Trwa ładowanie...

Leczenie niedoczynności tarczycy - naturalne metody, dieta

Avatar placeholder
01.04.2021 08:59
W leczeniu niedoczynności tarczycy ważna jest właściwa dieta
W leczeniu niedoczynności tarczycy ważna jest właściwa dieta (123RF)

Niedoczynność tarczycy związana jest z niedoborem tyroksyny (hormonu tarczycy), który może prowadzić do wahań nastroju, depresji, zaparć i innych problemów zdrowotnych. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny spożywać produkty, które unormują poziom cukru we krwi. Dlaczego? Chorzy mają zaburzeną tolerancję na węglowodany - po spożyciu posiłku bogatego w ten składnik, poziom glukozy szybko się podnosi. Właśnie dlatego muszą zadbać o odpowiednią dietę. Leczenie niedoczynności tarczycy może opierać się na naturalnych metodach. Sprawdź, jakich.

spis treści

 

1. Naturalne metody leczenia niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy pojawia się pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Główną przyczyną choroby jest przewlekłe zapalenie tarczycy, niedobór jodu w organizmie, wrodzona niedoczynność tarczycy i napromienianie okolicy szyi. Nie wiesz, co jeść przy tej chorobie? Oto kilka wskazówek.

2. Warzywa i owoce to podstawa

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Cierpiący na niedoczynność tarczycy powinni spożywać warzywa i owoce bogate w przeciwutleniacze. Szczególnie ważne są produkty bogate w witaminy A, C i E.

Do takich warzyw należą marchew, szpinak, kiełki, papryka i słodkie ziemniaki. Należy unikać kapusty i brokułów, gdyż posiadają goitrogeny, które szkodzą tarczycy. Z owoców zaleca się jedzenie granatów, moreli i melonów.

3. Pełnowartościowe śniadanie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego należy o nim pamiętać. Pomijanie tego dania może powodować spadek poziom insuliny, co z kolei prowadzi do zaburzeń pracy mózgu i drgawek.

Pierwszy posiłek powinien składać się głównie z białka. Zaleca się więc spożywanie pełnoziarnistych płatków na mleku lub jajek. Należy natomiast unikać produktów bogatych w węglowodany. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy powinny uzupełnić dietę o witaminę D, wapń i jod.

4. Spożywanie zdrowych tłuszczy

By usprawnić pracę układu hormonalnego, należy przyjmować 4-6 łyżek stołowych dobrych tłuszczy dziennie. Warto więc zdecydować się na awokado, orzechy, oliwę z oliwek tłoczoną na zimno, a także olej kokosowy zawierający kwas laurynowy.

5. Źródło kwasów omega-3

Zaleca się, by chorujący na niedoczynność tarczycy spożywali trzy razy w tygodniu ryby, które bogate są w kwasy omega-3. Dzięki nim można obniżyć poziom "złego" cholesterolu, który podnosi się w organizmie z powodu niskiego stężenia hormonów  tarczycy.

Oprócz diety chorzy powinni zadbać o dawkę ruchu na świeżym powietrzu, a także ograniczyć ilość kawy, herbaty i alkoholu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze