Trwa ładowanie...

Ból z tyłu głowy. "Jeśli trwa codziennie, to jest to bardzo niepokojący sygnał"

Ból z tyłu głowy może być połączony z bólem karku i wynikać ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Ból z tyłu głowy może być połączony z bólem karku i wynikać ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. (iStock)

Ból z tyłu głowy może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj przechodzi po zażyciu tabletek przeciwbólowych lub samoistnie. Bólu, który występuje w tylnej części głowy, nie można lekceważyć. O czym może na informowac?

Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.

spis treści

1. Przyczyny bólu z tyły głowy

Ból z tyłu głowy, jak i ból głowy w ogóle, to podrażnienie struktur anatomicznych, na przykład naczyń tętniczych, mięśni, zatoki żylnej, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, opony twardej, ale również gałki ocznej, zatok przynosowych, zębów i ucha środkowego. Bóle głowy mogą być główną przyczyną choroby (migrena i ból klasterowy), ale również mogą być jedynie objawem innych schorzeń. Wówczas mówi się o samoistnym bólu głowy. Może on pojawiać się po obu stronach głowy, w okolicach karku, czoła lub skroni. Ma charakter tępego, niepulsującego bólu i może utrzymywać się przez kilka godzin, tygodni, a nawet lat.

Zobacz film: "Jaki jest stan twojego zdrowia? Wypełnij test i się dowiedz"

- Częstym powodem bólu głowy, także tego, który pojawia się z tyłu głowy, jest odwodnienie. Każdorazowo, kiedy pojawia się u nas ból głowy, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, ile wypiliśmy wody. Następnie napić się jej, a jeśli nie przejdzie, dopiero wtedy sięgnąć po proszki przeciwbólowe – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

1.1. Nadciśnienie tętnicze

Jednym z najczęstszych przyczyn bólu głowy jest nadciśnienie tętnicze, które samo w sobie nie daje charakterystycznych objawów. Subtelną oznaką jest właśnie ból z tyłu głowy, który pojawia się zazwyczaj wieczorem.

- Także zwyrodnienia czy zła postawa, a nawet złe buty, ze zbyt twardą podeszwą sprawiają, że odczuwamy ból z tyłu głowy. Jeśli jednak bóle cyklicznie o określonej porze nawracają (najczęściej wieczorem albo w sytuacjach stresowych) i utrzymują się przez kilka dni lub tygodni, to doświadczenie podpowiada, że najczęściej chodzi o nadciśnienie – dodaje dr Krajewska.

Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ściany naczyn krwionośnych są bardzo obciążone i może dojść do wylewu krwi do mózgu, dlatego należy pamiętać o monitorowaniu swojego ciśnienia.

Warto jednak zwrócić uwagę, czy bóle z tyłu głowy i inne dolegliwości powtarzają się dość często, czy występują jednorazowo. Jeśli pojawiają się zbyt często, może to świadczyć o zwyrodnieniach górnych kręgów kręgosłupa i wtedy należy udać się do lekarza.

1.2. Migrena

Lekarka dodaje, że jednym z podstawowych schorzeń objawiającym się bólem jest migrena typu podstawowego.

Rozpoczyna się od następujących objawów: zawroty głowy, szum w uszach, mrowienie w dłoniach oraz stopach, drętwienie wokół ust.

- U każdego silny ból głowy może oznaczać coś innego. Wiele kobiet uskarża się na bóle głowy przed menstruacją albo przy zapaleniu zatok. Jeśli chodzi o migrenę, jej przyczyna nie jest niestety znana. Mamy specjalne leki, które łagodzą ten atak, ale nie znamy odpowiedzi dotyczącej jej podłoża – tłumaczy dr Krajewska.

Przypuszcza się, że za bóle głowy odpowiada w tym przypadku zaburzenie naczyniowe. Naczynia z początku się zwężają, a następnie ściana tętnic mózgowych ulega zwiotczeniu.

1.3. Nerwoból potyliczny

Kolejną jednostką chorobową, w przypadku której występuje ból z tyłu głowy, jest nerwoból potyliczny. Polega on na napadowych bólach głowy, które przebiegają od karku w kierunku głowy.

1.4. Zwyrodnienie kręgosłupa

Wspomiane wcześniej zmiany zwyrodnieniowe występujące w kręgosłupie także są częstą przyczyną nawracającego bólu z tyłu głowy. Towarzyszą im ograniczenie ruchomości szyi i zawroty głowy. Mogą być spowodowane zbyt dużym obciążeniem górnego odcinka kręgosłupa, naciągnięciem mięśni karku lub przewianiem.

Ból z tyłu głowy może być symptomem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub nadciśnienia
Ból z tyłu głowy może być symptomem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub nadciśnienia

1.5. Zapalenie opon mózgowych

Do przyczyn bólu z tyłu głowy zaliczamy także zapalenie opon mózgowych, które objawia się sztywnością karku. Podstawą badania jest w tym przypadku diagnoza płynu mózgowo-rdzeniowego. Bardzo silny ból głowy, który pojawia się nagle i obejmuje całą głowę, a także promieniuje do karku, może być objawem krwawienia podpajęczynówkowego.

- Naszą uwagę powinny zwrócić także wszelkie dodatkowe objawy, które towarzyszą bólowi głowy. Jeśli pojawiają się zawroty głowy, ból karku, ból po chodzeniu, zaburzenia równowagi, to wszystko powinno być wzięte pod uwagę przy diagnozie, ponieważ każdy z tych objawów może wskazywać na inną przyczynę bólu – podkreśla dr Krajewska.

1.6. Przeziębienie

Ból głowy z tyłu może być również objawem przeziębienia. Wówczas może być silny i rozchodzić się na całą głowę. Mija wraz z ustąpieniem innych objawów infekcji.

- Przykładowo, jeśli ból utrzymywał się przez dwa dni, ale przeszedł po lekach przeciwbólowych, to nie powinniśmy się przejmować. Kiedy staje się przewlekły i nie mija mimo picia wody i leków, wówczas powinniśmy zgłosić się do lekarza – radzi dr Krajewska.

1.7. Choroby zębów

Ból głowy z tyłu i na całej jej powierzchni może być efektem promieniującego bólu zębów. Najczęściej jest to skutek stanu zapalnego w okostnej.

1.8. Pozostałe przyczyny

Do innych przyczyn bólu z tyłu głowy zaliczamy: napięcie mięśni, spowodowane stresem, zmęczeniem, nadmiar emocji, przepracowanie, braku odpowiedniej ilości snu, nadużywanie alkoholu, hałas, * spożycie niektórych pokarmów lub środków konserwujących żywność.

2. Ból z tyłu głowy a zespół popunkcyjny

Zespół popunkcyjny występuje u osób, które w celach diagnostycznych miały wykonane nakłucie lędźwiowe. Towarzyszy temu zespół objawów takich jaki: ból z tyłu głowy, nudności oraz wymioty. Silny pulsujący ból z tyłu głowy występuje najczęściej trzy dni po badaniu i nasila się podczas wstawania lub siadania.

3. Kiedy udać się do lekarza z bólem z tyłu głowy

- Zawsze, kiedy pojawia się ból głowy, musimy zadać sobie pytanie, od kiedy trwa, kiedy występuje najczęściej, po czym mija i jaki jest charakter bólu. Jeśli ból pojawia się codziennie i towarzyszą mu nudności, to jest to bardzo niepokojący sygnał, który może świadczyć o poważnej chorobie, włącznie z tą nowotworową. Wówczas trzeba wykonać szybką diagnostykę – wyjaśnia dr Krajewska.

Alarmującymi objawami towrzyszącymi bólowi głowy są: niedowład kończyn, utrata świadomości, zaburzenia równowagi, sztywność karku, * wysoka gorączka.

Po ich wystąpieniu powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny bólu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze