się inaczej, jednak pierwszy miesiąc życia można podzielić na kilka etapów. Prawidłowy przyrost wagi, stopniowy wzrost i przyswajanie nowych odruchów przez noworodka - wszystko to cieszy rodziców, którzy nie mogą się nadziwić, jak szybko ich dziecko rośnie i jak zmienia się niemal z dnia na dzień.

Zobacz film: "Jak noworodek odczuwa dotyk?"

spis treści

1. Pierwszy tydzień życia noworodka

Jednotygodniowy noworodek nie jest zbyt aktywny, jedyne co robi to je, robi kupę, siku i śpi. Najczęściej jednak płacze - to jest jego sposób komunikowania się ze światem.

Młoda mama uczy się karmić piersią (na początku taka forma karmienia jest najbardziej polecana) lub butelką z mlekiem modyfikowanymi. Pierwsza kupa dziecka to tzw. smółka.

Zielonoczarna substancja prawie w niczym nie przypomina normalnej kupy, ale oznacza, że jelita noworodka zaczynają działać. Po smółce pojawiają się stolce przejściowe, także o dziwnym wyglądzie. Zauważyłaś u noworodka dziwne ruchy ciała?

Nie ma powodów do niepokoju, są to tzw. odruchy noworodkowe. Kiedy głaszczesz dziecko po policzku, odwraca ono główkę w stronę twojej ręki i otwiera buzię. Taki odruch odnajdywania pokarmu utrzymuje się przez cztery miesiące, a po tym czasie niektóre dzieci nadal robią tak przez sen.

Kiedy coś dotyka podniebienia dziecka, noworodek zaczyna ssać, ten odruch także trwa 3-4 miesiące. Kiedy dziecko słyszy nagły hałas, zaczyna mocno płakać, wyciąga rączki, po czym je cofa.

Objaw Babińskiego to odgięcie do góry dużego palca stopy po przejechaniu czymś wzdłuż stopy od pięty do palców. To normalne do czwartego roku życia, u dorosłych oznacza uszkodzenie układu nerwowego.

Najbardziej znany z odruchów noworodkowych - chwytanie i ściskanie wszystkiego co wpadnie maluchowi w ręce. Niejeden tatuś jest zdziwiony siłą swojego maleństwa, kiedy nie może wyswobodzić palca ze stalowego uścisku tej kruszyny.

Jeżeli nie obserwujesz u dziecka powyższych odruchów - także nie ma powodów do niepokoju. Noworodek nie zawsze ma ochotę na współpracę. Jeśli jednak po kilku próbach rozciągniętych w czasie, na kilka dni dziecko nie ma któregoś z tych odruchów, idź z nim do pediatry.

Noworodek - zdjęcia
Noworodek - zdjęcia

Noworodkiem określa się dziecko, które nie ukończyło 28. dnia życia.

zobacz galerię

2. Drugi tydzień życia noworodka

Pierwsze tygodnie życia dziecka są dość trudne dla młodych rodziców. W drugim tygodniu jego rozwoju powoli zaczynają uczyć się odróżniać płacz z głodu od płaczu mówiącego: mam brudną pieluchę.

To ułatwi im opiekę nad maleństwem. Jeśli płacz zupełnie nic nie oznacza - dziecko jest świeżo przewinięte, nakarmione, wyspane - spróbuj delikatnie owinąć je w miękką tkaninę. Wtedy powinno się uspokoić, czując się trochę jak w brzuchu mamy.

Dziecko może czasem ssać zbyt energicznie i sprawiać, że twoje sutki robią się obolałe. Spróbuj wtedy zmienić technikę karmienia. W drugim tygodniu rozwoju dziecka na jego skórze mogą pojawiać się wypryski, zaczerwienienia i inne nieestetyczne zmiany skórne, zazwyczaj przechodzą same.

Najlepiej jest je uważnie obserwować i czekać, aż znikną. Oczy noworodka są prawdopodobnie niebieskie lub szare. Dopiero około szóstego miesiąca odkryjesz, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Na razie możesz nawiązać z nim kontakt wzrokowy, kiedy bierzesz je na ręce. Noworodek nie skupi wzroku na dalsze odległości.

Zobacz także:

3. Trzeci tydzień życia noworodka

Trzeci tydzień rozwoju dziecka to również wzrost jego apetytu. Domaga się (głośno!) karmienia o każdej porze dnia i nocy. Jest to, oczywiście, bardzo męczące i uciążliwe dla mamy, która często musi wstawać w nocy, aby nakarmić swoje maleństwo.

Dziecko szybko rośnie - rozwijają się też jego mięśnie. Większa kontrola nad nimi skutkuje bardziej skoordynowanymi ruchami. Noworodek nadal najchętniej patrzy ci w oczy, ale zaczyna również skupiać wzrok na przedmiotach, szczególnie jeśli poruszają się i są kolorowe.

Na tym etapie rozwoju noworodka najczęściej pojawia się kolka i długotrwały płacz z ich powodu. Nie jest to powód do niepokoju, gdyż jest to normalne na tym etapie. Tutaj także może pomóc owijanie dziecka, aby poczuło się bezpieczne i spokojne. Pilnuj też temperatury, aby noworodkowi nie było ani za zimno, ani zbyt ciepło.

4. Czwarty tydzień życia noworodka

Dziecko potrafi rozpoznawać twarze, a także skupia wzrok na przedmiotach w odległości 30 cm od jego twarzy. Reaguje na głos mamy i wydaje coraz bardziej zróżnicowane dźwięki. Powoli zaczyna się uśmiechać, choć jest to nieświadome.

Noworodek często otwiera zaciśnięte piąstki i chwyta wszystko co jest w stanie złapać. Udaje mu się też trzymać niewielkie zabawki w rączce.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także: Rozwój noworodka

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza