Trwa ładowanie...

Czkawka - skąd się bierze i jak się jej pozbyć? Kiedy czkawka wymaga leczenia?

Czkawka przewlekła utrzymuje się przez 48 godzin
Czkawka przewlekła utrzymuje się przez 48 godzin (123rf.com)

Czkawka to napadowe, mimowolne skurcze przepony, powodujące w czasie wdechu przerwanie go poprzez zamknięcie głośni. Objawia się to ruchem klatki piersiowej i charakterystycznym odgłosem. Nie stanowi ona poważnej dolegliwości. Częstotliwość czkawki wynosi zwykle 2-60/minutę. Trwa zazwyczaj kilka minut i zwykle samoistnie ustępuje.

spis treści

1. Przyczyny czkawki

Czkawka może być tylko zwykłą, chwilową przypadłością, ale również objawem podrażnienia przepony. Powstaje na drodze odruchowej, w wyniku podrażnienia zakończeń nerwu błędnego, przeponowego i włókien współczulnych unerwiających narządy klatki piersiowej, jamy brzusznej, a także pochodzące z ucha, nosa i gardła. Inną przyczyną może być pobudzenie ośrodka czkawki w ośrodkowym układzie nerwowym, w wyniku zaburzeń natury psychicznej lub metabolicznej.

W niektórych przypadkach czkawka może przejść w postać przewlekłą. Czkawka przewlekła utrzymuje się przez 48 godzin. Powoduje ona duży dyskomfort, znaczne zmęczenie, zaburzenie przyjmowania posiłków, utratę masy ciała, bezsenność i depresję.

Zobacz film: "Jedzenie, dzięki któremu pozbędziesz się toksyn z organizmu"

Najważniejsze przyczyny czkawki przewlekłej to:

6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka
6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka [7 zdjęć]

Czkawka najczęściej pojawia się po zbyt łapczywie zjedzonym posiłku. Zazwyczaj jest niegroźna i bywa

zobacz galerię

Kobiety w ciąży mogą odczuwać czkawkę, która dopada jej jeszcze nienarodzone dziecko. W pierwszych 28 dniach życia może się ona pojawiać nawet kilka razy w ciągu doby. Spowodowane jest to niedojrzałym jeszcze układem nerwowym płodu. Z kolei czkawka występująca u niemowlaków podczas karmienia piersią wywołana jest podrażnieniem zakończeń nerwowych przepony, wynikającym z łykania powietrza przez niemowlaka.

2. Jak pozbyć się czkawki?

W przypadku jej wystąpienia może pomóc:

  • doraźne wypicie 1/2–1 szklanki letniej, przegotowanej wody,
  • wdychanie i wydychanie powietrza z papierowej torebki,
  • łatwostrawna, niezbyt obfita dieta z wykluczeniem pokarmów suchych,
  • napary z ziołowych mieszanek lub nalewek uspokajających,
  • farmakologiczne środki uspokajające i równocześnie rozluźniające błonę mięśniową gładką.

2.1. Kiedy czkawka wymaga leczenia?

Bezwzględnie należy udać się do lekarza, jeżeli czkawce towarzyszą:

Zobacz także:

Konsultacji medycznej wymagają także sytuacje, gdy:

  • czkawka wystąpiła po przyjęciu nowego leku,
  • czkawka u osoby dorosłej utrzymuje się dłużej niż 8 godzin, u dziecka – 3 godziny.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że częsta czkawka jest wynikiem stresu, może zapisać leki uspokajające lub rozkurczające. Gdy sytuacje stresowe zostaną wyeliminowane, a napady czkawki nie ustąpią, należy szukać przyczyny gdzie indziej. W przypadku wykluczenia wszystkich innych możliwych przyczyn uznaje się czkawkę za schorzenie samoistne, z którym trzeba nauczyć się żyć. Czasami wykonuje się zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu nerwu przeponowego. Taką operację przeprowadza się jednak bardzo rzadko.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze