Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Rozszerzanie diety

Avatar placeholder
30.03.2021 10:52
Rozszerzanie diety
Rozszerzanie diety (Shutterstock)

Dieta niemowlaka powinna być skomponowana tak, by była zgodna z zasadami żywienia niemowląt. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszym i najzdrowszym sposobem na to, by nasza pociecha była zdrowa, jest karmienie niemowlaka mlekiem matki. Należy jednak pamiętać, że w pewnym momencie życia dziecka karmienie piersią nie zaspokoi już jego potrzeb żywieniowych. Wówczas należy rozpocząć rozszerzanie diety o kolejne produkty żywnościowe, od zupek i przecierów z warzyw i owoców, poprzez chude mięso, kaszki, produkty zbożowe i jogurty oraz twarożki.

spis treści

1. Rozszerzanie diety niemowlaka

Dieta maluszka
Dieta maluszka

Dietetycy zalecają, aby pierwszym pokarmem stałym dla malucha była papka jarzynowa, np. z marchewki

zobacz galerię

Potrawy rozszerzające dietę o konsystencji „papki” należy wprowadzać od 6 miesiąca życia, jeśli karmisz piersią. Jeśli niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, posiłki uzupełniające należy wprowadzić około 4-5 miesiąca życia. Dziecko zaczyna uczyć się wtedy żucia oraz połykania pokarmów o stałej, innej niż mleko konsystencji. A potem, w miarę pojawienia się kolejnych zębów – gryzienia. W mleku matki brakuje żelaza, więc w pewnym momencie rosnącemu dziecku nie wystarcza tego składnika. Niedobór żelaza w diecie niemowląt może prowadzić do anemii .

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Większość dietetyków zaleca w diecie dla malucha, aby pierwszym pokarmem stałym była papka jarzynowa. Warto obserwować dziecko, zauważyć, co mu smakuje. W Polsce pierwszą papką dziecka jest pokarm z marchewki. Jeżeli będzie ona smakować twojemu dziecku, po kilku dniach dodaj do niej następne warzywo (np. seler, pietruszkę, ziemniaka). W diecie niemowlaka należy pamiętać o warzywach korzennych (tj. seler, buraki) i dyniowatych (tj. kabaczki). W pierwszych zupach jarzynowych dla niemowląt powinno unikać się porów i kapusty, gdyż powodują uczulenie i wzdęcia.

Do zup z czasem można dodać mięso (indyka, kurczaka, królika). Początkowo zupki trzeba miksować, potem wystarczy rozgnieść widelcem warzywa, a mięso siekać. Gdy niemowlę karmione jest piersią, gluten można wprowadzać w piątym miesiącu w formie przecieru jarzynowego z kaszą manną. Podanie posiłków uzupełniających trzeba zacząć od małej ilości, np. dwie-trzy łyżeczki. Dieta niemowlaka powinna zawierać bezglutenowe produkty zbożowe i owocowe. Jeżeli dziecko było karmione od początku mlekiem modyfikowanym, można wcześniej niż w dwunastym miesiącu zacząć podawać kefir, jogurt i twarożek. Owoce powinny być podawane na surowo, starte na drobną papkę. Można je ugotować, ale wtedy niszczy się część witamin.

2. Zasady karmienia niemowlaka

Podając dziecku posiłki, należy pamiętać, że:

  • nie wolno karmić na siłę,
  • należy eksperymentować z nowymi produktami i smakami,
  • papki trzeba podawać łyżeczką, a sok owocowy – z kubka lub łyżeczki,
  • nie należy podawać potraw stałych w butelce ze smoczkiem,
  • należy podawać w diecie niemowlaka potrawy o konsystencji stałej,
  • dzieci do 4. roku życia powinny jeść na siedząco i być pod okiem osoby dorosłej,
  • należy uczyć, żeby nie wkładać do ust za dużych kęsów,
  • składnik nietolerancji pokarmowej trzeba wycofać na co najmniej dwa tygodnie.

Początkowo dziecko musi jeść w małych ilościach, tj. łyżeczkę do kilku łyżeczek. Jeżeli potrawa mu smakuje, powinien jeść więcej tego rodzaju pokarmów, około 50 ml (1/3 szklanki). W miarę możliwości dziecko będzie rezygnować z posiłków mlecznych, a pokarmy będą wzbogacane o nowe składniki. Wówczas podawaną ilość można zwiększać.

Rozszerzenie diety niemowlaka polega na stopniowym podawaniu pokarmów i przyswajaniu do nich dziecka. Dziecko w wieku siedmiu miesięcy jest zazwyczaj karmione pięć razy dziennie. Warto zastąpić jedno karmienie zupką warzywną. Po tygodniu dołącza się drugi posiłek papkowaty – kaszkę, a na początku ósmego miesiąca dziecko zjada już po jednym posiłku każdego rodzaju: mięsnego, owocowego i zbożowego. Dieta dziecka powinna być odpowiednio przemyślaną i zdrową dietą. Nie wolno przekarmić swojego malucha oraz podawać mu posiłków, które mu najbardziej smakują. Powinno się serwować zupy warzywne wzbogacone w mięso. Z diety niemowlaka wyeliminuj słodycze i chrupki, które są wręcz uwielbiane przez twoją pociechę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze