Trwa ładowanie...

Wzrost liczby uchyleń od szczepień obowiązkowych

Avatar placeholder
20.07.2020 14:07
Wzrost liczby uchyleń od szczepień obowiązkowych
Wzrost liczby uchyleń od szczepień obowiązkowych (Shutterstock)

Co roku coraz więcej jest przypadków uchylania się rodziców od szczepień obowiązkowych dzieci. Lekarze coraz bardziej obawiają się ograniczonych ognisk epidemicznych wśród dzieci, które nie zostały poddane szczepieniu.

spis treści

1. Obawy przed szczepionką

Wśród rodziców największe obawy wzbudzają szczepionki przeciw odrze, śwince, różyczce, błonicy, krztuścowi i gruźlicy, i to od nich najczęściej się uchylają. W niektórych środowiskach popularne jest podejrzenie, iż zawarte w szczepionkach domieszki związku rtęci mogą u dziecka wywołać autyzm. Coraz większą popularnością cieszą się ruchy antyszczepionkowe, chociaż w rzeczywistości nie istnieją żadne badania, które potwierdziłyby wpływ rtęci zawartej w szczepionkach na rozwój autyzmu, a wręcz przeciwnie – po 10 latach obserwacji zaszczepionych dzieci, w 2009 roku opublikowano wyniki badań, które zaprzeczają istnieniu takiej zależności. Mimo tego na fali mody na nieszczepienie, rodzice odwlekają profilakykę swoich dzieci, twierdząc, iż są przeziębione, a z czasem uchylają się od kolejnych wezwań.

2. Skala uchyleń od szczepień

W 2010 roku obowiązkowym szczepieniom nie poddano 1,5 tys. maluchów. To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę, iż co roku w Polsce rodzi się 400 tys. dzieci. Warto jednak pamiętać, iż wszystkim niezaszczepionym dzieciom grożą choroby i związane z nimi niebezpieczne powikłania, przed którymi nie ochronili ich rodzice. Najbardziej niepokojący jest stopniowy wzrost liczby uchyleń od szczepień. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Lublinie. Tam każdego roku około 50 dzieci ze względu na decyzję rodziców nie otrzymywało szczepień – do roku 2010, kiedy to na taki krok zdecydowali się rodzice aż 200 malców. Lekarze podkreślają, iż taki trend grozi wybuchem ograniczonych ognisk epidemicznych w środowiskach, gdzie dzieci nie zaszczepiono.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze