Trwa ładowanie...

Flavamed - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie, działania niepożądane

Często w okresie jesieni i zimy dopada nas kaszel, któremu jednak nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, mogące świadczyć o przeziębieniu lub grypie. Przyjmowanie leków, które mają zwalczać te choroby, jest więc bezcelowe i najlepiej postawić na wyleczenie samego kaszlu. Najczęściej stosuje się do tego syropy, np. takie jak Flavamed®.

spis treści

1. Najczęstsze pytania dotyczące Flavamedu

Jak składniki zawarte w syropie Flavamed® wpływają na kaszel?

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Jest to amboksol.

Czy syrop może być stosowany przez dzieci?

Tak, syrop może być przyjmowany przez dzieci.

Czy mogą go przyjmować osoby z nietolerancją cukrów?

Tak, mogą go przyjmować osoby z nietolerancją cukrów.

Jak długo może trwać leczenie syropem Flavamed®?

Bez kontroli lekarza do 5 dni, pod kontrolą według zaleceń lekarskich.

Skąd wiedzieć, na jaki kaszel pomoże Flavamed®?

Te formy kaszlu mokrego, w których są trudności z odkrztuszaniem i wymagają mukolityków, takich jak ambroksol, są dość łatwe do odróżnienia.

Przy stosowaniu Flavamedu® i innych preparatów ambroksolu nie zaleca się stosowania ich po godzinie 17, aby nie utrudniały spokojnego snu poprzez pobudzanie odruchu kaszlowego. Należy jednak pamiętać, że godzina ta nie jest sztywna, ale zależy od godziny udawania się na spoczynek. Osoby kładące się spać około 7 wieczorem nie mogą zażywać ambroksolu już od mniej więcej 15, a te, które idą spać grubo po północy, mogą go spokojnie stosować do godziny 8 wieczorem.

Czy może być przyjmowany w trakcie ciąży?

Tak, pod kontrolą lekarza.

Czy jego działanie należy wspomagać innymi lekami?

Tak, na przykład łagodniejszym syropem na noc.

Czy lek dostępny jest bez recepty?

Tak, lek jest dostępny bez recepty.

Co zrobić w wypadku wystąpienia skutków ubocznych przyjmowania leku?

Odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.

Czy może być przyjmowany z innymi lekami?

Tak, oprócz innych preparatów ambroksolu (ze względu na ryzyko przedawkowania), jak też leków przeciwkaszlowych, ze względu na ich przeciwne działania. Warto jednak zauważyć, że niekiedy lekarz może zalecić stosowanie leków hamujących kaszel w tym samym dniu co mukolityków, ale o innych porach, np. mukolityku do godziny 16–17, a leków przeciwkaszlowych późnym wieczorem, tuż przed snem.

2. Charakterystyka Flavamedu

Jest to syrop, który sprawdzi się przy występowaniu mokrego kaszlu, podczas którego możemy mieć problem z pozbywaniem się zalegającej wydzieliny. Flavamed® rozrzedza śluz i stosowany jest w chorobach dróg oddechowych oraz chorobach płuc i oskrzeli, które charakteryzują się zaburzeniami w wytwarzaniu i transporcie śluzu.

Dzięki niemu śluz jest rozrzedzony, a co za tym idzie, łatwiej można go odkrztusić. W jednej dawce (5 ml) Flavamedu® znajdziemy 15 mg chlorowodorku ambroksolu oraz sorbitol 70%, kwas benzoesowy, glicerol 85%, hydroksyetylocelulozę, aromat malinowy i wodę oczyszczoną.

3. Przeciwwskazania do spożywania Flavamedu

Leku Flavamed® nie powinno się stosować, gdy stwierdzono u nas uczulenie na substancję czynną leku lub inny ze składników, które w nim się znajdują. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy w przeszłości mieliśmy problem z wystąpieniem zespołu Stevensa-Johnsona, który charakteryzuje się wysoką gorączką, wysypką z pęcherzami na skórze i błonach śluzowych lub z zespołem Lyella, którego objawem są ciężkie zmiany skórne, podobne do reakcji po oparzeniach. Jeżeli takie objawy wystąpią po stosowaniu syropu, to należy zaprzestać jego przyjmowania i skonsultować się z lekarzem.

Ostrożność powinni zachować także ci, którzy cierpią na zaburzenia czynności nerek lub ciężką chorobę wątroby, chorobę oskrzeli, która przebiega ze zwiększonym gromadzeniem się śluzu oraz chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

W wypadku dzieci poniżej 2. roku życia – lek powinien być stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Podobnie w przypadku kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – lek powinien być stosowany tylko, kiedy lekarz wyraźnie nam to zaleci.

O wszystkich przyjmowanych przez nas lekach, także tych bez recepty, powinien być poinformowany lekarz lub farmaceuta. W trakcie stosowania syropu Flavamed® nie należy przyjmować żadnych leków przeciwkaszlowych, ponieważ zaburzą działanie syropu.

Flavamed® nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i urządzeń mechanicznych będących w ruchu.

4. Stosowanie Flavamedu

Dzieci od 1. do 2. roku życia mogą przyjmować pół miarki (2,5 ml) 2 razy na dobę. Dzieci od 2 do 5 lat taką samą ilość, czyli 2,5 ml 3 razy na dobę. Natomiast dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą przyjmować 2–3 razy na dobę dawkę 5 ml syropy (całą miarkę). Dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli w pierwszych 2 dniach leczenia mogą przyjąć 2–3 razy na dobę po 10 ml (2 miarki) syropu. W kolejnych dniach powinno się przyjmować 2 razy na dobę 10 ml leku.

Flavamed® należy stosować tylko doustnie po posiłku, jednak nie zaleca się przyjmowania go w ciągu ostatnich 3–4 godzin przed snem. Przyjmuje się, że osoby z klasycznym rytmem dobowym nie powinny zażywać ambroksolu po godzinie 17. Okres stosowania leku flavamed nie powinien trwać dłużej niż 4–5 dni, a jeżeli po tym czasie dolegliwości nie ustaną, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

5. Działania niepożądane leku

Nie zaobserwowano sytuacji ciężkiego zatrucia lekiem, jednak tak jak w przypadku stosowania każdego leku, mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku przedawkowania leku flevamed może wystąpić biegunka, niepokój, zwiększone wydzielanie śliny, wymioty, nudności, spadek ciśnienia krwi oraz zaburzenia krążenia.

W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli pominiemy jedną dawkę leku flavamed, nie należy przyjmować podwójnej dawki i przyjąć następną dawkę o odpowiedniej porze. Bardzo rzadko wśród pacjentów występuje alergia, w tym wstrząs anafilaktyczny i ciężkie reakcje skórne.

Flavamed® powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie powinien być także stosowany po upływie terminu ważności, który znajduje się na opakowaniu. Okres ważności leku po pierwszym otwarciu butelki wynosi 6 miesięcy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Artur Rumpel
Flavamed - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie, działania niepożądane
Flavamed - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie, działania niepożądane
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza