Ból z tyłu głowy - przyczyny, nadciśnienie, zespół punkcyjny, leczenie
Ból z tyłu głowy może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj przechodzi po zażyciu tabletek przeciwbólowych lub samoistnie. Ból, który występuje w tylnej części głowy jednak nie można lekceważyć . Ból z tyłu głowy, który pojawia się co jakiś czas może być oznaką podwyższonego ciśnienia tętniczego.
Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"
- 1. Przyczyny bólu z tyły głowy
- 1.1. Migrena
- 1.2. Nerwoból potyliczny
- 1.3. Zwyrodnienie kręgosłupa
- 1.4. Nadciśnienie tętnicze
- 1.5. Zapalenie opon mózgowych
- 1.6. Przeziębienie
- 1.7. Choroby zębów
- 1.8. Pozostałe przyczyny
- 2. Ból z tyłu głowy a zespół popunkcyjny
- 3. Kiedy udać się do lekarza z bólem z tyłu głowy
1. Przyczyny bólu z tyły głowy
Ból z tyłu głowy, jak i ból głowy w ogóle, to podrażnienie struktur anatomicznych, na przykład naczyń tętniczych, mięśni, zatoki żylnej, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, opony twardej, ale również gałki ocznej, zatok przynosowych, zębów i ucha środkowego. Bóle głowy mogą być główną przyczyną choroby (migrena i ból klasterowy), ale również mogą być jedynie objawem innych schorzeń.
Ból głowy nie zawsze jest objawem choroby. Wówczas mówi się o samoistnym bólu głowy. Może on pojawiać się po obu stronach głowy, w okolicach karku, czoła lub skroni. Ma charakter tępego, niepulsującego bólu i może utrzymywać się przez kilka godzin, tygodni, a nawet lat.
1.1. Migrena
Ból z tyłu głowy ma wiele przyczyn. Jednym z podstawowych schorzeń objawiającym się bólem jest migrena typu podstawowego. Jest to bardzo rzadka odmiana tej choroby i rozpoczyna się od następujących objawów:
- zawroty głowy
- szum w uszach
- mrowienie w dłoniach oraz stopach
- drętwienie wokół ust
Migrena może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia, miesiączki, zmiany pogody, niektórych składników diety – ser żółty, czekolada, jaja, pomidory.
Główna przyczyna migreny nie jest całkowicie znana. Przypuszcza się, że za bóle głowy odpowiada w tym przypadku zaburzenie naczyniowe. Naczynia z początku się zwężają, a następnie ulega zwiotczeniu ściana tętnic mózgowych. Migrena wymaga leczenia i przyjmowania leków na złagodzenie dolegliwości, a także leków zapobiegających jej nawrotom.
1.2. Nerwoból potyliczny
Kolejną jednostką chorobową, gdzie występuje ból z tyłu głowy jest nerwoból potyliczny. Polega on na napadowych bólach głowy, które przebiegają od karku w kierunku głowy.
1.3. Zwyrodnienie kręgosłupa
Zmiany zwyrodnieniowe występujące w kręgosłupie są przyczyną nawracającego bólu z tyłu głowy a także ograniczenie ruchomości szyi i zawrotów głowy.
Może to być spowodowane zbyt dużym obciążeniem górnego odcinka kręgosłupa, naciągnięciem mięśni karku lub przewianie. Są to dolegliwości z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami.
1.4. Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą występującą u dorosłych, jednak nie daje charakterystycznych objawów. Subtelnymi oznakami jest właśnie ból z tyłu głowy, który daje o sobie znać zazwyczaj rano. Nagłe skoki ciśnienia w przebiegu guza chromochłonnego nadnerczy, czy rozwój encefalopatii nadciśnieniowej również jako objaw występują silne bóle z tyłu głowy.
Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ściany naczyn krwionośnych są bardzo obciążone i może dojść do wylewu krwi do mózgu, dlatego należy pamiętać o monitorowaniu swojego ciśnienia.
Warto jednak zwrócić uwagę czy bóle z tyłu głowy i inne dolegliwości powtarzają się dość często czy występują jednorazowo. Jeśli pojawiają się zbyt często może to świadczyć o zwyrodnieniach górnych kręgów kręgosłupa i wtedy należy udać się do lekarza.
1.5. Zapalenie opon mózgowych
przyczyn tego typu bólu głowy z tyłu zaliczamy zapalenie opon mózgowych, które objawia się sztywnością karku. Podstawą badania jest w tym przypadku diagnoza płynu mózgowo-rdzeniowego. Bardzo silny ból głowy, który pojawia się nagle i obejmuje całą głowę, a także promieniuje do karku, może być objawem krwawienia podpajęczynówkowe.
1.6. Przeziębienie
Ból głowy z tyłu może być również jedynie objawem poważniejszych schorzeń lub zwykłego przeziębienia. Jeżeli ból głowy z tyłu dotyczy infekcji, może być on silny i rozchodzić się na całą głowę. Mija wraz z ustąpieniem innych objawów infekcji.
1.7. Choroby zębów
Ból głowy z tyłu i na całej jej powierzchni może być efektem promieniującego bólu zębów. Najczęściej jest to skutek stanu zapalnego w okostnej.
1.8. Pozostałe przyczyny
- napięcie mięśni, spowodowane stresem, zmęczeniem
- nadmiar emocji
- przepracowanie
- braku odpowiedniej ilości snu
- nadużywanie alkoholu
- hałasu
- spożycie niektórych pokarmów lub środków konserwujących żywność
Zobacz także:
2. Ból z tyłu głowy a zespół popunkcyjny
Zespół popunkcyjny występuje u osób, które w celach diagnostycznych miały wykonane nakłucie lędźwiowe. Towarzyszy temu zespół objawów takich jaki: ból z tyłu głowy, nudności oraz wymioty. Silny pulsujący ból z tyłu głowy występuje najczęściej trzy dni po badaniu i nasila się podczas wstawania lub siadania.
3. Kiedy udać się do lekarza z bólem z tyłu głowy
- niedowładu kończyn
- utrata świadomości
- zaburzenia równowagi
- sztywność karku
- wysoka gorączka
to objawy alarmowe. Po ich wystąpieniu powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny.
Komentarze