Niskie ciśnienie – objawy, leczenie, zapobieganie

Niskie ciśnienie, a mówiąc językiem profesjonalistów niedociśnienie tętnicze lub hipotonia, to stan, w którym jednostka ma permanentnie niskie ciśnienie tętnicze. Jak się niskie ciśnienie objawia i co może oznaczać?

spis treści

1. Niskie ciśnienie – objawy

Niskie ciśnienie objawia się przede wszystkim tym, że osoba, które je ma doznaje tak zwanego zespołu objawów złego samopoczucia. Co ważne, są one odczuwane w sposób subiektywny i indywidualny. Chodzi tu przede wszystkim o to, że jednostka ma poczucie permanentnego zmęczenia, która powoduje, że dana osoba staje się bardziej ociężała. Może także do złego samopoczucia przyczyniać się apatia, senność.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do innych objawów niskiego ciśnienia zaliczamy nudności, uciążliwe bóle głowy, które mogą mieć różną intensywność. Pojawiają się głównie w okolicach czoła i sprawiać wrażenie uciskania.

Osoby, które cierpią na niskie ciśnienie są bardziej podatne na omdlenia. Ten objaw niskiego ciśnienia zdarza się głównie wtedy, kiedy ktoś zbyt długo stoi.

Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)
Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Co to jest ciśnienie tętnicze? Ciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych parametrów życiowych,...

zobacz galerię

   

2. Niskie ciśnienie – leczenie

Leczenie niskiego ciśnienia można z powodzeniem zastąpić odpowiednim postępowaniem w domu. Korzystnie wpływa na organizm wypicie szklanki zimnego napoju, a także pozwolenie sobie na krótki odpoczynek. Wystarczy spędzić kilka chwil w pozycji leżącej, by poczuć się znacznie lepiej. Ważne, by wybierać te miejsca, które są przewiewne, chłodniejsze oraz dobrze by było, gdyby były także ciemne.

Warto przeciwdziałać objawom niskiego ciśnienia fundując sobie filiżankę prawdziwej kawy, ale jest to o tyle niebezpieczne, iż z czasem zacznie ona działać słabiej, a organizm zacznie upominać się po większe ilości w celu poprawy funkcjonowania.

Nie należy bagatelizować zbyt częstych omdleń lub zbyt silnych objawów niskiego ciśnienia. Kiedy odczujemy, że doskwierają nam one nazbyt często i są dość uporczywe, to konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Wówczas lekarz powinien doraźnie poprzez podanie odpowiednich medykamentów podnieść pacjentowi ciśnienie.

Owoce i warzywa, które zmniejszą ciśnienie krwi
Owoce i warzywa, które zmniejszą ciśnienie krwi [7 zdjęć]

Skutecznie zwalcza wysokie ciśnienie krwi dzięki znajdującemu się w nim potasowi, błonnikowi oraz jednonienasyconym...

zobacz galerię

3. Niskie ciśnienie – zapobieganie

Zapobieganie tego typu dolegliwościom zasadza się na wiedzy, jakie objawy niskiego ciśnienia dotyczą daną jednostkę. Pozwoli to w łatwy sposób przeciwdziałać nie tylko objawom niskiego ciśnienia, ale także może złagodzić przypadłość.

Aby zapobiec objawom ciśnienia krwi przebywaj często na świeżym powietrzu.
Aby zapobiec objawom ciśnienia krwi przebywaj często na świeżym powietrzu.

Jako zapobieganie niskiemu ciśnieniu zaleca się uprawianie sportów, wychodzenie często na zewnątrz, by jak najczęściej oddychać świeżym powietrzem, a także zaleca się zwiększenie liczby pryszniców w ciągu dnia. Dodatkowo powinno się wtedy używać raz zimnej, a raz ciepłej wody – spowoduje to lepsze krążenie i podwyższenie ciśnienia. Osoba, która ma niskie ciśnienie nie powinna zbyt długo stać, unikać ekspozycji na słońce.

Te wszystkie rady powinny być pomoce w codziennym funkcjonowaniu, ale jeśli jednak zawiodą i objawy niskiego ciśnienia będą nadal doskwierać, wówczas należy zgłosić się do specjalisty.

Następny artykuł: Symptomy, które świadczą o niskim ciśnieniu krwi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy