Klatka piersiowa - anatomia, ból, ćwiczenia

Ból w klatce piersiowej może być pierwszym objawem zapalenia osierdzia, płuc lub trzustki, a nawet nowotworu, dlatego nie wolno bagatelizować tej dolegliwości. O klatkę piersiową warto zadbać także ze względów estetycznych. Sprawdź, w jaki sposób można sprawić, aby klatka piersiowa była nie tylko wytrenowana, ale też zdrowa.

Klatka piersiowa - anatomia

Anatomia człowieka nakazuje klatką piersiową nazywać tę część tułowia, która znajduje się pomiędzy szyją a jamą brzuszną. Podstawowym zadaniem klatki piersiowej jest ochrona narządów wewnętrznych, m.in. serca i płuc. Klatka piersiowa sprawia, że jest możliwa wymiana gazowa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W budowie klatki piersiowej można wyróżnić dwie nieprawidłowości. Pierwsza z nich to klatka piersiowa kurza, która cechuje się uwypukleniem mostka. Kiedy osoba z tą wadą stoi bokiem, można zauważyć, że na wysokości mostka znajduje się wyraźne wybrzuszenie o ostrym zakończeniu. Klatka piersiowa kurza występuje najczęściej u mężczyzn jako objaw krzywicy lub jako nieprawidłowość wrodzona.

Drugie to klatka piersiowa lejkowata, która jest deformacją wrodzoną. Trzykrotnie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. W przypadku tego zniekształcenia mostek jest zapadnięty do wnętrza klatki piersiowej. Szewska klatka piersiowa (inne określenie tej nieprawidłowości) jest widoczna jako wyraźne, dość głębokie zagłębienie. Wklęsłej klatce piersiowej towarzyszy zniekształcenie łuków żebrowych.

Klatka piersiowa - ból

Jeżeli odczuwasz ból w klatce piersiowej, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może to być objaw wielu chorób. Dolegliwość ta pojawia się bowiem u osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, ale i pokarmowego oraz nerwowego. Ból w tym miejscu ma niejedno oblicze: możesz odczuwać rozrywanie, kłucie, ucisk czy niestrawność.

Ból w klatce piersiowej może oznaczać chorobę układu sercowo-naczyniowego, a więc m.in. zawał serca, zapalenie osierdzia czy dławicę piersiową. Objawem zawału jest ból, który pojawia się nagle. Chory odczuwa wówczas ucisk za mostkiem, który promieniuje aż do lewego barku.

W przypadku zapalenia osierdzia stwierdza się ból, który nasila się w pozycji leżącej lub gdy pacjent nabiera powietrza do płuc. Ulga przychodzi dopiero wtedy, gdy chory pochyli się do przodu. Symptomem dławicy jest ból promieniujący do szczęki lub przedramienia. Pojawia się on po wysiłku i mija po chwili odpoczynku. Trzeba pamiętać, że przy zawale czy innych chorobach sama klatka piersiowa nie boli tylko są to bóle narządów wewnętrznych, które chroni.

Ból w klatce piersiowej może być objawem schorzeń układu oddechowego i pokarmowego. Do pierwszej grupy chorób zalicza się zapalenie płuc, zapalenie opłucnej i odmę prężną. Z kolei do chorób układu trawiennego, których symptomem jest ból, należy zapalenie trzustki, refluks żołądkowo-przełykowy i choroba wrzodowa.

Kiedy boli klatka piersiowa, to może również wskazywać na nowotwór klatki piersiowej. Wówczas towarzyszą mu inne objawy chorobowe: kaszel, gorączka, powiększone węzły chłonne. Chory traci na wadze.

Klatka piersiowa - ćwiczenia

Trening klatki piersiowej nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn, którzy chcą rozbudować mięśnie tej partii ciała. Mogą go wykonać również kobiety, które pragną ujędrnić biust. Ćwiczenia w domu na klatkę piersiową można wykonać bez udziału specjalistycznych akcesoriów. Robiąc pompki, panowie będą pracować dodatkowo nad wykształceniem mięśni brzucha.

Kluczem do dobrze wykonanych pompek jest prawidłowa postawa – plecy i tułów powinny być proste, stopy postawione obok siebie, a ręce rozstawione nieco szerzej niż szerokość, jaką ma klatka piersiowa. W trakcie tego ćwiczenia klatka piersiowa powinna być opuszczana do momentu, gdy ramię i przedramię stworzą kąt prosty, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej.

6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem

Jeżeli twoim porannym rytuałem jest trening, warto wiedzieć, że „dokarmienie” swojego organizmu odpowiednim paliwem pozwoli ci mocniej i bardziej konsekwentnie...

Trening mięśni klatki piersiowej kobiet wpłynie na wielkość mięśni, przez co biust będzie miał ładniejszy kształt. Jednym z ćwiczeń na tę partię ciała są pompki w pozycji stojącej. Wystarczy stanąć przed ścianą w odległości 30 centymetrów, unieść ręce na wysokość barków i zgiąć je w łokciach. Po oparciu dłoni o powierzchnię ściany należy miarowo odpychać się od niej i zbliżać.

Dla podniesienia poziomu trudności ćwiczenia w domu można sukcesywnie zwiększać odległość od powierzchni ściany. Jednak przed każdym treningiem siłowym klatka piersiowa powinna być właściwie przygotowana, aby nie doszło do kontuzji.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...