Trwa ładowanie...

Przyczyny nadczynności tarczycy – choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe, guzek autonomiczny, guz przysadki, zapalenia, przedawkowanie

Avatar placeholder
Lek. Krzysztof Pawlak 30.03.2021 19:05
Przyczyny nadczynności tarczycy – choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe, guzek autonomiczny, guz przysadki, zapalenia, przedawkowanie
Przyczyny nadczynności tarczycy – choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe, guzek autonomiczny, guz przysadki, zapalenia, przedawkowanie

Nadczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł wydziela zbyt duże ilości hormonów tarczycy (trójjodotyroniny T3 i tyroksyny T4) w porównaniu do obecnego zapotrzebowania organizmu. Może ona być wywołana obecnością przeciwciał krążących we krwi, nadmierną produkcją hormonów przez obecność aktywnego guzka lub guzków w obrębie tarczycy, guzem przysadki, która odpowiedzialna jest za produkcję hormonów wpływających na działanie gruczołu tarczowego lub zapaleniami tarczycy.

spis treści

1. Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których sam organizm produkuje przeciwciała niekorzystnie wpływające na jego funkcjonowanie. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa przeciwciała anty-TSHR łączą się z receptorami na komórkach tarczycy, wciąż stymulując je do produkcji nadmiaru hormonów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Prowadzi to nieuchronnie do wystąpienia objawów nadczynności tarczycy.

2. Wole guzkowe toksyczne

Drugą przyczyną wystąpienia objawów nadczynności tarczycy jest wole guzkowe toksyczne.

Do jego rozwoju najczęściej dochodzi na podłożu niedoboru jodu w diecie. Aktualnie ze względu na jodowanie soli dostępnej w sklepach spożywczych, zachorowanie na tą jednostkę chorobową systematycznie spada.

USG jest podstawowym badaniem obrazowym tarczycy
USG jest podstawowym badaniem obrazowym tarczycy (123RTF)

Fizjologicznie praca gruczołu tarczowego, czyli produkcja przez niego hormonów T3 i T4 podlega regulacji hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. Wzrost ilości hormonów przysadkowych, konkretnie hormonu tyreotropowego (TSH) pobudza produkcję hormonów przez tarczycę, a te z kolei hamują aktywność przysadki. W zaawansowanych przypadkach wola guzkowego tarczycy, gruczoł nie podlega już wpływowi hormonów przysadkowych. Guzki stają się autonomiczne.

3. Guzek autonomiczny

Guzek autonomiczny to ograniczony obszar w obrębie tarczycy, najczęściej w formie gruczolaka, który wykazuje zwiększoną produkcję hormonów. W przeciwieństwie do wola guzkowego jego powstanie nie jest związane z niedoborem jodu w diecie.

4. Guz przysadki

Nieco wyżej wyjaśniono zależność pomiędzy aktywnością hormonalną przysadki a tarczycy. W przypadku powstania gruczolaka przysadki, cechującego się zwiększoną produkcją hormonu tyreotropowego (TSH), w sposób nieograniczony będzie on wpływał na wzrost aktywności hormonalnej tarczycy.

Chora tarczyca
Chora tarczyca [6 zdjęć]

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym ono tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się

zobacz galerię

Produkowane z kolei przez nią hormony nie są w stanie hamować aktywności przysadki, co doprowadza do nadczynności tarczycy.

5. Zapalenia tarczycy

Również niektóre zapalenia tarczycy, takie jak podostre zapalenie tarczycy de Quervaina czy ostra faza choroby Hashimoto, mogą wiązać się z uszkodzeniem miąższu i uwolnieniem z niego nagromadzonych zapasów hormonów.

6. Nadczynność tarczycy

Pamiętajmy, że nadczynność tarczycy może mieć również swoje źródła poza organizmem. Taka sytuacja ma miejscu w przypadku przedawkowania substytutu hormonów tarczycowych stosowanych, np. w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze