Trwa ładowanie...

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Zobacz, jak prawidłowo go wykonać

Kiedy zgłaszamy się do lekarza z jakimś nagłym problemem, bardzo często ktoś mierzy nam ciśnienie krwi. Jest to podstawowy parametr, który może wskazywać na wiele dolegliwości, jeśli jego wynik jest niższy lub wyższy niż ustalone normy. Regularny pomiar ciśnienia może pomóc nam szybko wykryć chorobę i rozpocząć jej leczenie. Czy rzeczywiście ciśnienie to jest takie ważne? O czym świadczy zbyt wysokie lub niskie ciśnienie?

Zobacz film: "Produkty, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi"

spis treści

1. Charakterystyka ciśnienia tętniczego

Ciśnienie tętnicze krwi to po prostu nacisk wywierany przez krew na ściany tętnic. Jest ono mierzone za pomocą ciśnieniomierza. Jest bardzo ważnym parametrem oceniającym zdrowie człowieka. Gdy mamy zbyt niskie ciśnienie, wywołane np. krwotokiem, może prowadzić do groźnego dla życia wstrząsu. Zbyt wysokie ciśnienie z kolei może prowadzić do chorób nerek i serca i przyczynić się do przedwczesnej śmierci. W Polsce nadciśnienie to jedna z częściej występujących chorób. Nieleczone lub nieprawidłowo kontrolowane nadciśnienie może prowadzić do wielu zaburzeń w układzie sercowo naczyniowym, a w konsekwencji do zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Pierwsze pomiary ciśnienia metodą bezpośrednią wykonano z końcem XVIII wieku.

Urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi jest dostępne w placówkach medycznych, ale też możemy sami sobie je zakupić do domowego użytku. Także w niektórych aptekach jest możliwość zmierzenia sobie ciśnienia całkowicie za darmo.

Wynik jest podawany jako dwie liczby rozdzielone ukośnikiem, np. 140/90 mm Hg. Pierwsza liczba oznacza ciśnienie skurczowe krwi (wygenerowane podczas skurczu serca), druga liczba określa ciśnienie rozkurczowe krwi (wygenerowane w trakcie rozkurczu serca).

Ciśnienie jest zależne od siły skurczu mięśnia sercowego, stopnia wypełnienia łożyska naczyniowego, a także od średnicy naczyń krwionośnych i ich elastyczności. Kontroluje je też układ nerwowo-hormonalny poprzez wiele złożonych procesów.

W czasie skurczu serca krew jest wtłaczana do naczyń krwionośnych, dlatego ciśnienie skurczowe dotyczy natlenionej krwi, która trafia do każdej komórki naszego ciała. Ciśnienie rozkurczowe natomiast odnosi się do krwi, która wraca do serca po zrobieniu pełnego obiegu.

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?
Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub częściowym podwyższeniu ciśnienia...

zobacz galerię

1.1. Prawidłowe ciśnienie krwi

Jaki pomiar będzie mieścił się w normie? Warto znać wartości prawidłowego ciśnienia krwi. Otóż jeśli ciśnieniomierz wskazał nam wynik: 120/80 mm Hg, to oznacza to, że mamy optymalne prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Normalne ciśnienie krwi mieści się w przedziale: 120–129/80–84 mm Hg, a wysokie, ale nadal prawidłowe ciśnienie krwi to: 130–139/85–89 mm Hg, dlatego takie wartości ciśnienia nie powinny wzbudzić naszego niepokoju.

Z kolei łagodne nadciśnienie tętnicze krwi jest równoznaczne z tym, że wartości ciśnienia wyniosą 140–159/90–99 mm Hg. Jeśli stwierdzono u nas umiarkowane nadciśnienie, to prawdopodobnie wartości ciśnienia wyniosły 160–179/100–109 mm Hg. Powinniśmy się niepokoić, jeśli wartości naszego ciśnienia krwi są większe niż 180/110 mm Hg. Wynik ten oznacza ostre nadciśnienie.

2. Jak wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi?

Do samodzielnego pomiaru ciśnienia krwi niezbędny jest ciśnieniomierz. Jest to aparat, składający się z komory powietrznej, pompki oraz elektronicznego, sprężynowego lub rtęciowego manometru.

Najlepiej wykonywać dwa pomiary w ciągu kilku minut i sprawdzać ciśnienie krwi rano i wieczorem o stałych porach. Aby wynik badania był wiarygodny należy swobodnie oprzeć rękę na stole, nie można trzymać jej w powietrzu. Telewizor, radio i inne głośne urządzenia powinny być wyłączone na czas pomiaru.

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia
Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia [6 zdjęć]

Niektórzy ludzie cierpią na nadciśnienie, przypadłość, w której siła pompowanej krwi staje się zbyt duża,...

zobacz galerię

W obecnej chwili na rynku możemy znaleźć cieszące się popularnością i nowocześniejsze ciśnieniomierze elektryczne, wykorzystujące do pomiaru ciśnienia metodę oscylometryczną. Mówiąc ogólnie, pomiar zmian ciśnienia w mankiecie to wynik rozchodzenia się fali tętna. Ciśnienie wyczuwane jest dzięki krwi, która przepływając pod mankietem wywołuje jego drgania. W elektronicznych ciśnieniomierzach mechanizm pomiaru opiera się na pulsującym falowaniu tętnicy, a nie tak jak w przypadku ciśnieniomierza ze stetoskopem, zjawisku akustycznym.

Podczas badania, ręka powinna luźno leżeć na stole lub innej powierzchni - nie możemy jej trzymać bez podpórki, "w powietrzu". Pomiar ciśnienia powinien być wykonywany w miejscu spokojnym i cichym, bez żadnych włączonych urządzeń elektronicznych emitujących dźwięki, jak na przykład telewizor. Zwykle zalecane jest, aby pomiaru dokonać na ręce, na której wartości mierzone zazwyczaj są wyższe.

Mankiet ciśnieniomierza powinno się zakładać mniej więcej 3 centymetry nad zgięciem łokcia, pod nim powinny zmieścić się dwa palce - jeśli nie mieszczą się, oznacza to, że założyliśmy opaskę zbyt mocno. Po założeniu mankietu nie powinno się zmieniać pozycji ręki, ani nią poruszać. Podczas badania należy przyłożyć stetoskop do górnej części dołu łokciowego.

Co ważne, na wynik pomiaru ciśnienia ma wpływ wiele czynników, takich jak np. wiek, stres, ogólna kondycja, a także wszelkie infekcje (zwłaszcza te przebiegające z gorączką).

Ciśnienie może też zmieniać się w ciągu dnia, co jest naturalne, dlatego zalecane jest, aby mierzyć ciśnienie w miarę możliwości o stałych porach dnia i warunkach, np. po odpoczynku. Przed wykonaniem pomiaru dobrze jest odpocząć, spokojnie siedzieć lub leżeć przez 5 do 10 minut. Nie powinniśmy wykonywać tego badania od razu po jedzeniu - zalecane jest odczekać przynajmniej jedną godzinę.

Przed kolejnym pomiarem należy zaczekać co najmniej 5 minut. Warto wiedzieć, że na ciśnienie krwi ma wpływ wiek, kondycja organizmu, stres i infekcje. Należy pamiętać, że:

 • pomiar wykonuje się przed przyjęciem leków i przed śniadaniem],
 • przed badaniem warto spokojnie posiedzieć przez 10 minut,
 • po wypiciu kawy należy zaczekać co najmniej pół godziny,
 • po zapaleniu papierosa należy zaczekać minimum 30 minut,
 • ciśnienie mierzymy na lewej ręce,
 • ręka powinna być naga,
 • na ręce nie powinno być zegarka ani biżuterii,
 • mankiet powinien być na wysokości serca,
 • należy zaczekać jeśli ciało jest wyziębione lub rozgrzane.

3. Całodobowe badanie holterem ciśnieniowym

Aby dokładniej zdiagnozować pacjenta, istnieje również inna nowoczesna metoda badania ciśnienia krwi - holter ciśnieniowy. Jest to całodobowy i jednocześnie automatyczny aparat, który nie popełnia błędów w pomiarze, jak w przypadku zwykłego mierzenia ciśnienia. Inną z korzyści, która płynie z tego badania, jest możliwość dokonania pomiaru ciśnienia także we śnie pacjenta, oraz wyeliminowanie możliwości wzrostu ciśnienia pod wpływem stresu, jakim reaguje pacjent na badanie.

Holter ciśnieniowy to nowoczesna metoda, która umożliwia wykonanie całodobowego pomiaru ciśnienia krwi. Jest to automatyczny sprzęt, który nie popełnia błędów podczas mierzenia.

Co ważne, monitoruje ciśnienie krwi również w trakcie snu i jego wzrost w trakcie aktywności fizycznej. Eliminuje też wpływ stresu na wynik badania, który pojawia się na widok lekarza w białym fartuchu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Holter jest mocowany na pasku i pompuje powietrze do opaski na ramieniu. O rozpoczęciu pomiaru informuje sygnał dźwiękowy. Wówczas najlepiej zatrzymać się, wyprostować rękę i zaprzestać wykonywania czynności.

Hotler ten mierzy ciśnienie co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy. Badana osoba dostaje specjalny dziennik, w którym powinien zapisywać wszelkie zdarzenia oraz objawy, jakie miały miejsce podczas wykonywania pomiarów. W dzienniczku tym powinno się także notować nazwy zażywanych leków i ilość jaką ich przyjmujemy. Należy też notować ilość ucinanych w ciągu dnia drzemek, oraz godziny snu. Po 24 godzinach powinno się oddać urządzenie do pracowni, w której został nam założony.

3.1. Kiedy warto przeprowadzić badanie holterem?

Wskazania do wykonania całodobowego badania holterem ciśnieniowym:

 • ocena spadku ciśnienia w nocy,
 • ocena niedociśnienia,
 • monitorowanie skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego,
 • podejrzenie nadciśnienia,
 • nadciśnienie ciążowe.

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania badania holterem ciśnieniowym. Czasem mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy konieczny będzie pomiar ciśnienia przez nakłucie tętnicy - metoda inwazyjna.

Warto wiedzieć, że holter ciśnieniowy nie jest wodoszczelny, stąd też powinno się uważać, aby nie zamoczyć aparatu. Podczas dobowego pomiary, należy też uważać aby nie uszkodzić tego urządzenia.

4. Normy dla ciśnienia krwi

Jak już wcześniej wspomniano, wyniki pomiaru ciśnienia krwi można zakwalifikować do kilku kategorii, i tak dla ciśnienia tętniczego krwi normy to:

 • 120/80 mm Hg 120–129/80-84 mm Hg - normalne ciśnienie,
 • 130–139/85-89 mg - prawidłowe wysokie ciśnienie,
 • 140-159/90-99 mm Hg - lekkie nadciśnienie,
 • 160-179/100-109 mm Hg - umiarkowane nadciśnienie,
 • 180/110 mm Hg ostre - nadciśnienie.

4.1. Normy dla dzieci i młodzieży

U najmłodszej grupy wiekowej normy ciśnienia tętniczego będą odnosić się do wieku, wysokości ciała oraz płci, normy te odczytuje się z tak zwanych siatek centylowych. U młodzieży podobnie, normy ciśnienia określa się na postawie tych samych siatek. Ogólnie u osób młodych optymalne wartości ciśnienia to 120/70 mm Hg.

4.2. Normy dla osób starszych

Wraz z wiekiem nasze ciśnienie krwi może ulegać podwyższeniu. Lekarz z pewnością będzie dążył do obniżenia go do właściwego poziomu.

 • osoby do 80. roku życia - ciśnienie skurczowe powinno się obniżać do wartości 140-150 mm Hg, u osób chorych w stanie ogólnym dobrym docelowa wartość powinna być poniżej 140 mm Hg,
 • osoby po 80. roku życia - ciśnienie skurczowe u chorych w stanie ogólnym dobrym powinno się obniżyć docelowo poniżej 150 mm Hg.

4.3. Normy dla cukrzyków

U osób chorych na cukrzycę, zalecane docelowo ciśnienie tętnicze powinno mieć wartości poniżej 140/85 mm Hg. Wynika to ze szczegółowych badań i analiz, które mają na celu zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym w tej grupie chorych.

4.4. Normy dla osób z przewlekłą chorobą nerek

Po wielu badania lekarze stwierdzili bezpośrednią korelację między wynikami pomiaru ciśnienia tętniczego, a rozwojem przewlekłej choroby nerek. Ochrona przed dalszym rozwojem tej choroby wymaga ścisłej kontroli ciśnienia tętniczego, które nie powinno być większe niż 140/90 mm Hg, oraz maksymalnego obniżenia białkomoczu. Dalsze obniżanie ciśnienia poniżej 130/80 mm Hg jest już dyskusyjne, zaś u pacjentów z nadciśnieniem oraz współistniejącą nefropatią z białkomoczem pozostaje w kwestii nefrologa.

5. Nadciśnienie tętnicze

Jeśli pomiary ciśnienia krwi wskazują, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze, to powinniśmy udać się do lekarza. Dzięki rozmowie ze specjalistą oraz dodatkowym badaniom będziemy mogli dojść do przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego? Przede wszystkim niewłaściwe odżywianie. Za dużo soli w posiłkach, spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, duże ilości kawy i alkoholu – wszystko to sprawia, że nasze ciśnienie krwi nie spada do optymalnego poziomu.

Powodem nadciśnienia jest często:

 • zła dieta,
 • spożywanie dużej ilości soli,
 • spożywanie produktów wysokoprzetworzonych,
 • picie nadmiernej ilości kawy,
 • częste picie alkoholu,
 • zbyt mała aktywność fizyczna,
 • stres,
 • choroby serca,
 • choroby nerek,
 • zaburzenia hormonalne.

Nadciśnienie trzeba kontrolować, gdyż może się ono przyczyniać do poważnych schorzeń, takich jak:

 • zawał serca,
 • udar mózgu,
 • miażdżyca,
 • niewydolność nerek.

5.1. Jak poradzić sobie z nadciśnieniem?

W celu unormowania ciśnienia krwi, z pewnością pomocna okaże się odpowiednia dieta na nadciśnienie – spożywanie produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa, ryb, olejów roślinnych, niskotłuszczowego nabiału.

Przyczyną problemów z ciśnieniem krwi jest również brak aktywności fizycznej. Jeśli każdego dnia poruszamy się samochodem bądź komunikacją miejską, większość dnia spędzamy przed komputerem, to nie powinno nas zdziwić to, że ciśnieniomierz pokaże większy wynik niż 140/90 mm Hg. Na problemy z ciśnieniem krwi pomaga pływanie, nordic walking, jazda na rowerze, bieganie.

Na podwyższenie ciśnienia krwi istotny wpływ ma również stres. Jeśli jesteśmy poddenerwowani, to wówczas w naszym organizmie zwiększa się poziom hormonów kory nadnerczy oraz adrenaliny. Przez to nasze serce szybciej bije i w konsekwencji rośnie poziom ciśnienia tętniczego krwi.

Podwyższone ciśnienie krwi może być również symptomem jakiejś choroby. Dolegliwość ta może świadczyć o schorzeniach serca, nerek czy zaburzeniach hormonalnych.

Pamiętajmy, że stwierdzenie nadciśnienia tętniczego wymaga systematycznego mierzenia ciśnienia krwi, najlepiej przez kilka dni z rzędu o różnych godzinach. Jeśli okaże się, że rzeczywiście mamy zbyt wysokie ciśnienie krwi, to nie lekceważmy tego. Nadciśnienie tętnicze może powodować udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, niewydolność nerek, miażdżycę, retinopatię.

5.2. Leczenie nadciśnienia

Osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze zwykle zaleca się, aby stosowali odpowiednią - zdrową dietę, oraz podejmowali aktywność fizyczną. Warto jest zastąpić niektóre produkty zdrowymi zamiennikami, jak np. chude mięso, produkty pełnoziarniste czy ryby.

W terapii nadciśnienia kluczowe są leki, a także prowadzenie zdrowego stylu życia, przede wszystkim poprzez codzienną aktywność fizyczną, rezygnację z używek i ograniczenie ilości spożywanej soli. Pierwsze pomiary ciśnienia krwi były przeprowadzana pod koniec XVIII wieku. Obecnie w tym celu stosuje się ciśnieniomierz i stetoskop podczas metody osłuchowej.

6. Niedociśnienie tętnicze

Zdarza się, że niektóre osoby mają za niskie ciśnienie krwi – wyniki pomiarów są mniejsze niż 100/60 mm Hg. Dolegliwość ta nazywana jest hipotonią. O zbyt niskim ciśnieniu krwi świadczą takie objawy, jak: kołatanie serca, zimne dłonie oraz stopy, bladość cery, brak energii i ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, pojawianie się mroczków przed oczami.

Ponadto hipotonicy mogą narzekać na szumy w uszach, nudności oraz przyśpieszone tętno. Symptomy zbyt niskiego ciśnienia krwi najbardziej dają się we znaki jesienią. Hipotonia najczęściej występuje u dziewczynek w okresie dojrzewania oraz szczupłych młodych kobiet.

Zbyt niskie ciśnienie krwi to problem występujący o wiele rzadziej niż nadciśnienie, dotyczy około 15% populacji. Objawy zbyt niedociśnienia tętniczego to przede wszystkim:

 • zimne ręce i stopy,
 • bladość,
 • brak energii,
 • ciągłe zmęczenie,
 • kołatanie serca,
 • mroczki przed oczami,
 • rozkojarzenie,
 • osłabienie,
 • obniżony nastrój.

Niedociśnienie tętnicze może mieć charakter pierwotny – wówczas przyczyna niskiego ciśnienia krwi najczęściej nie jest znana, może być ona dziedziczona. W takiej sytuacji pacjentowi można pomóc doraźnie, np. podając mu napoje energetyczne czy filiżankę kawy. Osoba mająca niskie ciśnienie krwi pierwotną musi po prostu nauczyć się z nią żyć. Znacznie bardziej niebezpieczna jest hipotonia wtórna.

Dolegliwość ta jest efektem przechodzenia innej choroby, np. chorób krążenia, niedoczynności tarczycy, odwodnienia, niedoczynności przedniego płata przysadki. Znana jest również hipotonia ortostatyczna. Jest ona efektem ubocznym stosowania leków – szczególnie tych na nadciśnienie.

6.1. Leczenie niedociśnienia

Jakie są sposoby na niskie ciśnienie krwi? Podobnie jak w przypadku nadciśnienia zalecana jest aktywność fizyczna, np. pływanie czy jazda na rowerze. Bardzo istotne przy niskim ciśnieniu krwi jest dbanie o zdrowy sen – najlepiej na wysokiej poduszce. Po przebudzeniu można wykonać sobie masaż „na sucho”, np. rękawicą frotte (pamiętajmy, by zacząć go od dłoni i stóp i stopniowo kierować się w stronę serca). W ten sposób pobudzimy krążenie w swoim organizmie. Aby unikać nagłych spadków ciśnienia krwi, dobrze jest jeść mało, ale często. Ponadto należy pić dużo wody.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.