Profilaktyka miażdżycy

Miażdżyca to choroba, na którą pracujemy sami. Podobnie jak i inne choroby układy krwionośnego, powstaje na skutek niewłaściwego trybu życia, złej diety i braku aktywności fizycznej. Na skutek zwiększenia stężenia złego cholesterolu we krwi powstaje blaszka miażdżycowa. Pęknięcie blaszki miażdżycowej powoduje zamkniecie światła naczyń, a w konsekwencji zawał serca.

Jak ustrzec się przed miażdżycą?

  • Aktywność fizyczna

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Leczenie zachowawcze opiera się na ćwiczeniach fizycznych. Codzienny spacer, jazda na rowerze oraz inne formy aktywności fizycznej pomogą przyspieszyć krążenie krwi. Miażdżyca częściej rozwija się u osób, które prowadzą siedzący i mało aktywny tryb życia.

Osoby, które palą znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia. Dym papierosowy zmniejsza stężenie „dobrego” cholesterolu HDL i uszkadza naczynia krwionośne. Wskazane jest zerwanie z tym zgubnym nałogiem.

  • Właściwa masa ciała

Utrzymanie właściwej wagi to jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom fizycznym.

  • Zdrowy tryb życia

Pod tym ogólnym pojęciem kryje się mnóstwo rzeczy, np. spacery, odpoczynek, unikanie stresu. Tutaj należy podkreślić ważną rolę odpoczynku. Ciągła praca, pogoń za pieniędzmi oraz życie w permanentnym stresie prowadzi do osłabienia organizmu. Odpoczynek i relaks pomagają zregenerować siły, pozwalają naszemu sercu złapać „oddech”.

Zły cholesterol osadza się w wewnętrznej błonie tętnic. Tętnica, a dokładniej jej ścianka zaczyna grubieć i twardnieć. W ten sposób powstaje blaszka miażdżycowa. To ona odpowiada za zwężenie światła naczyń. Dlatego jeśli twój cholesterol nie mieści się w normie, staraj się go obniżyć. W tym celu zastosuj leczenie farmakologiczne i nie zapomnij o odpowiedniej diecie.

  • Właściwa dieta

Pomaga utrzymać cholesterol na właściwym poziomie oraz zachować odpowiednią wagę. Najbardziej polecana jest dieta śródziemnomorska. Zakłada ona wyeliminowanie tłuszczu zwierzęcego na rzecz oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub sojowego. Następnie radzi mięso zastąpić rybami. Jako podstawę pożywienia przyjmuje kasze i nasiona roślin strączkowych oraz jarzyny i owoce. Poleca jadać więcej orzechów włoskich i laskowych, migdałów, czosnku, żywności mało przetworzonej oraz przygotowanej w nieskomplikowany sposób. Do potraw zaleca dodawać przyprawy typu oregano, tymianek, mięta.

  • Inne choroby

Cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, otyłość mogą prowadzić do powstania zmian miażdżycowych w organizmie.

Komentarze (2)
~bozenka
~bozenka ponad rok temu

Trzeba najpierw poczytac o innych mozliwosciach leczenia ,pojsc do gabinetu biorezonansu na badanie (nie jest drogie ok.140zl) i wtedy mozna pomyslec o leczeniu i innych badanich konwencjonalnych. Badzmy blizej natury. Ja radze nie uprzedzac sie do biorezonansu ,czy irydologii -nie analizowac slusznosci czy wiarygodnosci badan- sa rzeczy o jakich nam sie nie snilo ,wiec nie warto od razu zakladac ,ze to jakies "czary-mary", choc tak troche wyglada :) Sama tak myslalam i nie wiem ,jak to jest do konca ,tylko ,ze mi pomoglo i nie wnikam, wiem jedynie ,ze warto. Tylko jesli sie ktos nie stosuje do zalecen ,to wyjdzie z tego nic! Natura ,ziola i dieta niejednego wyleczyly. Tylko cierpliwosci, samozaparcia, wiedzy i otwarcia sie na nowe rzeczy potrzeba.

Odpowiedz
~ala
~ala ponad rok temu

a co z osobami z refluksem czy chorobami żołądka?Przecież nie mogą jeść roślin strączkowych i wielu innych potraw,ale wielu z nas nie poddaje się gastroskopii i nie wie co ma w środku.Pnadtto katujemy się bezskutecznie dietami ,zamiast zacząć od prostego rutynowego badania jakim jest gastroskopia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Miażdżyca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, profilaktyka

Diagnostyka miażdżycy - objawy, badania laboratoryjne, USG, angiografia, tomografia

Miażdżycę tętnic stwierdza się nawet u kilkuletnich dzieci. Jej objawy natomiast pojawiają się około piątej dekady życia. W zależności od lokalizacji (...) blaszek miażdżycowych symptomy mogą być różne. Istnieje kilka podstawowych badań...

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

mogą być bardziej narażeni na miażdżycę. Jest to choroba objawiająca się stwardnieniem tętnic. Ryzyko miażdżycy rośnie współmiernie do długości leczenia (...) . Badania nad wpływem leków przeciwpadaczkowych na rozwój...

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Jak oczyścić krew z cholesterolu?

Jak oczyścić krew z cholesterolu?

Miażdżyca nie boli Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie duże i średnie tętnic (...) się miażdżyca stopniowo niszczy wszystkie warstwy...

Produkty żywnościowe

4 migdały dziennie mogą poprawić zdrowie

4 migdały dziennie mogą poprawić zdrowie

również: Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby? Profilaktyka chorób serca Migdały są dobrodziejstwem dla naszego serca. Zawarte w nich antyoksydanty (...) . Potwierdzają to badania naukowców z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii....

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

Blaszka miażdżycowa jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca. Powstają one we wnętrzu naczyń wieńcowych. Obejrzyj materiał i dowiedz się, czym jest blaszka miażdżycowa i jakie jest ryzyko związane z jej pojawieniem się.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł, to ma negatywny wpływ na cały organizm. Przyczynia się do powstania cukrzycy typu 2, miażdżycy, chorób serca

Kardiologia

Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia

Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia

do trwałego lub przejściowego uszkodzenia mózgu. Zaliczamy do nich m.in. miażdżycę, zatrzymanie krążenia, niewydolność serca czy chorobę nadciśnieniową (...) . Na przestrzeni ostatnich lat wzrasta odsetek zgonów z powodu miażdżycy....