Nefropatia - rodzaje, przyczyny i leczenie
Nefropatia to choroba nerek. Towarzyszy ona różnym schorzeniom. Najczęstszą przyczyną nefropatii jest cukrzyca, powodująca nefropatię cukrzycową. U osób zdrowych, w moczu nie ma cząsteczek białka. U osób chorych na cukrzycę, po pewnym czasie dochodzi do zaburzeń filtracji i zmian w nerkach. W moczu zaczyna pojawiać się coraz więcej cząsteczek białka.
1. Rodzaje nefropatii
Wyróżnia się następujące odmiany choroby:
- Objawy nefropatii cukrzycowej to białkomocz, nadciśnienie tętnicze, a także wzrost kreatyniny i mocznika we krwi. Tego typu nefropatia nerek wymaga leczenia nerkozastępczego. Nefropatia cukrzycowa powoduje też inne objawy. Zaliczamy do nich obrzęki poszczególnych części ciała, wodobrzusze, pieniący się mocz, ogólne osłabienie organizmu, szybkie zmęczenie, utratę apetytu, duszności.
W grupie osób zagrożonych zachorowaniem na nefropatię są osoby, u których oprócz cukrzycy występuje także nadciśnienie tętnicze, które nie dbają o odpowiedni poziom glukozy we krwi, a także osoby palące papierosy.
- Nefropatia nadciśnieniowa często przez wiele lat jest chorobą nierozpoznawaną. Schorzenie bywa główną przyczyną nadciśnienia, ale też nadciśnienie powoduje uszkodzenie nerek. Afroamerykanie są najbardziej narażeni na zachorowanie na nefropatię. Podłoża tego zjawiska należy upatrywać w genach.
- Do uszkodzenia nerek mogą się przyczynić środki cieniujące, które podaje się, by wykonać badania radiologiczne. Tego typu uszkodzenie nerek to nefropatia kontrastowa.
- Innym rodzajem choroby nerek jest nefropatia refluksowa. Wywołują ją zakażenia dróg moczowych, bakteriomocz, wrodzone anomalie, zabiegi chirurgiczne wykonywane na drogach moczowych, nadciśnienie, sklerotyzacja kłębuszków nerkowych.
2. Przyczyny i leczenie nefropatii
Na wystąpienie choroby wpływ ma wiele czynników. Do tej pory udowodniono, że do nefropatii przyczyniają się:
- długotrwałe przyjmowanie środków o działaniu przeciwbólowym – zwłaszcza fenacetyny, która – jak udowodniono – prowadzi do martwicy brodawek nerkowych;
- niedobór oksydazy ksantyny – enzymu, który spełnia ważną funkcję w katabolizmie puryn; ksantyna nie rozpuszcza się zbyt dobrze w wodzie, dlatego zwiększona jej ilość powoduje powstanie kryształków, które mogą spowodować kamienie w nerkach oraz je uszkodzić;
- długotrwały kontakt z ołowiem lub jego solami;
- przewlekłe choroby, na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca oraz toczeń rumieniowaty układowy.
Inną przyczyną nefropatii jest policystyczna choroba nerek. Polega ona na tworzeniu się w nerkach cyst lub kieszonek zawierających płyn. Z czasem cysty powiększają się i powodują niewydolność nerek. Cysty mogą tworzyć się nie tylko w nerkach, ale i w innych narządach, na przykład wątrobie, mózgu i jajnikach. Policystyczna choroba nerek sprawia, że są one bardziej narażone na infekcje oraz raka.
Nefropatia to przewlekła choroba nerek, której nie należy lekceważyć. Jeśli nie podjęte zostały żadne kroki zmierzające do jej wyleczenia i pozbycia się lub przynajmniej opanowania przyczyny wystąpienia nefropatii, należy liczyć się z poważnymi następstwami. Problemy z nerkami mogą szybko przekształcić się w niewydolność nerek, a nawet uremię.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.