Trwa ładowanie...

Holter ciśnieniowy – przebieg, cel, wskazania, przeciwwskazania

Avatar placeholder
07.09.2021 14:46
Holter ciśnieniowy – przebieg, cel, wskazania, przeciwwskazania
Holter ciśnieniowy – przebieg, cel, wskazania, przeciwwskazania (adobestock)

Holter ciśnieniowy jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Z racji tego, że holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia. Jednak jeśli holter ciśnieniowy wskaże wartości powyżej 130/85 w dzień i 120/80 w nocy jest to już powód do niepokoju.

spis treści

1. Holter ciśnieniowy - przebieg

Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi na ramię specjalnego mankietu, który następnie zostaje połączony z aparatem przyczepionym do pasa. Posiada on pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. W czasie holtera ciśnieniowego to właśnie ten aparat rejestruje automatycznie pomiar ciśnienia. Holter ciśnieniowy monitoruje ciśnienie krwi przez całą dobę. Zazwyczaj po założeniu holtera ciśnieniowego, pomiary są dokonywane co 15 minut w ciągu dnia, a co 30 w nocy. Wówczas mankiet holtera ciśnieniowego na ramieniu automatycznie wypełnia się powietrzem na kilkadziesiąt sekund. Następnego dnia o tej samej godzinie pacjent jest proszony o zgłoszenie się do przychodni na zdjęcia holtera ciśnieniowego. Następne wynik holtera ciśnieniowego jest wgrywany na komputer, a kardiolog opisuje zapis. Wynik holera ciśnieniowego jest dostępny dla pacjenta po ok. 3 tygodniach od zdania aparatu (czas ten może być jednak zdecydowanie krótszy - zależne jest to przede wszystkim od tego, jak dużo wyników holtera ciśnieniowego ma do opracowania lekarz).

2. Holter ciśnieniowy - cel

Holter ciśnieniowy pełni ważną funkcję w diagnostyce schorzeń serca. Holter ciśnieniowy pozwala na rozpoznanie m.in. nadciśnienia oraz monitorowanie efektów jego leczenia. Jednak holter ciśnieniowy jest również wykorzystywany w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego. Holter ciśnieniowy wykryje zarówno patologiczne spadki, jak i wahania ciśnienia.

Zobacz film: "Czym różni się EKG od Holtera EKG?"
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Skuteczność holtera ciśnieniowego wynika głównie z tego, że pojedynczy pomiar nie daje takich możliwości, ponieważ często zdarza się, że na nasze ciśnienie wpływa np. stres przed wizytą u lekarza. Natomiast holter ciśnieniowy dzięki całodobowemu rejestrowaniu ciśnienia tętniczego umożliwia zdiagnozowanie szerokiej gamy zaburzeń.

3. Holter ciśnieniowy - wskazania

Holter ciśnieniowy należy wykonać w celu:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego;
  • stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne;
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha);
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności;
  • diagnozy niedociśnienia;
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Holter ciśnieniowy - przeciwwskazania

Holter ciśnieniowy wymaga od pacjenta normalnych codziennych czynności. Nie powinien on w związku z założeniem holtera ciśnieniowego zwalniać tempa i ograniczać swojej aktywności.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania holtera ciśnieniowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że holter ciśnieniowy można również powtarzać wiele razy, w zależności od potrzeb. Ponadto holter ciśnieniowy można wykonywać u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, również w czasie ciąży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze