Przejdź na WP

Ból z tyłu głowy - przyczyny, nadciśnienie, zespół punkcyjny, leczenie

Ból głowy dotyka nas wszystkich stosunkowo często a przyczyn może być wiele. Zazwyczaj przechodzi po zażyciu tabletek przeciwbólowych lub samoistnie. Ból, który występuje w tylnej części głowy jednak nie można lekceważyć . Ból z tyłu głowy, który pojawia się co jakiś czas może być oznaką podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"

spis treści

1. Ból z tyłu głowy – przyczyny

Ból z tyłu głowy ma wiele przyczyn. Jednym z podstawowych schorzeń objawiającym się bólem jest migrena typu podstawowego. Jest to bardzo rzadka odmiana tej choroby i rozpoczyna się od następujących objawów: zawroty głowy, szum w uszach, mrowienie w dłoniach oraz stopach, drętwienie wokół ust.  Kolejną jednostką chorobową, gdzie występuje ból z tyłu głowy jest nerwoból potyliczny. Polega on na napadowych bólach głowy, które przebiegają od karku w kierunku głowy. Zmiany zwyrodnieniowe występujące w kręgosłupie są przyczyną nawracającego bólu z tyłu głowy a także ograniczenie ruchomości szyi i zawrotów głowy.

Ból z tyłu głowy może być symptomem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub nadciśnienia
Ból z tyłu głowy może być symptomem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub nadciśnienia

2. Ból z tyłu głowy – nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą występującą u dorosłych, jednak nie daje charakterystycznych objawów. Subtelnymi oznakami jest właśnie ból z tyłu głowy, który daje o sobie znać zazwyczaj rano. Nagłe skoki ciśnienia w przebiegu guza chromochłonnego nadnerczy, czy rozwój encefalopatii nadciśnieniowej również jako objaw występują silne bóle z tyłu głowy. Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ściany naczyn krwionośnych są bardzo obciążone i może dojść do wylewu krwi do mózgu, dlatego należy pamiętać o monitorowaniu swojego ciśnienia.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

3. Ból z tyły głowy – inne przyczyny

Ból z tyłu głowy bardzo często promieniuje od karku. Może to być spowodowane zbyt dużym obciążeniem górnego odcinka kręgosłupa, naciągnięciem mięśni karku lub przewianie. Są to dolegliwości z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Warto jednak zwrócić uwagę czy bóle z tyłu głowy i inne dolegliwości powtarzają się dość często czy występują jednorazowo. Jeśli pojawiają się zbyt często może to świadczyć o zwyrodnieniach górnych kręgów kręgosłupa i wtedy należy udać się do lekarza.

Zobacz także:

4. Ból z tyłu głowy – zespół popunkcyjny

Zespół popunkcyjny występuje u osób, które w celach diagnostycznych miały wykonane nakłucie lędźwiowe. Towarzyszty temu zespół objawów takich jaki: ból z tyłu głowy, nudności oraz wymioty. Silny pulsujący ból z tyłu głowy występuje najczęściej trzy dni po badaniu i nasila się podczas wstawania lub siadania.

5. Ból z tyłu głowy – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli doznaliśmy niedowładu kończyn, utraty świadomości, zaburzenia równowagi, sztywność karku, wysoka gorączka, jeśli samodzielne leczenie nie przynosi efektów  to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy