Flavamed® (syrop)

Często w okresie jesieni i zimy dopada nas kaszel, któremu jednak nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, mogące świadczyć o przeziębieniu lub grypie. Przyjmowanie leków, które mają zwalczać te choroby, jest więc bezcelowe i najlepiej postawić na wyleczenie samego kaszlu. Najczęściej stosuje się do tego syropy, np. takie jak Flavamed®.

Najczęstsze pytania

Jak składniki zawarte w syropie Flavamed® wpływają na kaszel?

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Jest to amboksol.

Czy syrop może być stosowany przez dzieci?

Tak, syrop może być przyjmowany przez dzieci.

Czy mogą go przyjmować osoby z nietolerancją cukrów?

Tak, mogą go przyjmować osoby z nietolerancją cukrów.

Jak długo może trwać leczenie syropem Flavamed®?

Bez kontroli lekarza do 5 dni, pod kontrolą według zaleceń lekarskich.

Skąd wiedzieć, na jaki kaszel pomoże Flavamed®?

Te formy kaszlu mokrego, w których są trudności z odkrztuszaniem i wymagają mukolityków, takich jak ambroksol, są dość łatwe do odróżnienia.

Czy może być przyjmowany w trakcie ciąży?

Tak, pod kontrolą lekarza.

Czy jego działanie należy wspomagać innymi lekami?

Tak, na przykład łagodniejszym syropem na noc.

Czy lek dostępny jest bez recepty?

Tak, lek jest dostępny bez recepty.

Co zrobić w wypadku wystąpienia skutków ubocznych przyjmowania leku?

Odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.

Czy może być przyjmowany z innymi lekami?

Tak, oprócz innych preparatów ambroksolu (ze względu na ryzyko przedawkowania), jak też leków przeciwkaszlowych, ze względu na ich przeciwne działania. Warto jednak zauważyć, że niekiedy lekarz może zalecić stosowanie leków hamujących kaszel w tym samym dniu co mukolityków, ale o innych porach, np. mukolityku do godziny 16–17, a leków przeciwkaszlowych późnym wieczorem, tuż przed snem.

Co to jest Flavamed®?

Jest to syrop, który sprawdzi się przy występowaniu mokrego kaszlu, podczas którego możemy mieć problem z pozbywaniem się zalegającej wydzieliny. Flavamed® rozrzedza śluz i stosowany jest w chorobach dróg oddechowych oraz chorobach płuc i oskrzeli, które charakteryzują się zaburzeniami w wytwarzaniu i transporcie śluzu. Dzięki niemu śluz jest rozrzedzony, a co za tym idzie, łatwiej można go odkrztusić. W jednej dawce (5 ml) Flavamedu® znajdziemy 15 mg chlorowodorku ambroksolu oraz sorbitol 70%, kwas benzoesowy, glicerol 85%, hydroksyetylocelulozę, aromat malinowy i wodę oczyszczoną.

Przeciwwskazania do stosowania

Leku Flavamed® nie powinno się stosować, gdy stwierdzono u nas uczulenie na substancję czynną leku lub inny ze składników, które w nim się znajdują. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy w przeszłości mieliśmy problem z wystąpieniem zespołu Stevensa-Johnsona, który charakteryzuje się wysoką gorączką, wysypką z pęcherzami na skórze i błonach śluzowych lub z zespołem Lyella, którego objawem są ciężkie zmiany skórne, podobne do reakcji po oparzeniach. Jeżeli takie objawy wystąpią po stosowaniu syropu, to należy zaprzestać jego przyjmowania i skonsultować się z lekarzem.

Ostrożność powinni zachować także ci, którzy cierpią na zaburzenia czynności nerek lub ciężką chorobę wątroby, chorobę oskrzeli, która przebiega ze zwiększonym gromadzeniem się śluzu oraz chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

W wypadku dzieci poniżej 2. roku życia – lek powinien być stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Podobnie w przypadku kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – lek powinien być stosowany tylko, kiedy lekarz wyraźnie nam to zaleci.

O wszystkich przyjmowanych przez nas lekach, także tych bez recepty, powinien być poinformowany lekarz lub farmaceuta. W trakcie stosowania syropu Flavamed® nie należy przyjmować żadnych leków przeciwkaszlowych, ponieważ zaburzą działanie syropu.

Flavamed® nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i urządzeń mechanicznych będących w ruchu.

Stosowanie

Dzieci od 1. do 2. roku życia mogą przyjmować pół miarki (2,5 ml) 2 razy na dobę. Dzieci od 2 do 5 lat taką samą ilość, czyli 2,5 ml 3 razy na dobę. Natomiast dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą przyjmować 2–3 razy na dobę dawkę 5 ml syropy (całą miarkę). Dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli w pierwszych 2 dniach leczenia mogą przyjąć 2–3 razy na dobę po 10 ml (2 miarki) syropu. W kolejnych dniach powinno się przyjmować 2 razy na dobę 10 ml leku.

Flavamed® należy stosować tylko doustnie po posiłku, jednak nie zaleca się przyjmowania go w ciągu ostatnich 3–4 godzin przed snem. Przyjmuje się, że osoby z klasycznym rytmem dobowym nie powinny zażywać ambroksolu po godzinie 17. Okres stosowania leku nie powinien trwać dłużej niż 4–5 dni, a jeżeli po tym czasie dolegliwości nie ustaną, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Nie zaobserwowano sytuacji ciężkiego zatrucia lekiem, jednak tak jak w przypadku stosowania każdego leku, mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku przedawkowania leku może wystąpić biegunka, niepokój, zwiększone wydzielanie śliny, wymioty, nudności, spadek ciśnienia krwi oraz zaburzenia krążenia. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli pominiemy jedną dawkę leku, nie należy przyjmować podwójnej dawki i przyjąć następną dawkę o odpowiedniej porze. Bardzo rzadko wśród pacjentów występuje alergia, w tym wstrząs anafilaktyczny i ciężkie reakcje skórne.

Flavamed® powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie powinien być także stosowany po upływie terminu ważności, który znajduje się na opakowaniu. Okres ważności leku po pierwszym otwarciu butelki wynosi 6 miesięcy.

Oferty aptek

| Flavamed® (syrop) - Apteka max24 | |:--- | | Flavamed® (syrop) - Bliska Apteka | | Flavamed® (syrop) - Apteka Biedronka | | Flavamed® (syrop) - olmed | | Flavamed® (syrop) - Aptekamini.pl |

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Redakcja abcZdrowie.pl, 5 miesięcy temu

Leki

Komentarze (1)
~Mary
~Mary ponad rok temu

Flavamed to lek sprawdzony przeze mnie już wielokrotnie. Świetnie się sprawdza przy mokrym kaszlu. Podaję go na zmianę z PlantagoPharm Plus, który z kolei pomaga na kaszel suchy i męczący w nocy. Jak dla mnie to najlepsza kombinacja syropów

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Polacy często sięgają po leki bez recepty

Polacy często sięgają po leki bez recepty Odtwórz wideo

Polacy bardzo chętnie sięgają po leki bez recepty. Samoleczenie nie jest niczym złym, o ile pamiętamy o kilku zasadach. Przypomina o nich Ewa Jankowska, prezes PASMI - Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić?

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....