Choroba Plummera

Choroba Plummera, inaczej wole guzkowe toksyczne, to nieprawidłowy rozrost tarczycy. Gruczoł ten powiększa się, pojawiają się guzki wydzielające dodatkowo hormony tarczycy, wywołując w ten sposób nadczynność tarczycy. Ta choroba może być spowodowana długotrwałym niedoborem jodu lub nadmierną jego podażą. Najczęściej dotyka kobiety w wieku 45-60 lat. Poziom hormonu TSH jest obniżony, przy czym stężenie hormonów tarczycy jest prawidłowe lub podwyższone.

Przyczyny choroby Plummera

Wole guzkowe toksyczne najczęściej rozwija się w wyniku leczenia niedoboru jodu. Duża jego podaż powoduje rozwinięcie się guzków. W medycynie takie miejsca nazywane są źródłami ektopowymi. Wydzielanie hormonów gruczołu tarczowego nie jest wtedy kontrolowane w żaden sposób. Dochodzi do znacznego powiększenia się tarczycy i pojawienia się wola oraz innych symptomów nadczynności. Toksyczne guzki na tarczycy mogą pojawić się także na skutek podaży dużej dawki jodu zawartej w radiologicznych środkach cieniujących czy w wyniku terapii lekami mającymi w swojej budowie atom jodu (amiodaron, niektóre środki odkażające).

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

Objawy choroby Plummera

W wyniku zwiększonego wydzielania hormonów pojawiają się typowe objawy nadczynności tarczycy. Zaliczamy do nich:

U osób powyżej 60. roku życia pojawia się apatia, obniżenie sprawności oraz utrata dotychczasowych zainteresowań.

W wyniku nadmiernej produkcji hormonów tarczycy przez guzki autonomiczne następuje zmniejszenie wydzielania hormonu TSH – tyreotropiny, wydzielanej przez przysadkę mózgową – i poprzez ujemne sprzężenie zwrotne dochodzi do zahamowania wytwarzania hormonów tarczycy przez prawidłowe komórki. Nieleczone wole guzkowe zwiększa ryzyko pojawienia się tzw. przełomu tarczycowego, czyli stanu, w którym dochodzi do zagrażającego życiu gwałtownego uwolnienia hormonów tarczycy.

Guzki toksyczne są z reguły łagodne, czasami jednak mogą przekształcić się w złośliwe.

Diagnostyka i leczenie choroby Plummera

Diagnostyka choroby Plummera opiera się przede wszystkim na badaniu USG tarczycy, które wykazuje istnienie wola guzkowego toksycznego. Scyntygrafia tarczycy, czyli badanie izotopowe tarczycy, umożliwia uwidocznienie guzków autoimmunologicznych, tj. wytwarzających dodatkowo hormony tarczycy. Niekiedy zlecane jest przeprowadzenie biopsji aspiracyjnej guzków tarczycowych i ich badanie histopatologiczne. Wykonywane jest także badanie biochemiczne, w którym oznaczane jest stężenie hormonu TSH. Badanie hormonów tarczycy wykazuje, że poziom tyreotropiny jest niski przy jednoczesnym prawidłowym lub podwyższonym stężeniu T3 i fT3 oraz T4 i fT4.

Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwtarczycowych, a także bardzo często jodu promieniotwórczego. Niekiedy wykonywany jest zabieg chirurgiczny, gdy wole tarczycowe jest sporych rozmiarów i może uciskać inne narządy. Objawowo w zaburzeniach rytmu serca stosowane są beta-adrenolityki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Plummera
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Plummera
Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.

Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Choroba Heinego-Medina (polio) - przyczyny, przebieg, objawy, szczepienia

Wirus Polio

Wirus Polio

Choroba Heinego-Medina przenoszona jest drogą fekalno-oralną.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci (WIDEO)

#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia tarczycy występują nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zakłócają naukę, regenerację organizmu, a nawet wzrost. Dlatego tak ważne jest jest to, by jak najwcześniej zwrócić uwagę na niepokojące...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym jest choroba hemoroidalna? (WIDEO)

Czym jest choroba hemoroidalna? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czym jest choroba hemoroidalna? Hemoroidy to sploty naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu, na głębokości ok. 3-4 cm. Tego typu guzki krwawnicowe (...) ma każdy człowiek. Ich zadaniem jest uszczelnienie przed spontanicznym oddawaniem...